Mesto Trnava

Do práce na bicykli jazdíme aj tento rok, zaregistrovať sa dá do 7. júna

Súťaž Do práce na bicykli je po roku späť. A rovnako ako minulý rok, aj tento ročník budeme súťažne jazdiť už od júna.

Cieľom súťaže je podporiť rozvoj zdravej a trvalo udržateľnej dopravy v mestách. Zamestnanci firiem, inštitúcií alebo organizácií takto aspoň na mesiac vymenia štyri kolesá za dve a zapisujú si svoje najazdené kilometre v rámci športového zápolenia. V ideálnom prípade využijú svoj bicykel aj počas ďalších mesiacov.

    
      
Čo je potrebné urobiť, aby ste sa do súťaže zapojili aj vy?

  • Vytvorte so svojimi kolegyňami a kolegami dvoj- až štvorčlenný tím pod hlavičkou svojho zamestnávateľa a zaregistrujte ho najneskôr do 7. júna 2023 na stránke dopracenabicykli.eu (v zmysle štatútu súťaže). 
  • Súťaže sa môžu zúčastniť aj tímy študentov z rovnakej školy, ktorí sa do súťaže zaregistrujú a tak potvrdia, že budú v období od 1. do 30. júna 2023 dochádzať do školy na bicykli a budú si o tom zapisovať výsledky do registračného systému na stránke dopracenabicykli.eu . Títo študenti musia v deň začiatku kampane, t. j. 1. 6. 2023, dosiahnuť vek minimálne 15 rokov. Študenti uvádzajú pri registrácii IČO školy.
  • Od 1. do 30. júna 2023 si evidujte svoje jazdy do práce a späť. Zapisovať si môžete nielen presun na dvoch kolesách, ale aj peši, na kolobežke či verejnou dopravou. Všetky uvedené spôsoby sú v súlade s myšlienkou kampane, ktorá chce podporiť rozvoj nemotorovej (predovšetkým však cyklistickej) dopravy v mestách.
  • Do súťaže sa môžu zapojiť aj súťažiaci pracujúci z domu, na tzv. home office. Títo súťažiaci si vytvoria a ako jazdy budú zapisovať ich „obvyklé“ cesty do práce, ktoré by absolvovali v prípade, že by pracovali na svojom bežnom pracovisku. Súťažiaci môžu odjazdiť aj inú trasu, nielen do práce a naspäť. V tom prípade si absolvovanú jazdu zaevidujú len v dĺžke, ktorá nepresiahne „obvyklú“ cestu do práce.


 Ako sa evidujú najazdené, resp. prejdené kilometre?

Svoje cesty do práce a domov (na bicykli, peši či verejnou dopravou) si budete zapisovať priamo na webovej stránke.

Súťažné kategórie na lokálnej úrovni:

  • Najväčší počet najazdených kilometrov (tím a jednotlivec)
  • Najväčší počet jázd (tím a jednotlivec)
  • Bonusová kategória – v rámci nej budú vyžrebovaní a ocenení tí súťažiaci spomedzi všetkých súťažiacich, ktorí absolvovali aspoň 2/3 ciest do práce a z práce na bicykli v monitorovanom období, alebo počas súťaže najazdili minimálne 500 kilometrov na bicykli.


„Pozývame trnavské firmy, aby do súťaže zapájali svojich zamestnancov. Budeme radi, keď sa zúčastnia aj tímy študentov z rovnakej školy. V roku 2022 sme spoločne za Trnavu najazdili  96 615 km, čo predstavovalo 12 928 jázd, ktorými sme ušetrili viac ako 30 300 kg CO2,“ hovorí Ľubica Miksádová, koordinátorka kampane za Mesto Trnava.

„Tento rok to spoločne rozbicyklujeme v júni a pevne verím, že sa namotivuje čo najviac ľudí, ktorí vymenia na ceste do práce auto za bicykel, chôdzu či verejnú dopravu. Všetci účastníci kampane tak majú príležitosť urobiť niečo pre svoje zdravie a prispieť k čistejšiemu a krajšiemu mestu," verí v úspech súťaže trnavská koordinátorka.

26.5.2023 13:52

Komentárov: 0