Mesto Trnava

Boje o tituly domácich majstrov v cestnej cyklistike vyvrcholia pretekmi elite presne o mesiac

Len necelý mesiac nás delí od začiatku bojov o tituly domácich šampiónov v cestnej cyklistike. Spoločné majstrovstvá SR a ČR odštartujú už tradične časovkou jednotlivcov, ktorá prebehne spoločne pre všetky kategórie vo štvrtok 27. 6. 2019. Cez víkend budú pokračovať pretekmi s hromadným štartom a vyvrcholia v nedeľu na obed pretekmi mužov elite. Záštitu nad podujatím prebrali Peter Bročka, primátor mesta Trnava, Európskeho mesta športu 2020, a Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja.

Boje sú situované do lokality k výrobným podnikom v okolí Samsungu Voderady. Na pretekárov čaká rovinatá, no technicky náročná trať so štyrmi, pri mužoch až ôsmimi otočkami a desiatimi kruhovými objazdmi. V elitnej kategórii mužov a U23 dvojnásobkom. Jej celková dĺžka je 20,5 km, muži a U23 idú trasu dvakrát. Štarty sú rozdelené do celého dňa v štyroch vlnách a niekoľkých blokoch. Ako prvé zvedú boje o majstrovské tituly juniorky a ženy už od 9.00 hodiny ráno. Juniori sa vydajú na trať od 10.15, kategória dvadsaťtrojkárov od 13.00 hodiny. Časovka vyvrcholí pretekmi mužov elite od 15.15 hodiny.
Po dni voľna majstrovstvá pokračujú cez víkend pretekmi s hromadným štartom. Pre ženské kategórie sa v danej chvíli podujatie skončí. Kvôli kolidujúcim štartom s Európskymi hrami v Minsku sa zväzy dohodli na posunutí termínu MSR a ČR v pretekoch s hromadným štartom junioriek a žien na neskorší termín.
Trať je sformovaná do dvoch základných okruhov. Ten vonkajší povedie smerom k „brtkom“ Malých Karpát a pretekári ho pôjdu celkovo dvakrát. Pre cyklistov nie je neznámy, išiel sa už v minulosti počas pretekov Okolo Slovenska 2017, zároveň je jednou z tratí niekoľko dekád fungujúcej Trnavskej cyklistickej ligy. Ponúka niekoľko krátkych a prudších výšľapov a dlhšie stúpanie z Dechtíc k odbočke na Katarínku. Po návrate do Trnavy bude nasledovať niekoľko malých osemnásťkilometrových okruhov, tie sa pôjdu v „anglickej verzii,“ teda v protismere. Aj tentokrát otvoria boje o cenné dresy v sobotu ráno o 9.00 hodine juniori, ktorých po dvoch vonkajších čaká päť mestských okruhov. Víťaza spoznáme po 125 kilometroch približne na obed..
O 14.00 sa na trať vydajú dvadsaťtrojkári. Po dvoch vonkajších prejdú mestskými okruhmi sedemkrát, v celkovej dĺžke 155,8 kilometra. Predpokladaný príjazd tejto kategórie do cieľa je približne po 17.00 hodine.
Najväčšiu pozornosť už tradične priťahujú preteky elitných mužov. Vidieť pretekárov svetových kvalít „doma pod oknami“ je skutočný zážitok. Na eliťákov čaká okrem vonkajšieho deväť mestských okruhov. Celkovo si však diváci budú môcť tento pohľad vychutnať až osemnásťkrát, keďže jazdci sa budú otáčať na Hlbokej ulici. V spolupráci s RTVS sa pripravuje i priamy prenos elitnej kategórie. Štart tejto kategórie je naplánovaný na 12.00 hodinu a predpokladaný príchod do cieľa okolo 16.00 hodiny.
Rozhodcovskému zboru bude po celý čas veliť Slovák Ondrej Bíroš.

Fanúšikovská zóna
Hlavné zázemie víkendovej časti pretekov bude situované do zóny pod hradbami na Hlbokej ulici v Trnave. Ozvučenie celej zóny od Starohájskej až po križovatku so Špačinskou ulicou, viaceré LED obrazovky, bufety, sprievodný program. To všetko si budú fanúšikovia vychutnať čiastočne už v sobotu. V nedeľu sa k programu pridá aj možnosť zažiť preteky v zóne VIP. Držitelia tohto vstupu získajú okrem občerstvenia aj možnosť vidieť časť pretekov v aute priamo na trati, mať najlepší výhľad na štart a dojazd pretekárov do cieľa, ktoré sú situované priamo pred VIP zónu. Vstupenky sa dajú objednať cez webovú stránku organizátora a ich počet je limitovaný. Zázemie pre fanúšikov bude vytvorené aj na trávnatej ploche z druhej strany Hlbokej ulice.
V spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom pripravujú organizátori aj druhú fanúšikovskú zónu – v Špačinciach pri futbalovom ihrisku.

Sprievodný program
Organizátori sa už samotnú trať pretekov s hromadným štartom snažili tvoriť tak, aby fanúšikom čo najviac sprostredkovali pohľady na svetových cyklistov, ktorých aktuálne naše krajiny majú. Priamo pod trnavskými hradbami však pre prítomných chystajú aj ďalší sprievodný program. V sobotu 29. 6. si aj hobby jazdci môžu vychutnať bezpečné cesty a zapojiť sa do charitatívnej cyklojazdy – Charitatívneho Bercajglu. Jeho trať meria 18 km a ide po malom okruhu majstrovskej trate – teda Trnava a špačinský trojuholník. Štart je naplánovaný na 14.10 hodinu priamo na mieste štartu pretekárov. Cyklojazda je vhodná pre všetkých, ktorí dokážu udržať rýchlosť približne 25 km za hodinu. Štartovné je dobrovoľné a výťažok pôjde na Detské oddelenie Fakultnej nemocnice v Trnave. Každý štartujúci, ktorý venuje viac ako 5 eur, bude odmenený fľašou s podpismi bývalých majstrov (Mareka Čaneckého, Juraja Sagana, Petra Sagana, Romana Kreuzigera a Zdenka Štybara). Na dobročinné účely sa bude dať prispieť v stánku SZC priamo vo fanúšikovskej zóne počas celého víkendu. Výťažok odovzdá generálny riaditeľ pretekov Stanislav Holec riaditeľovi trnavskej nemocnice po vyhodnotení pretekov elite muži.
Okrem cyklojazdy bude v sobotu i nedeľu priamo na mieste v spolupráci s trnavskou neziskovkou Tyrnaviavelo výstavný stánok historických bicyklov. V nedeľu sa v programe predstavia mažoretky Tina, malí trialisti z Novo CK trial a uskutoční sa koncert skupiny Hudba z Marsu. Atmosféru celých pretekov budú svojim vystúpením gradovať bubeníci Campana Batucada.

Informácie o organizácii
Tímu organizátorov velí dlhoročný spolupracovník pretekov Okolo Slovenska a organizátor Medzinárodných dní cyklistiky v Dubnici nad Váhom Stanislav Holec. Podujatie sa koná pod hlavičkou Slovenského zväzu cyklistiky, na ktorého čele stojí Peter Privara a s aktívnou participáciou Policajného zboru SR.
Záštitu nad majstrovstvami prebrali Peter Bročka, primátor mesta Trnava, Európskeho mesta športu 2020, a Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja.


Foto: Karin Kubíková

Tlačová správa Slovenského zväzu cyklistiky

 

30.5.2019 12:58

Komentárov: 0