Mesto Trnava

Interaktívna hra Mocný opasok vás prenesie do Trnavy v časoch stredoveku

Tohtoročné leto ponúka Trnavčanom i návštevníkom mesta unikátnu cestu do histórie. Znie to síce neuveriteľne, ale fakty nepustia: Ako stroj času postačí cestovateľom obyčajný smartfón. Treba len naťukať správne heslo a hneď sa ocitnete v stredoveku pod legendárnym trnavským mestským opevnením. Ani neviete ako, a už ste aktérmi dramatického príbehu spojeného s návštevou kráľa Ľudovíta z Anjou. Už sa blíži k hradbám, ale zrazu vysvitne, že sa stratil kľúč od mesta. Ako bez kľúča vpustíme a privítame v Trnave jedného z najväčších pánov Uhorska?

Netreba sa však báť trestu, lebo dvere do súčasnosti ostanú otvorené. Príbeh s názvom Mocný opasok je totiž nová interaktívna multimediálna GPS hra, ktorú pripravilo Mesto Trnava pre malých i veľkých dobrodruhov. Ktokoľvek bude môcť pod krycím stredovekým menom hľadať stratený kľúč a stretávať sa so sochami historických postáv v životnej veľkosti. Hra je živým dejepisom, ktorý sa zapíše do pamäti jej účastníkov. Obsahuje rôzne zaujímavosti z dejín, farebné ilustrácie, hádanky, animácie a za nájdenie strateného kľúča dostanú hráči na pamiatku malý darček. Zahrať si ju budete môcť už od 5. júla 2020.

Hráčov čaká hodinová prechádzka zákutiami Trnavy a návšteva siedmich sôch a súsoší: požiarnikov, staviteľov, zamilovaných študentov, kurucov, žobráka Šaňa, nočnej hliadky a mestského vrátnika Portaria s družinou. Vyriešiť musia sedem interaktívnych úloh a na konci ich čaká odmena.

Mesto Trnava sa už dlhšie pohrávalo s myšlienkou oživiť súčasnou formou slávne trnavské hradby. Vedúci úseku kultúry Mesta Trnavy Peter Cagala oslovil minulé leto scénickú výtvarníčku Naďu Salbotovú s nápadom umiestniť na hradby sochy v životnej veľkosti, ktoré by pripomínali rôzne situácie z dejín. Tak začali vznikať prvé návrhy.
„Veľmi rada kreslím ľudí a ich tváre, preto ma táto práca tešila. Pri každej soche som sa snažila, aby odrážala situáciu, v ktorej sa nachádza. Napríklad pri kurucoch vidíme jasný úľak. Blíži sa armáda, jeden vojak zdesene kričí a ukazuje do diaľky. Mestský vrátnik Portarius je zas spokojný, dobrosrdečný pánko s bacuľatou tvárou a doširoka roztvoreným náručím. Z výrazu jeho tváre môžeme doslova čítať: Vitajte v Trnave,“ povedala Naďa Salbotová.

Sochy vážia okolo 100 kg, sú z ťažkých materiálov, aby boli pevné a odolné voči vonkajším vplyvom.
„Vyrábali sme ich v dielni u skúseného majstra Ota Prelovského. Spolu s tímom vytvoril pre všetky sochy vnútorné železné konštrukcie – kostry, a ja som sochy obrezávala, tvarovala, natierala a dotvárala detaily. Tomáš Šimon zas vyzváral krásne halapartne, šable a lucernu pre nočnú hliadku, do ktorej sme natiahli aj elektrickú linku a LED panel, aby lucerna v noci svietila,“ doplnila Naďa Salbotová.

„Už vo fáze modelovania sôch sme vedeli, že to nebudú iba inštalácie. Mali sme v hlave modernú interaktívnu hru, v ktorej sa história spojí s technológiou do jedného celku a bude zrozumiteľná aj deťom. Dnes sa tešíme, že už môžeme ponúknuť Mocný opasok – komplexné dielo, ktoré môžete v Trnave zažiť bez obmedzenia veku, je kompatibilné s každým smartfónom a bude na Slovensku unikátom,“ povedal Peter Cagala.

Na hre pracoval veľký realizačný tím. Od jesene 2019 vznikal podrobný scenár, grafika, ilustrácie, v zime nastúpilo programovanie, zvuková réžia, načítanie voice overu v anglickej aj slovenskej verzii.

Kto radšej počúva ako číta, bude si môcť Mocný opasok aj vypočuť. Audio verziu nahovoril herec Kamil Mikulčík, rodený Trnavčan. Zvuková podoba hry určite poteší aj rodičov s malými deťmi, ktoré ešte nevedia čítať.

K dispozícii bude aj anglická verzia, aby mohli históriu Trnavy interaktívne objaviť zahraničí turisti. V angličtine sa hra volá The Mystery of Mighty Bell a nadaboval ju írsky hudobník žijúci v Trnave Graeme Mark Donaldson.

26.6.2020 14:15

Komentárov: 0