Mesto Trnava

Do podujatia Naše Mesto sa v Trnave zapojilo takmer stodeväťdesiat dobrovoľníkov

Príval dobrovoľníckej energie zažila Trnava 14. a 15. júna, keď sa po prvý krát stala súčasťou najväčšieho dobrovoľníckeho podujatia v strednej Európe – Naše Mesto. Sedem obnovených detských ihrísk, zrevitalizované areály v Kalokagatii – Centre voľného času a v Strednej zdravotníckej škole, novovysadená zeleň na kruhovom objazde na Zelenečskej, novo natreté lavičky v promenáde, skultúrnený priestor vedľa synagógy či údržba priestoru v trnavskom útulku pre psíkov sú výsledkom práce takmer sto deväťdesiatich dobrovoľníkov, ktorí sa v Trnave zapojili do podujatia.

Akcia odštartovala v piatok v ranných hodinách. Dobrovoľníci povzbudení slnečným počasím sa s chuťou pustili do obnovy detských ihrísk súčasne na dvoch trnavských sídliskách. Na Prednádraží v rámci aktivity Hravé ihriská takmer tri desiatky dobrovoľníkov vymaľovali dve detské ihriská na Čajkovského ulici a ďalšie dve na Mozartovej. Aktivita prebiehala pod záštitou členov z občianskeho združenia Trnavská alternatíva.sk. Nové žiarivé nátery dostali aj časom opotrebované preliezačky a hojdačky na detských ihriskách na Jiráskovej a  Golianovej ulici na sídlisku Linčianska, ktorých sa ujali zamestnanci Mestského úradu v Trnave.

V Bernolákovom sade mohli okoloidúci sledovať, ako po rýchlom zásahu dvoch desiatok dobrovoľníkov odetých v rovnakých tričkách zmenilo svoj vzhľad päťdesiat lavičiek lemujúcich úsek od Guliverovho ihriska po Evanjelický dom. Z promenády závratnou rýchlosťou zmizli aj váľajúce sa odpadky, ktoré skončili tam, kam patria. 

Svoje záhradnícke zručnosti si mohli overiť dobrovoľníci na viacerých miestach –  na kruhovom objazde na Zelenečskej ulici vysadili spolu tristošesťdesiatdva rastlín. Okrem okrasnej trávy bolo vysadených jedenásť druhov trvaliek, a to šalvia, mliečnik, ľaliovka, rebríček, marulka, gaura, agastache, rozchodník, perovskia a dva druhy astier.

S burinou sa popasovali na ihrisku v areáli Kalokagatie – Centre voľného času na Streleckej ulici, ktoré slúži deťom na rôzne voľnočasové aktivity. Medzi jedenástimi dobrovoľníkmi boli prevažne zamestnanci centra voľného času, podporiť ich prišla aj speváčka Mária Čírová.

Boj s náletovou zeleňou vyhrali dobrovoľníci v zanedbanom priestore na Halenárskej ulici, ktorý susedí s dvoma historickými pamiatkami – synagógou a Stefaneom. Po niekoľkých hodinách dokázali s technickou podporou vyčistiť priestor a odstrániť náletové dreviny, ktoré prečnievali spoza plota a znečisťovali priľahlý chodník. Výsledkom ich úsilia je otvorený vzdušný priestor s úžasným výhľadom na Baziliku sv. Mikuláša.  

Najväčšiu koncentráciu dobrovoľníckych síl v meste zaznamenala Stredná zdravotnícka škola na Daxnerovej ulici. Päťdesiat študentov vymenilo sedenie v laviciach za prácu na čerstvom vzduchu. Pod vedením svojich pedagógov upravovali povrch tenisových kurtov a hádzanárskeho ihriska, čistili existujúce kvetinové záhony a sadili okrasné rastliny. V areáli školy sa im zároveň podarilo vybudovať 1. etapu bežeckej dráhy pre rekreačný beh s trávnatým povrchom v dĺžke 410 m. Na ňu by mal v budúcom roku nadviazať druhý okruh s dĺžkou 500 m, ktorý povedie okolo celej školy. Bežecká dráha bude primárne slúžiť študentom školy, no v budúcnosti by ju mohli využívať aj obyvatelia z okolia.  

