Mesto Trnava

Biela pastelka príde do ulíc Trnavy 20. septembra

V Trnave a v Trnavskom kraji sa 20. septembra 2019 uskutoční už 18. ročník zbierky, ktorej cieľom je upozorniť na problematiku ľudí so zrakovým postihnutím a pomôcť im žiť čo najkvalitnejší a samostatný život. Prať, žehliť, fejsbúkovať či cestovať – to všetko sa po strate zraku dá naučiť, iba sa treba obrátiť na skúsených odborníkov. Pomocnú ruku ponúka Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS), ktorá je organizátorom verejnej zbierky Biela pastelka.

„Hlavný stan“ Bielej pastelky v Trnavskom kraji bude od 10.00 do 17.00 h v City Arene, kde nájdete informačné stánky s pracovníkmi Krajského strediska ÚNSS. Čaká vás program s množstvom informácií o živote so zrakovým postihnutím.  Môžete sa oboznámiť s tým, aké kompenzačné a optické pomôcky zrakovo postihnutým pomáhajú. Máte pocit, že sa vám horšie číta? Vyskúšajte si priamo na mieste čítanie pomocou elektronických lúp a optických pomôcok, rady vám ponúknu vyškolení odborníci. Chceli by ste vedieť, ako sa píše vaše meno v Braillovom písme? Môžete si to skúsiť na špeciálnom písacom stroji. Zaujíma vás, ako vidia ľudia s rôznymi ochoreniami zraku a čo vlastne vidia? Pozrite sa na svet v simulačných okuliaroch. Ako je na tom s očkami váš drobec môžete zistiť rýchlym a bezbolestným zmeraním prístrojom Plusoptix, o ktoré sa postarajú sympatické pracovníčky Krajského strediska ÚNSS v Trnave.

Pastelkové tímy 
V Trnavskom kraji i po celom Slovensku bude mať verejná zbierka svoje zbierkové tímy. Všetci, ktorým nie je osud nevidiacich a slabozrakých ľahostajný, získajú za dobrovoľný príspevok do pokladničky spinku v tvare pastelky alebo symbolickú pastelku, ktorou pomyselne nakreslia ďalší pekný príbeh pre niekoho, kto to potrebuje.
Členovia tímu Bielej pastelky sú ľahko identifikovateľní. Majú oblečené biele tričká s logom bielej pastelky. Finančné prostriedky zbierajú do bielo-modrých papierových pokladničiek, ktoré sú zapečatené nálepkou s popisom, na ktorej sa nachádza:

•    názov organizácie: Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
•    názov zbierky: VEREJNÁ ZBIERKA BIELA PASTELKA 2019
•    logo zbierky a číslo pokladničky
•    informácia o registrácii na MV SR spolu s registračným číslom a fungujúci  QR kód
•    zbierkový tím sa tiež vie prezentovať Poverením na vykonávanie zbierky vydaným ÚNSS

Ambasádorkou Bielej pastelky je aj tohto roku známa moderátorka Adela Vinczeová: „Páči sa mi myšlienka Bielej pastelky i ľudia, ktorí sa na jej organizácii podieľajú. Bola by som veľmi rada, ak by sme spoločne urobili ešte veľa dobrých vecí zameraných na pomoc ľuďom nevidiacim a slabozrakým,“ povedala A. Vinczeová na margo vzájomnej spolupráce. 


Adela Vinczeová

Aj vďaka vám nevidiaci varia i pracujú na počítači...
Pri každej zbierke sa zväčša pýtame KAM idú naše peniaze. V prípade Bielej pastelky si môžete byť istí, že peniaze budú kvalitne využité. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vďaka nim môže pomáhať výučbou čítania a písania Braillovho písma, učiť nevidiacich samostatne sa pohybovať v uliciach pomocou bielej palice. Ani práca na počítači či ovládanie dotykového telefónu dnes nie je pre nevidiacich problémom a pod odborným vedením ho poľahky zvládnu. Vďaka zbierke Biela pastelka môžu nevidiaci a slabozrakí absolvovať kurzy práce s kompenzačnými a optickými pomôckami, ktoré im výrazne uľahčujú život. Naučia sa tiež samostatne fungovať v domácnosti – zvládnu varenie, pranie i žehlenie. Aj vďaka vám sa mnohým ľuďom otvorí nová kapitola samostatného a radostnejšieho života.


Meranie zrakových parametrov

Nevidiacich a slabozrakých môžete prostredníctvom zbierky podporiť aj teraz:
•    zaslaním SMS v hodnote 2 € na číslo 820 v sieti Orange, Telekom a O2
•    príspevkom na účet SK23 1111 0000 0014 3025 8006
•    alebo online darom prostredníctvom www.bielapastelka.sk.

Tlačová správa Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska


 

6.9.2019 8:58

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?