Mesto Trnava

Festival Učiaca sa Trnava ponúkne v piatok 23. septembra zaujímavý program

Zažite prvý ročník festivalu Učiaca sa Trnava, ktorý sa bude konať už v piatok 23. septembra priamo na pešej zóne na Hlavnej ulici. Súčasťou festivalu budú desiatky vzdelávacích organizácií a ich aktivity pre malých aj veľkých, hudobné a tanečné vystúpenia, ale aj večerné panelové diskusie o vzdelávaní či mentálnej a fyzickej pohode.

Občianske združenie Lifestarter rovnako, ako minulý rok pripravilo festival Učiaca sa Trnava, ktorý bude plný inšpiratívnych hostí a predstaví aktivity viacerých vzdelávacích organizácií. Počas celého dňa od 9.00 h do 19.30 h si budú mať možnosť návštevníci a návštevníčky festivalu vyskúšať v jednotlivých stanoch vzdelávacích organizácií aktivity podporujúce myslenie, kreativitu, jazykové schopnosti a ďalšie zručnosti. Rôzne úlohy a hry si pre návštevníkov festivalu pripravili napríklad Knižnica Juraja Fándlyho, IPčko, Teach For Slovakia, Európsky dialóg, EPALE a desiatky ďalších organizácií, stredných škôl a fakúlt trnavských univerzít. Festival je zadarmo a je určený pre všetkých Trnavčanov a Trnavčanky, ktorí majú chuť sa zabaviť a naučiť niečo nové. Na svoje si prídu nielen deti materských a základných škôl, ale aj študenti stredných či vysokých škôl a iná verejnosť, ktorá rada rozvíja svoje zručnosti či kreativitu.

Organizátori festivalu Učiaca sa Trnava pripravili na pešej zóne aj program na pódiu, kde budú počas celého dňa prebiehať nielen tanečné a hudobné vystúpenia, ale aj rôzne diskusie. Festival otvorí krátkym príhovorom primátor  Trnavy Peter Bročka a v doobedňajších hodinách sú pre návštevníkov pripravené detské príbehy, rozcvička pre malých aj veľkých či angličtina s úsmevom. Na pódiu sa predstaví aj projekt Chuť žiť, ktorý si pripravil prednášku spojenú s diskusiou určenú nielen pre žiakov a žiačky SŠ a odkryje aj to, o čom bežne nehovoríme. Učenie sa je aj o budovaní kultúrnosti a umení, a preto sa na pódiu v rôznych časoch predstavia spevák Peter Juhás, folklórny súbor Drienka a speváčky Majka Valentová či Lívia Doležalová. Súčasťou festivalu budú pre návštevníkov pripravené aj panelové diskusie.

Už o 12.00 h sa prostredníctvom moderovaného rozhovoru predstaví projekt Zdravé mesto nielen o jeho aktivitách a sieťovaní, ale aj o ekológii a udržateľnosti. Podvečer sú pre návštevníkov pripravené ďalšie dve panelové diskusie. Prvá z nich bližšie predstaví projekt Učiaca sa Trnava a pomenuje najväčšie výzvy v oblasti vzdelávania na Slovensku. Súčasťou druhej a záverečnej moderovanej diskusie s názvom „Byť zdravý a v pohode“ bude Marek Madro, zakladateľ IPčko.sk, ktorý zodpovie otázky týkajúce sa mentálneho zdravia, ale aj MUDr. Monika Paločková (@dr_monicka), lekárka na oddelení infektológie, ktorá bude v diskusii venovať pozornosť téme fyzického zdravia. Treťou hostkou záverečnej diskusie bude Mária Zelisková (@vinarovazena), matka piatich detí pochádzajúca zo Svätého Jura, ktorej manžel má vlastné vinárstvo. Podrobný program festivalu je zverejnený na webovej stránke uciacasatrnava.sk, ale aj na Facebookovom podujatí.

Organizátorom festivalu Učiaca sa Trnava je OZ Lifestarter a Mesto Trnava.

TS: Učiaca sa Trnava 

19.9.2022 12:52

Komentárov: 0

 

Kľúčové slová