Mesto Trnava

Blíži sa Svetový deň predčasne narodených detí, ktorý opäť zahalí trnavskú radnicu do purpurovej farby

Trnava ani tento rok nebude chýbať medzi mestami celého sveta, ktoré podporia Svetový deň predčasne narodených detí a na znak solidarity rozsvietia svoje dominanty na purpurovo. Budova radnice zažiari v tomto odtieni už od piatku 15. až do nedele 17. novembra 2019.

„Na Slovensku vzrástol za ostatných pätnásť rokov počet predčasne narodených detí takmer o  tretinu“, hovorí Ľubica Kaiserová, predsedníčka občianskeho združenia Malíček. Združenie sa svojimi aktivitami snaží upriamiť pozornosť verejnosti na túto tému a zároveň poskytuje pomoc a podporu rodinám detí, ktoré sa na svet vypýtali o čosi skôr.
„Ročne sa u nás narodí zhruba 55 000 detí, pričom každé jedenáste príde na svet predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva. Predčasniatka predstavujú v Európe najväčšiu skupinu detských pacientov; dlhodobé zdravotné následky sa u týchto detí vyskytujú 10-krát častejšie než u donosených novorodencov,“ dodáva Ľ. Kaiserová.

OZ Malíček pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa predčasne narodených detí pripravuje slávnostný koncert v Prešove, stretnutie rodín v Košiciach, benefičný koncert spojený s ocenením Purpurové srdce v Bratislave, a samozrejme, iniciuje aj tradičné rozsvietenie významných pamiatok, zaujímavých objektov a pamätihodností v slovenských mestách. Spolu s trnavskou radnicou a dominantami ďalších deviatich miest Slovenska budú na purpurovo žiariť aj Eiffelova veža v Paríži, budova opery v Sydney, Niagarské vodopády a ďalšie.
 

Foto: Matúš Koprda

15.11.2019 11:37

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?