Mesto Trnava

Hudba na radnici s atraktívnym programom zaznie už v sobotu a nedeľu výnimočne v Kostole sv. Jakuba

Festival Hudba na radnici si za tri roky svojej existencie vybudoval stabilnú pozíciu medzi letnými kultúrnymi aktivitami nášho mesta, našiel si svojich priaznivcov i publikum. Atraktívny program ponúknu aj tohtoročné koncerty, ktoré sa uskutočnia v sobotu 29. a v nedeľu 30. júna o 19. hodine z technických dôvodov na netypickom mieste v chládku múrov Kostola sv. Jakuba.

Na prvom koncerte v sobotu sa ako sólista predstaví mladý klarinetista Martin Adámek. Už ako devätnásťročný sa ako jediný Slovák dostal medzi tridsiatku elitných hudobníkov parížskeho svetovo uznávaného orchestra Ensemble Intercontemporain, ktorý sa špecializuje na skladby 20. storočia a súčasnú hudbu. V programe tohto festivalového večera je aj víťazná skladba súťaže ARCO 2019 a ďalšie orchestrálne diela. Za dirigentský pult sa postaví Adam Sedlický. Tento mladý ambiciózny dirigent okrem toho, že je v stálom angažmáne operného súboru Národného divadla moravskoslezského v Ostrave, v tejto sezóne debutoval so Štátnym komorným orchestrom Žilina, Štátnou filharmóniou Košice a Jihočeskou filharmóniou České Budějovice.
Druhý festivalový večer bude patriť hudbe v podaní členov Mucha Quartet. Toto zoskupenie mladých hráčov má za sebou ocenenia na súťažiach, interpretačné kurzy, domáce i zahraničné koncerty, nahrávky CD nosičov a pod. V závere koncertu sa jednotliví členovia kvarteta predstavia ako sólisti v diele Petra Breinera v spolupráci s Trnavským komorným orchestrom pod vedením jeho umeleckej vedúcej Alžbety Ševečkovej.
Hlavným organizátorom podujatia je Trnavský komorný orchester, ktorý sa snaží pripraviť každý ročník dramaturgicky zaujímavo a jedinečne. Podujatie vždy prináša dva koncerty s rozdielnym programom a zameraním. Zaznievajú na nich klasické diela pre komorné teleso, diela pre veľké orchestrálne obsadenie s dychovou sekciou, diela inštrumentálne, vokálno-inštrumentálne, ale aj diela s nádychom ľahšej či populárnejšej hudby. Zámerom organizátorov je predstaviť na pódiu aj nástroje, ktoré sa v sólovej pozícii s orchestrálnym sprievodom vyskytujú zriedkavo. Návštevníci koncertov mali možnosť počuť nielen klavír, husle, trúbku, ale aj marimbu, akordeón, violu či gitaru.
Trnavský komorný orchester si na koncertné vystúpenia prizýva špičkových sólistov. Domácemu publiku sa už predstavili huslista Dalibor Karvay, gitaristka Miriam Brüllová, akordeonista Michal Červienka (na fotografii), spievali sólisti SND Pavol Remenár, Daniel Čapkovič, Hana Friedová a ďalší. Rovnako si orchester k spolupráci prizýva významných dirigentov a spevácke zbory. Tak sa na koncerte venovanom výročiu Antonia Vivaldiho v spolupráci s TKO predstavili hneď dva zbory pod vedením Štefana Sedlického – Žilinský miešaný zbor a Cantica Collegium Musicum Martin.
Špecialitou festivalu je aj svetová premiéra nového slovenského diela. Zazneli na ňom už skladby Ľuboša Bernátha a Mirka Krajčiho. TKO vyhlasuje pravidelne skladateľskú súťaž ARCO, ktorej víťazné dielo má premiéru práve na trnavskom festivale.
Cieľom tohto víkendového letného podujatia je priniesť umenie veľkých umelcov na naše malé trnavské pódium. Srdečne vás pozývame.


Trnavský komorný orchester si na koncertné vystúpenia prizýva špičkových sólistov. Jedným z nich bol aj akordeonista Michal Červienka. Foto: AB
 

25.6.2019 9:54

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?