Mesto Trnava

Festival ZING prinesie do Trnavy nový vietor

Už túto sobotu 27. apríla čaká festival ZING premiéra. Vďaka nemu sa návštevníci dozvedia viac o sebe,  výchove, medziľudských vzťahoch či vzťahoch k prírode. Prebiehať bude na radničnom nádvorí, Nádvorí a v Malom Berlíne.

Za festivalom stoja tri ambiciózne ženy z Ružindola. Doposiaľ mali za sebou organizovanie menších podujatí pre miestnu materskú školu, no postupne smerovali k tomu, že chcú urobiť niečo väčšie. „Máme radi festivaly a takýto formát nám chýbal,“ hovorí jedna z trojice organizátoriek Veronika Rubintová. Festival ZING je totiž multižánrovým rodinným podujatím, v programe zostavenom z prednášok, workshopov, divadiel či koncertov si vyberú malí aj veľkí návštevníci. Obsahovo sa ZING zameriava na oblasť zdravia, ekológie, výchovy či rozvoja osobnosti.

„Tieto témy nás samé veľmi oslovujú. Máme radi ľudí, prírodu, Port de Bras, jogu, záleží nám na prostredí, v ktorom žijeme. Dbáme na svoje zdravie, výchovu svojich detí. Tak ako všetci v tejto dobe, aj my máme málo času, preto prinášame festival, kde v jeden deň môže každý nájsť podnety, ktoré ho môžu inšpirovať a posunúť v živote o kúsok ďalej,“ vysvetľuje Veronika Rubintová.

Medzi hosťami programu je napríklad propagátorka života bez odpadu Petra Slezáková či módna revolucionárka Martina Mareková Kuipers, ktorá bude hovoriť o tom, ako môže vyzerať etický šatník. Aleš Bednárik sa bude venovať téme dopadu digitálnych technológií na život detí. Pre rodičov sú tiež určené témy ako motivácia detí či budovanie hraníc pri výchove. Trnavčan Ivan Pavlovič povedie prednášku o tom, ako na náš život vplývajú rodinné vzťahy.  „Všetci účinkujúci sú osobnosti, ktoré si podľa nás získajú pozornosť návštevníkov,“ myslí si Veronika Rubintová.

Návštevníci festivalu si môžu tiež zacvičiť Port de Bras alebo Ashtanga jogu. Deti zabaví akrobatické vystúpenie pražského novocirkusu TeTy, pripravené sú divadielka, workschop Zeleninkové šialenstvo či celodenné Monterssori dielničky.  Dospelý divák sa môže tešiť na predstavenie divadla Teatro Colorato Ó sláva Hviezd ó sláva, ktoré v netradičnom duchu poukáže na dielo známeho slovenského básnika, alebo na koncerty slovenských kapiel Nvmeri, Tolstoys a Diego.

Festival chce aj pomáhať, preto počas celého dňa bude prebiehať zbierka detského oblečenia pre rodiny v núdzi v spolupráci s Centrom pomoci pre rodinu Trnava.

„Veríme, že pripravíme podujatie, z ktorého, keď bude návštevník odchádzať, si povie: Tak toto mi fakt dobre padlo,“ hovorí Veronika Rubintová ďalej o festivale, ktorý sa im podarilo zrealizovať aj vďaka Participatívnemu rozpočtu pre Trnavu. O podporu v ňom sa uchádzajú opäť, veria totiž, že festival o rok zopakujú. „ Páčia sa nám Kremnické gagy, ich program prebieha na viacerých miestach a tak divadlom žije celé mesto. Toto je ideálna predstava, ako by mal vyzerať ďalší ročník nášho festivalu ZING: radi by sme ukázali viaceré zaujímavé miesta v Trnave, na ktorých bude prebiehať kvalitný program,“ dodáva Rubintová.

Lístky a viac informácii o prvom ročníku festivalu sa dozviete v turistickom informačnom centre v Mestskej veži v Trnave alebo na stránke www.zingfestival.sk.

 

Lokalita

GPS:
N 48.377309313947904 / E 17.58490115659174

25.4.2019 11:45

Komentárov: 0