Vďačnosť štvornohých priateľov si mohli vychutnať tí, ktorí sa rozhodli stráviť zopár hodín v trnavskom útulku pre psíkov. Prechodný domov tu našlo viac ako 80 opustených a neraz aj týraných zvierat. Dobrovoľníci pomáhali s rozvozom triedeného kameňa vo dvore útulku, pri úprave areálu, upratovaní skladového priestoru na podstielkový materiál a vodili psíkov na prechádzku.

Ani sobotňajšia Trnava nebola skúpa na dobrovoľníkov. V dopoludňajších hodinách šikovné ruky nadšencov zmenili na nepoznanie detské ihrisko v športovom areáli Slávia. Stačili im štetce, farby a nadšenie pre dobrú vec. K rodičom – dobrovoľníkom sa s radosťou pridali aj ich ratolesti a vlastnoručne pomáhali namaľovať svoje obľúbené preliezačky. Na detskom ihrisku pribudlo aj šesť starých nevyužívaných lavičiek zo skládky, ktoré dobrovoľníci „zrecyklovali“ tak, aby mohli opäť slúžiť na oddych v tieni stromov počas letných dní.

Poslednou aktivitou v Trnave, kam sa mohli dobrovoľníci prihlásiť, bol Festival mladých rodín v Saleziánskom stredisku na Ulici J. Hlubíka. V rámci neho sa dve desiatky dobrovoľníkov zmenili na animátorov a rozohriali detské dušičky prostredníctvom hier, súťaží, maľovania na tvár a ďalšími aktivitami. Rodičia detí sa zatiaľ mohli vzdelávať na odborných workshopoch, vypočuť si zaujímavé prednášky zamerané na manželské a rodičovské témy a poradiť sa o svojich problémoch s odborníkmi. Hlavným organizátorom aktivity bolo Združenie pre podporu detí a mládeže v Trnavskom kraji.

Každý môže prispieť k tomu, ako bude vyzerať mesto, v ktorom žije. Aj o tom bola myšlienka Nášho Mesta, ktoré sa tento rok konalo v Bratislave, Trnave, Žiline, Poprade, Košiciach, Galante, Seredi, Šali, Partizánskom, Liptovskom Hrádku a v Spišskej Novej Vsi. Do piatich stoviek rôznych aktivít, ktoré navrhlo takmer dvesto neziskových organizácií, škôl, škôlok, miest, obcí a mestských častí, sa zapojilo viac ako šesťtisíc dobrovoľníkov. Organizátorom podujatia je Nadácia Pontis spolu so skupinou firiem Engage.

V Trnave sa do podujatia okrem dobrovoľníkov z verejnosti, mimovládnych organizácií, pedagógov a študentov zapojili aj firemní dobrovoľníci. K približne štyridsiatim zamestnancom trnavskej mestskej samosprávy sa pridali zamestnanci Kalokagatie – CVČ a zamestnanci firiem Západoslovenská energetika, Swan, a. s., Johnson Controls Bratislava, PSA Peugeot, Accenture Slovensko, IBM a Heineken.

Mestská samospráva ďakuje všetkým, ktorí sa zapojili do akcie a pomohli zlepšiť vzhľad Trnavy.

Detské ihrisko na sídlisku Linčianska pred vymaľovaním.

A ako vyzerá po akcii Naše Mesto.

A tu je tím ľudí, ktorí ho vymaľovali.

Takto nepriehľadne vyzeral priestor medzi Synagógou a Stefaneom na Halenárskej ulici.

Vďaka dobrovoľníkom sa môžete priamo z Halenárskej pokochať výhľadom na Baziliku.


"Hokejové družstvo" vysádzalo kvety na kruhovom objazde na Linčianskej.

Rýchla rota na Prednádraží.

Bojovníci v Kalokagatii.

Dobrovoľní pomocníci v útulku.

Revitalizácia na zdravotníckej škole.


Revitalizácia na zdravotníckej škole.

18.6.2013 12:07

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Kľúčové slová