Mesto Trnava

Fašiangy sa krátia, basa už má dni spočítané

Dáva sa na známosť, že 12. februára o 16. hodine pred trnavskou radnicou pochováme basu. Veselí pozostalí si môžu už od 9. hodiny pochutnávať na špecialitách z poslednej fašiangovej zakáľačky.

Posledný deň pred popolcovou stredou bude historickom centre Trnavy veselo, ako sa na koniec fašiangov patrí. Muzika, tanec, maškarný sprievod – všetko v duchu ľudových tradícií, ktoré sa spájali nielen so zábavou, ale aj s magickými rituálmi na zabezpečenie dobrej úrody v najbližšej vegetačnej sezóne. Zo zaručeného zdroja máme informáciu, že medzi účinkujúcimi nebude chýbať ani isté nemenované prasiatko, ktorého účasť je síce nedobrovoľná, ale o to viac vítaná. A kde je isté prasiatko, tam môžu byť aj škvarky, jaterničky, krvavničky, kaša, tlačenka, slaninka a masť. Veď pred dlhým pôstom sa ešte treba naposledy poriadne posilniť.
Predaj voňavých zakáľačkových špecialít sa pred radnicou začne už o 9. hodine ráno, od 15. hodiny budú môcť záujemcovia nahliadnuť aj do tajomstiev vzniku pravej domácej masti a zabíjačkovej kaše. Odhalená bude aj záhada, ako sa mäsko naprace do tenkých, pokrkvaných črievok a získa podobu budúcich chutných klobások. Do prezentácie mäsiarskeho majstrovstva sa po polhodine zamieša sprievod fašiangových masiek a o 16. hodine už zaznejú prvé tóny ľudovej muziky v podaní Borovienky, ktorá má vo svojom repertoári vyše storočné piesne z okolia Vrbového i mnohé ďalšie, zozbierané najmä v Lančári, Chtelnici a Krakovanoch.
Fašiangová veselica v Trnave sa tradične skončí pochovaním basy v podaní ľudovoumeleckého súboru LUSK z Krakovian.
Na poslednú rozlúčku s basou vás srdečne pozývajú Mesto Trnava a Správa kultúrnych a športových zariadení.

Reportáž Mestskej televízie Trnava z pochovávania basy v roku 2013.

1.2.2013 15:08

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?