Mesto Trnava

Brány miniTrnavy sa zavreli, návštevnosť mesta detí prekonala očakávania

Projekt hry na mesto pod názvom miniTrnava, ktorý počas letných prázdnin zorganizovalo Mesto Trnava, šťastne dospel do finále. Po troch týždňoch sa dnes brány mesta, v ktorom sa deti vo veku od 8 do 15 rokov menili na miniTrnavčanov, definitívne zatvorili.

miniTrnavská matrika vydala viac než tisíc preukazov občana miniTrnavy. Denne sme privítali v priemere takmer 250 detí, čím sa dostávame na celkovú návštevnosť vyše 3 500 osôb. K tomu však ešte prirátajme rodičov a ďalších záujemcov, ktorí sa do mesta detí prišli pozrieť, a dostaneme sa na čísla, ktoré prekonali naše očakávania.„Na Slovensku sa podujatie tohto typu a rozsahu ešte nekonalo, preto sme v podstate úplne presne nevedeli, do čoho ideme,“ hovorí s úsmevom  hlavná koordinátorka projektu Katarína Haršányiová z odboru vzdelávania, športu a kultúry Mestského úradu v Trnave. „Už prvý týždeň sme však videli, že miniTrnava deti láka a rady sa k nám zo dňa na deň vracajú. Dostali sme množstvo pozitívnych reakcií od našich miniTrnavčanov aj ich rodičov, čomu sa veľmi tešíme.“

V miniTrnave nebol čas na nudu. Na každom stanovišti sa niečo dialo. Dielne produkovali výrobky na predaj v Markete, po areáli pobehovali zvedaví reportéri miniTrnavskej televízie a spovedali občanov, Stravovanie Papajko pieklo dobroty, Kino premietali filmy a rozprávky, redaktori pripravovali miniTrnavské noviny, Zábavný park organizoval súťaže a guľovačky so snehom z rolby, Záhradníctvo pestovalo bylinky a tvorilo kvetinové aranžmány, po meste sa premávali dva vysokozdvižné vozíky a prevážali tovar, smetiari zbierali a dôkladne separovali odpad... Zažili sme tanečné aj divadelné vystúpenia, tombolu, trojo volieb starostu a Mestskej rady, dokonca petíciu a hlasovanie na vznik väzenia pre neposlušných občanov.

V meste detí to žilo a deti sa v nej cítili dobre. Každý mohol byť, čím chcel, vybral si povolanie a dostal zaň plat (v miniTrnavskej mene trnky), ktorý potom minul podľa svojho uváženia. Deti tak mali možnosť vyskúšať si, ako to v živote chodí, hospodárili so zarobenými peniazmi, robili vlastné rozhodnutia, ale predovšetkým sa skvele zabávali. Veríme, že z miniTrnavy odchádzali plné zážitkov, s novými priateľstvami a príjemnými spomienkami

Trnavské mesto detí vychádza z českej miniPlzne a nemeckého miniMníchova, ktorý funguje každé druhé leto už 38 rokov a denne pritiahne dve tisícky detí zo širokého okolia. Organizátorky miniTrnavy vlani miniMünchen navštívili a inšpirovali sa ním v mnohých veciach, preniesť tento nápad na Slovensko však vyžadovalo prispôsobiť ho domácim možnostiam – finančným, priestorovým i personálnym.

„Organizačný štáb miniTrnavy tvoria štyri ženy so spoločným nadšením pre tento projekt. Okrem Kataríny a mňa, ktoré pracujeme pre Mesto Trnava, svojimi neoceniteľnými schopnosťami a znalosťami prispeli aj Gabriela RučkováVeronika Rakúsová. Vymyslieť, postaviť a oživiť mesto detí nám spoločne trvalo viac než rok,“ upresňuje Veronika Majtánová z Kancelárie primátora.

miniTrnava by sa však nestala skutočnosťou bez pomoci desiatok spolupracovníkov. Na základe verejnej výzvy pridať sa k nám sme našli viac než osemdesiat ľudí, ktorých tento nápad takisto nadchol. Po niekoľkomesačných workshopoch sme získali päťdesiatku vyškolených vedúcich stanovíšť, ktorých úlohou bolo vytvárať deťom bezpečné prostredie a príjemné podmienky na hru. Patrí im veľká vďaka za množstvo investovanej energie, času a kreativity.

Zrealizovať tento projekt v takejto podobe a rozsahu by nebolo možné ani bez podpory partnerov, ktorú si veľmi vážime. Ďakujeme spoločnostiam GEFCO, BOGE Elastmetall Slovakia, APIMED, Coffee Veronia, Knihárstvo Hanzlík, Herbert sirupy, Chemolak, Metrový textil MARGO, McDonald's Slovakia, BIOMASA, Slovenskej živnostenskej komore, občianskemu združeniu Pure Love, Danke O., Knižnici Juraja Fándlyho a Mestskej televízii Trnava za ich pomoc a spoluprácu.

Foto: Matúš Koprda

4.8.2017 22:10

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová