Mesto Trnava

Budúcu jar už chce lávka na Starohájskej privítať popínavou zeleňou a kvetmi

Premena betónovej lávky na Starohájskej ulici na príjemnú trasu tienenú zeleňou sa už čoskoro môže začať. Mestská samospráva získala na realizáciu tohto projektu vyše 397 tisíc eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Mesto Trnava urobí ďalší krok v adaptácii na zmenu klímy a zlepšovaní kvality životného prostredia.  

Premostenie spájajúce historické centrum mesta so sídliskom Hlboká (Družba) bolo dokončené približne v roku 1987. Okolie najnovších obytných panelových domov bolo prašné, chýbala zeleň, neupravené plochy holej pôdy a betónu sa v lete extrémne prehrievali. Napriek tomu bola nová lávka, hoci aj nechránená pred silným vetrom, dažďom a najmä celodenným slnečným žiarením, veľkým prínosom pre obyvateľov sídliska. Žiadna iná možnosť bezpečného prechodu chodcov v oboch smeroch vtedy neexistovala.

Pretože klíma v meste sa z roka na rok zhoršuje a lávka je dodnes najvyužívanejšou trasou, po ktorej prejdú denne tisícky ľudí, mestská samospráva ju vytipovala ako jeden z prvých priestorov, kde sa uskutočnia cielené úpravy na zmiernenie prehrievania v letných mesiacoch, zlepšenie hospodárenia s dažďovou vodou, ochranu pred exhalátmi a hlukom automobilovej dopravy.

Ozelenenie lávky, o ktorom sme informovali už v januári 2015, sa však nemohlo uskutočniť podľa pôvodných predpokladov. Pri kontrole technického stavu boli zistené poruchy spôsobené dlhoročným zatekaním do nosných konštrukcií, koróziou a zvetrávaním betónu. Rozsiahla rekonštrukcia, ktorá zlepšila celkový stav premostenia a predĺžila jeho životnosť, si v minulom roku vyžiadala z mestského rozpočtu 250 000 eur.

Časový posun samospráva využila na spracovanie projektu Mestá odolné na dopady zmeny klímy – Ozelenenie a tienenie lávky na Starohájskej ulici v Trnave, s ktorým sa úspešne uchádzala o finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške 397 530 eur. Celková predpokladaná suma na realizáciu projektu je 467 683 eur, rozdiel bude uhradený z rozpočtu mesta.

Nepríťažlivá betónová lávka opeknie a zmení sa na príjemnú prechádzkovú trasu. Pribudnú zátišia s lavičkami, ktoré zatienia popínavé rastliny v kombinácii s tieniacimi konštrukciami osadenými na južnej strane lávky, aby zachytili maximum slnečného žiarenia. Voľba padla na pohánkovec čínsky, ktorý dokáže narásť za štyri roky do výšky 12 metrov, dobre znáša sucho a slnko, znečistené ovzdušie aj chudobnejšiu pôdu a od mája ho zdobia bohaté, aj pol metra dlhé strapce bielych kvetov. Úlohu obrásť betónové pilóty lávky dostane pavinič päťlistý, ktorého lesklé zelené listy sa na jeseň sfarbujú do krásnych odtieňov červenej. Keď popínavky pokryjú celú konštrukciu, vytvoria až 1 600 m2 vertikálnej zelene, ktorá dokáže znížiť teplotu ovzdušia až o päť stupňov Celzia, tlmiť hluk a zachytávať prachové mikročastice.

Trávnaté plochy pod lávkou budú revitalizované a upravené tak, aby absorbovali dažďovú vodu stekajúcu z chodníkov. Pozdĺž Starohájskej pribudne šesť odrastených briez, ktoré tiež dobre znášajú mestské podmienky, vzniknú tu aj záhony s bohatými trvalkovými výsadbami.

Do nádob na lávke majú byť vysadené viackmenné javory menších rozmerov a na bielo kvitnúce muchovníky. Podsadené budú kvitnúcimi kríkmi, trvalkami a okrasnými trávami. Jarný efekt vytvoria kvety cibuľovín, v lete sa prejavia najmä ruže a ľubovníky, na jeseň preberú štafetu okrasné trávy, v zime zimozeleň väčšia a jazmín nahokvetý. Do dvoch nádob pri stene polikliniky budú vysadené ďalšie popínavé rastliny.

V súčasnosti mestská samospráva pripravuje verejné obstarávanie dodávateľa prác. Ak bude úspešné, stavebné práce sa môžu začať v októbri. Ich ukončenie vrátane sadových úprav je plánované na jar budúceho roka.


Pri pohľade zhora bude lávka nielen krajšia, ale aj zaujímavejšia pre drobné vtáctvo. Podpora biodiverzity patrí tiež k cieľom tohto projektu.


Ku konštrukciám na južnej strane bude vysadený nenáročný pohánkovec čínsky, ktorý dokáže rásť rýchlosťou štyri metre za rok. Pavinič päťlistý dostane úlohu obrásť betónové pilóty lávky. O tom, že v Trnave sa paviničom dobre darí, sa môžeme presvedčiť aj na niektorých budovách v meste. Kvety týchto popínavých rastlín aj trvalky na záhonoch vytvoria prostredie priateľské k včelám a iným opeľovačom. 


Keď popínavky zmohutnejú, ochladia vzduch na lávke aj o päť stupňov Celzia. 


Vizualizácie: ATR s. r. o.

Lokalita

GPS:
N 48.37930821090381 / E 17.59392410771784

6.4.2018 16:20

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Súvisiaci obsah

Chcete vedieť, čo je nové?