Mesto Trnava

Festival Ypsalon nie je len pre knihomoľov

Piaty ročník festivalu Ypsalon prichádza s tým najlepším, čo ponúka súčasná slovenská literatúra. Štvordňový program bude prebiehať od 21. – 24. novembra vždy od 18.00 h. v priestoroch kultúrneho centra Malý Berlín.

Všetkým fanúšikom kvalitných kníh nesmú ani tento rok ujsť štyri dni plné zaujímavých kníh a hostí. „Často sa stretávam s názorom, že keď ľudia knihy pozvaných spisovateľov ešte nečítali, majú pocit, že festival nie je pre nich. No je to presne opačne,“ vysvetľuje jedna z organizátoriek festivalu, Soňa Jakubove. „V diskusiách, ktoré sú uvoľnené a často zábavné, sa veľa dozvedia o samotných spisovateľoch a témach, ktorým sa venujú. Je to teda práve priestor nájsť nové knihy.“

Návštevníkov čakajú zaujímavé i veselé debaty

Festival prináša diskusie, besedy a bohatý sprievodný program, v ktorom sa predstavia literárni hostia ako Mila Haugová, Soňa Balážová a Tereza Oľhová, Viliam Klimáček, Iris Kopcsayová, Maroš Volovár, Milo Janáč, Juraj Kováčik, Veronika Šikulová a Márius Kopcsay.

Súčasťou festivalu bude aj beseda s jedným z najznámejších slovenských prekladateľov severskej literatúry Jozefom Zelizňákom. O pripravovanej grafickej novele Všetky tie svety prídu porozprávať Juraj Čorba a výtvarník Dávid Marcin.

Tento ročník bude tiež špeciálne venovaný spomienke na 100. výročie narodenia jedného z najdôležitejších a najprekladanejších slovenských autorov – Ladislava Mňačka. Prednáškou v prepojení so scénickým čítaním si pripomenieme jeho najvýznamnejšie diela.

Poetický koncert a nedeľný program pre rodiny

Ypsalon hľadá aj prepojenia literatúry s ďalšími umeleckými formami, preto piatkový literárny program ukončí koncert švédskej poetky a hudobníčky F?gelle. Nedeľný program festivalu bude venovaný najmladším čitateľom. V programe si rodiny nájdu zážitkové čítanie s tieňohrou podľa knihy Moniky Kompaníkovej Koniec sveta a čo je za ním pre deti od troch rokov. Program bude pokračovať scénickým bábkovým stvárnením známej knihy Mareka Vadasa Útek. Vadasa pri písaní knihy inšpirovali jeho pracovné cesty na africký kontinent, a tak hrdina príbehu zažíva na vlastnej koži nielen osud utečenca a s tým spojené predsudky, ale aj láskavosť pocestných. Predstavenie je určené deťom starším ako 9 rokov.

Festival si najlepšie užijete s permanentkou

Vstupné na festival sa snažíme každý rok udržiavať v symbolickej rovine,“ povzbudzuje návštevníkov Soňa Jakubove. Vstupné na jednotlivé dni programu je 3 € a permanentka na celý štvordňový festival v cene 6 € je dostupná online na stránke centra alebo v kníhkupectve na Štefánikovej 5.

Podrobný program festivalu a predstavenie všetkých hostí nájdete na www.ypsalon.sk. Podujatia kultúrneho centra z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava, Trnavský samosprávny kraj.
 

20.11.2019 13:40

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?