Mesto Trnava

Ekofest 2012 už v piatok otvorí kultúrne leto

Už v piatok 22. júna sa začne benefičný festival Ekofest 2012, ktorý bude opäť oslavou začiatku leta a tradičným spojením kultúry s prírodou v Trnave. Jeho jubilejný piaty ročník bude po prvý raz dvojdňový, s historicky najbohatším programom, v ktorom si každá generácia môže nájsť to svoje. Tohtoročnou novinkou je aj špeciálny program pre deti, ktoré si budú môcť v amfiteátri vytvoriť, namaľovať a vyzdobiť rôzne predmety z prírodných materiálov.

Ekofest 2012 odštartuje už v piatok o ôsmej ráno v kine Hviezda, kde sa až do trinástej hodiny bude premietať sedem filmov v dvoch pásmach Filmy budú venované najmä študentom z trnavských škôl, ale miesta budú vyhradené aj pre verejnosť. Pred druhým pásmom sa uskutoční zaujímavá beseda ku kontroverznému filmu Doba medená. Ďalšie dve pásma budú vyhradené výlučne pre verejnosť. Tretie pásmo premietania sa začne popoludní o pätnástej a diváci si budú môcť pozrieť filmy Posledná ryba – oceány na križovatke, Národné parky – najlepšia myšlienka USA, Tichý sen a Sarge Aviotte, Ľadový muž. O osemnástej hodine sa bude v kine konať beseda s prof. Mikulášom Hubom, ktorý je jedným z najuznávanejších slovenských ochranárov a vedcov. Po nej bude nasledovať beseda k výstave Krajina a jej presahy z ateliéru študentov VŠVU, ktorá bude situovaná vo vstupných priestoroch kina Hviezda. V záverečnom štvrtom pásme si budú môcť diváci od 18.40 hodiny vychutnať filmy z dielne renomovaného a uznávaného režiséra, kameramana a scenáristu Pavla Barabáša. Prvé dva filmy s titulmi Pygmejovia – deti džungle a Príbehy tatranských štítov získali nedávno hlavnú cenu na MFF v Slovinsku. Piatkový program vyvrcholí výnimočným dokumentom TROU DE FER – železná diera, autentickým svedectvom Pavla Barabáša a jeho priateľov, ktorí sa vybrali do tropického pralesa v Indickom oceáne, aby v srdci najdivokejšej prírody zdolali najťažší kaňon sveta. Darčekom pre každého návštevníka k piatym narodeninám Ekofestu bude vstup do kina Hviezda na všetky podujatia zdarma.

Na druhý deň v sobotu od pätnástej hodiny bude festival pokračovať v mestskom amfiteátri. Hudobný program odštartujú koncerty štyroch trnavských kapiel Golden Vein, Zotrwačnosť, The Downhill, ako aj Bystrík s kapelou. Krátko po ôsmej večer vystúpi jeden z headlinerov – obľúbená česká kapela Divokej Bill s mixom viacerých štýlov, v ktorom dominujú rock a folk. V ich pesničkách zaznejú aj nástroje ako harmonika, bendžo či husle. Skvelú tanečnú muziku v štýle ska a regae ponúkne kapela Fuera Fondo, po nej vystúpi po ročnej prestávke na Ekofeste slovenská punkrocková legenda Konflikt, ktorá je jednou z najslávnejších punkrockových kapiel v strednej Európe. Ekofest vyvrcholí vystúpením slovenskej rockovej legendy Tublatanka, ktorá na scéne pôsobí už od roku 1982 a odohrá nielen svoje novšie skladby, ale aj najslávnejšie hity zo starých albumov.
V rámci sprievodných podujatí je pripravených šesť zaujímavých dokumentárnych filmov z viacerých produkcií, ktoré sa budú aj tento rok premietať v priestoroch klubovne pod pódiom amfiteátra. Na tomto mieste sa uskutočnia aj tradičné besedy a diskusie, v ktorých fundovaní odborníci predstavia napríklad témy: nemotorová doprava a projekt Cykloduch, projekt obnovy botanickej záhrady v Trnave, drastický úbytok biodiverzity v strednej Európe. Priaznivci výtvarného umenia sa budú môcť v amfiteátri pokochať štyrmi výstavami. Tri Trnavčanky otvoria výstavy Najsilnejšie puto, Stála expozícia a Variácie. Štvrtá výstava bude z dielne environmentálnej organizácie Greenpeace. V amfiteátri nebudú chýbať ani prezentačné stánky viacerých environmentálnych organizácií, stánky s občerstvením, a pre náročnejších bude k dispozícii aj kaviareň s terasou.

V duchu príslovia „do tretice všetko dobré“ dá na tretí deň v nedeľu o sedemnástej hodine bodku za programom jubilejného Ekofestu prehliadka Botanickej záhrady v areáli MTF STU na Prednádraží, ktorú sa podarilo zachrániť a je trnavským unikátom. Počas prehliadky s odborným výkladom o pozoruhodnostiach záhrady si návštevníci budú môcť pozrieť aj vysadené dreviny z minuloročného Ekofestu. Výťažok z tohtoročného festivalu bude opäť venovaný na údržbu a rozvoj tejto mimoriadne zaujímavej záhrady, preto svojím dielom na tento cieľ prispeje každý, kto si kúpi vstupenku na sobotný program.

Vstupenky na Ekofest 2012 za skvelých 6 eur v predpredaji zakúpite v sieti Ticketportal, ako aj v CD Aquariuse, TTi v mestskej veži a inde. Na mieste vyjde vstup na 8 Eur. Deti do 10 rokov, dôchodcovia nad 65 rokov a osoby ZŤP majú vstup zdarma. Všetky potrebné informácie o Ekofeste získate na: www.ekofest.sk

18.6.2012 17:27

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?