Mesto Trnava

Cyklistika čias dávno minulých ožije na radnici

Dopravný prostriedok donedávna nerozlučne spojený s predstavou typického Trnavčana. Pre náročnejších aj záruka relatívnej nezávislosti, dobrodružstva, prostriedok poznávania a športovej aktivity. Jednoduchý, nenáročný a zároveň dômyselný. Bicykel. Najmä o ňom, ale aj o ľuďoch, ktorí mu venovali veľký kus lásky a voľného času, bude nevšedná, a pravdepodobne v Trnave aj historicky prvá výstava s názvom Cyklistika časov dávno minulých, ktorej vernisáž sa uskutoční 1. marca o 16.30 v kaplnke na nádvorí historickej trnavskej radnice.

POZOR ZMENA:
Výstava v kaplnke potrvá do 4. apríla!


Zrod tejto myšlienky majú na svedomí trnavskí nadšenci pre historické bicykle, členovia voľného združenia s priliehavým názvom Tyrnaviavelo. Ich hlavným cieľom je nielen získavať nové „kúsky“ do svojich zbierok, ale sa aj podeliť s ostatnými o radosť a poznatky, ktoré im táto záľuba poskytuje, podnietiť ich záujem a poukázať na to, že tieto veteránske exponáty sú plne funkčné a dodnes sa dá na nich športovať.
„Napríklad, Trnavčan Karol Lipovský stanovil v stredu 26. septembra 2012 nový svetový rekord v hodinovej jazde na replike dreveného bicykla z roku 1817, takzvanej drezine. Za neustáleho povzbudzovania desiatok priaznivcov najazdil na korčuliarskom ovále trnavskej Slávie za jednu hodinu úctyhodných 18 167 metrov. A aj táto drezina bude súčasťou našej výstavy,“ hovorí jej kurátor Robert Jalovec.
Vystavené budú tiež historické fotografie, okrem iného aj fotodokumentácia z ciest na bicykli naprieč Európou, ktoré podnikli v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia traja dobrí kamaráti Ladislav Jalovec, Fritzi Režucha a Štefan Režucha z Cyklistického klubu Maratón Trnava do Rakúska, Talianska, Francúzska a iných okolitých krajín. Zaujímavosťou bude fotografia bicykla RU-VA zakúpeného 2. augusta 1931 v obchode na terajšej Hviezdoslavovej ulici, kde bol aj neskôr vystavený vo výklade ako hmatateľný doklad, že náročné trasy prešiel „bez ujmy na zdraví“.
Okrem toho budú môcť návštevníci uvidieť aj ďalšie historické exponáty – bicykle, dokumenty a príslušenstvo, ktoré si nadšenci voľného združenia priateľov cyklistiky časov dávno minulých Tyrnaviavelo svojpomocne vo voľnom čase reparujú a občas ich aj prevetrajú trnavskými uličkami.


Reportáž Mestskej televízie o výstave.

 

18.2.2013 17:23

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte