Mesto Trnava

Európsky týždeň mobility 2016 v Trnave prinesie bohatý program pre všetky vekové kategórie

AKTUALIZOVANÉ:
Doobedné podujatia
, ktoré sa mali uskutočniť v sobotu 17. septembra 2016, boli z dôvodu nepriaznivého počasia preložené na sobotu 1. októbra. Časy začiatkov jednotlivých aktivít i miesta konania ostávajú nezmenené.

Európsky týždeň mobility (ETM) sa koná každý rok od 16. do 22. septembra. Jeho cieľom je povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali alternatívy osobných motorových vozidiel. Mottom tohtoročnej kampane je Inteligentná a udržateľná mobilita – investícia do Európy.

Mesto Trnava víta aktivity zamerané na rozvoj nemotorovej dopravy a pod hlavičkou Zdravého mesta Tnava pripravilo pri príležitosti ETM 2016 pre deti i dospelých pestrú ponuku sprievodných podujatí. Aktuálne informácie môžete sledovať v udalosti na Facebooku. Celá akcia sa nesie pod heslom Zdravé mesto Trnava je m(i)estom, kde rád žijem.

V prvom rade si vám dovoľujeme dať do pozornosti, že od 17. do 21. septembra sa bude môcť každý, kto predloží svoj vodičský preukaz, odviesť mestskou dopravou zadarmo. Vo štvrtok 22. septembra budú jazdiť autobusy MAD zdarma úplne pre všetkých!

Aké ďalšie zaujímavosti váš v týchto dňoch v Trnave čakajú?

 

Piatok 16. 9. 2016

Deň športových talentov

8.00 – 14.00 h

Trojičné námestie

Po vlaňajšom úspechu sa v centre mesta aj tento rok stretnú trnavské športové kluby. Minulý rok navštívili túto akciu stovky detí z trnavských základných škôl, ktoré si prišli vyskúšať rozličné druhy športov a zabaviť sa i zahrať zároveň. Dospelí sa zasa mohli dozvedieť viac o výhodách a pozitívach rôznych športov a poradiť sa s trénermi a inými športovými odborníkmi. Tento rok prisľúbilo účasť 25 športových klubov, ktoré si pripravia svoje stanoviská a aktivity.

 

Sobota 17. 9. 2016

Doobedné podujatia boli kvôli nepriazni počasia preložené na nový termín - 1. októbra 2016 od 9. do 13. hodiny.

Cyklobazár (preložené na 1. 10.)

9.00 – 13.00 h

pešia zóna pred radnicou

Organizátori obľúbeného Blšáku pripravili v spolupráci s mestom pri príležitosti ETM špeciálnu blšákovú sekciu Cyklobazár. Poskytne priestor pre tých, ktorí by radi posunuli už nepotrebné bicykle či príslušenstvo k nim do rúk novým majiteľom.

 

Mestská polícia mesta Trnavy (preložené na 1. 10.)

14.00 – 17.00  h

Štefánikova ulica

Príslušníci mestskej polície porozprávajú viac o policajnej cyklohliadke a jej práci. Budete si môcť obzrieť ich uniformy, helmy i bicykle, na ktorých si budú môcť záujemcovia dokonca aj zajadiť. Dozviete sa viac i tom, ako by sa mali správať cyklisti v cestnej premávke a ako by sa malo jazdiť na pešej zóne.

 

Bikelab (preložené na 1. 10.)

14.00 – 17.00  h

Štefánikova ulica

Čo je to Bikelab? Skvelá vec, ktorá prinesie aktivity, aké nezažijete každý deň:

Cukrová vata na bicykloch: túto sladkú dobrotu si budete musieť sami vybicyklovať. Bicykel pripojený na hlavu stroja na cukrovú vatu sa roztočí len vtedy, keď poriadne zaberiete do pedálov. Experimentátori budú mať možnosť skúsiť si na paličku natočiť vlastnú vatu.

Kreslenie bicyklom: špeciálne nástavce pripevnené na bicykel kreslia počas jazdy kriedou na zem čiaru. Bicyklovaním sa tak dajú vytvoriť originálne obrazy. Aktivita je vhodná nielen pre deti, ale aj pre hravých dospelých.

Goldsprint: adrenalínová obdoba pretekov na 500 metrov. Súťažiaci sa posadia na špeciálne ukotvené bicykle typu „fixed gear“ s pevným prevodom a po odštartovaní majú jediný cieľ – prejsť trať rýchlejšie ako súper. Žiadny voľnobeh, žiadne brzdenie, len čistý adrenalín.

 

Tematická prehliadka na bicykloch – Trnava očami architekta, mesto na prahu moderny 

15.00 h

Štart: Hospodárska 34

Architekt Miroslav Beňák vás na bicykloch zavedie k najzaujímavejším industriálnym pamiatkam mesta Trnava. Účastníkom priblíži nepovšimnuté, no v minulosti významné objekty a miesta, ktoré formovali rozvoj a vzhľad Trnavy od polovice 19. storočia až po súčasnosť.

Plánovaná trasa prehliadok zavedie nadšencov aj za hradby historického centra mesta a predstaví im nový uhol pohľadu na Bellušov vodojem, trnavský cukrovar, ale aj kontroverzné objekty a sídliská z obdobia socializmu.
 

Nedeľa 18. 9. 2016 

1. trnavský dobrý maratón

15.00 h

Pešia zóna pred radnicou

Občianske združenie Iskierka v spolupráci s Mestom Trnavou vás srdečne pozýva na 1. trnavský dobrý maratón. Nazvali sme ho dobrým, lebo spolu pobežíme za dobrú vec a dobrovoľným zápisným podporíme novovzniknutý Denný stacionár COMITAS pre klientov s viacnásobným postihnutím.

Ani slovo trnavský nie je v názve podujatia náhodou. Trasa maratónu vás totiž zavedie ku krásnym trnavským pamiatkam, aby si prišli na svoje nielen vaše nohy, ale i oči a srdce. Pre tých, ktorí sa na dlhý beh necítia, sme pripravili i kratšiu trasu v rámci pešej zóny.

Prichystajte si preto dobrú náladu, pohodlné tenisky a hlavne úsmev na tvári, lebo spolu zabehneme náš 1. trnavský dobrý maratón.

 

Výstava Historická cyklistika

14.00  -  18.00  h

pešia zóna pred radnicou

Usporiadali sme pre vás výstavu historických bicyklov, kde si budete môcť obzrieť, na akých dvojkolesových tátošoch jazdili naši predkovia, a pokochať sa ich klasickou eleganciou.
                                                                 
 

Streda 21. 9. 2016

 

Bercajgel

18.30 h

štart: Kino Hviezda

Čo by to bol za týždeň venovaný mobilite a podpore nemotorovej dopravy v meste bez Bercajgla. Aj pri tejto príležitosti vás pozývame na tradičnú cyklojazdu po Trnave, na ktorej zaručene stretnete kopec známych a strávite príjemný čas aktívnym oddychom.

 

Tréning OZ Bernohy

18.00 h

AŠK Slávia (vnútorný okruh)

Ak neberiete cajgel, tak berte nohy na plecia a pridajte sa k ostatným bernoháčom, ktorí sa pravidelne stretávajú, aby posúvali svoje limity v behu a navzájom sa povzbudzujú k lepším časom a výsledkom.

 

Štvrtok 22. 9. 2016 

 

Detské dopravné mobilné ihrisko

9.00 – 13.00 h

Pred Divadlom Jána Palárika

Mobilné dopravné ihrisko spoľahlivo zabaví každé dieťa. A kto sa unaví pri jazdení, bude si môcť oddýchnuť pri kreatívnych aktivitách ako vyfarbovanie dopravných značiek, výtvarná súťaž na tému Jazdím zdravo a dobre, tvorba príveskov z modelovacej hmoty či výroba rôznych ozdôb na bicykel či kolobežku (vlajky, vrtuľky, strapce na riadidlá). Malých návštevníkov čaká aj maxi puzzle na tému Zdravá doprava a maxi pexeso s bicyklami a kolobežkami.

Pre kolektívy máme pripravené kreslenie plánu Zdravého mesta Trnava, kde bude úlohou účastníkov navrhnúť cyklistický chodník, ktorý by spájal najzaujímavejšie dominanty mesta.

Okrem toho si zasúťažíme na kolobežkách a dokonca aj na netradičných dopravných prostriedkoch.


Lokalita

GPS:
N 48.377694134435544 / E 17.58596331136164

8.9.2016 23:59

Komentárov: 0