Mesto Trnava

Festival Lumen sa začína už o týždeň

Svätou omšou v amfiteátri otvorí v piatok 3. júna popoludní J. E. Mons. Róbert Bezák v poradí už devätnásty ročník festivalu Lumen. Silná tradícia a úspešná organizácia sa opäť postarali o to, aby mohla Trnava aj tento rok hostiť najväčší stredoeurópsky gospelový festival. Prvý júnový víkend bude patriť nielen dobrej hudbe, ale i zaujímavému sprievodnému programu.
Festival sa teší medzi fanúšikmi gospelovej hudby veľkej obľube, o čom svedčí aj jeho desaťtisícová návštevnosť. Organizátori sa preto rozhodli rozšíriť program o dve pódiá. Okrem Trojičného námestia bude program paralelne prebiehať aj v amfiteátri, na nádvorí radnice i vo viacerých prednáškových miestnostiach v širšom centre mesta.
Piatkový hudobný program na námestí otvoria britskí Shackleton, ktorých na hlavnom pódiu vystrieda špeciálny hosť festivalu, slovenská kapela Hudba z Marsu, a po nich prídu talianski Summertime i Parachuteband z Nového Zélandu. V tanečnom štýle ukončí hlavný program britský DJ Andy Hunter.
Festivalová sobota sa začne svätou omšou v Katedrále sv. Jána Krstiteľa, a po nej prebehnú dva bloky prednášok a workshopov. Popoludní sa v amfiteátri uskutočnia koncerty slovenských gospelových kapiel S2G Band, eSPé, Jeno’s Btorhers a Tretí deň. Na hlavnom pódiu vstúpi rapová formácia Regiment, rockeri z The Elements, desaťčlenná energická funky zostava Lakatos Projekt z Maďarska a Chorvátska, punk-rocková skupina October Light. Chip Kendall, ktorého ste mali možnosť vidieť na festivale aj v roku 2010 s formáciou „thebandwithnoname“, odštartuje hlavný program večera. Bodkou hudobnej časti festivalu bude v podobe energickej show vystúpenie headlinera festivalu, skupiny Newyboys (U.S.A).
Festival je spojením nielen multižánrovej hudby, ale aj divadla, filmu, diskusií a workshopov na najrôznejšie témy.
Na Lumene nebude chýbať tradičný hosť – divadlo aTak, ktoré predstaví svoju novinku s rozprávkovým nádychom zimOsen. Daniel Hevier povedie v rámci workshopov inšpiratívnu dielňu tvorivosti, predstavivosti, hry slov, farieb a pohybov. Čo má spoločné rock s kresťanstvom, vám prostredníctvom hudby, zaujímavých faktov a videoklipov priblíži ThLic. Lukáš Petruš. Tvorivý workshop o tom, či médiá formujú, alebo deformujú, si pre návštevníkov Festivalu Lumen pripravila Alena Ješková. S faktami a fikciami o sociálnych médiách sa podelí Peter Šebo. Pri téme médií ostanú aj Miriam a Tomáš Kuzárovci a zodpovedajú otázky o aktuálnosti slovenského kresťanského webu, o trendoch a výzvach v tejto oblasti. Technologický pokrok, etika v medicíne a témy, v ktorých ide o život, s vami rozoberie Marek Michalčík z občianskeho združenia Fórum života. Z Trnavy sa prostredníctvom zaujímavých zážitkov hostí prenesiete na Haiti, Sibír, do Azerbajdžanu, misijného Rumunska, Indie, Afriky či Peru. Braňo Jobus porozpráva nielen o spanilej jazde Muflóna Ancijáša, knižkách a alkohole, ale predvedie aj svoj sólový projekt Albusus. Program festivalu je pestrý, venuje sa i otázkam sexuality či vnímania ľudského tela. Alena Matušková odpovie na konkrétne otázky o hľadaní si zamestnania a kariére po skončení VŠ. Dávid Drafi povie o dôležitosti výchovy k manželstvu a rodičovstvu, ale i o tom, prečo je HIV a AIDS problém. Organizátori sa obzvlášť tešia, že pozvanie do „lumeňáckej obývačky“ prijali minister vnútra Daniel Lipšic a poslankyňa NR SR Jana Žitňanská, ktorí sa venujú téme hodnôt, bezpečnosti a politickej angažovanosti.
Slávnostným ukončením devätnásteho ročníka Festivalu Lumen bude sobotňajšia polnočná svätá omša.
Návštevníci si môžu detailný program pozrieť na internetovej stránke festivalu www.fln.sk, kde sa dozvedia všetky potrebné informácie o účinkujúcich i programe.

26.5.2011 8:53

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?