Mesto Trnava

Jarmočný víkend v Trnave odštartuje už v piatok večer a do nedele ponúkne niekoľko menších podujatí

Tradičný trnavský jarmok tento rok nahradí Jarmočný víkend, počas ktorého nebudú chýbať podujatia Stredovek pod hradbami a Rozlúčka s letom ani stánky s remeselníkmi akolotoče. Pestrý program doplní pátranie po záhade Mocného opasku pre rodiny s deťmi. 

Jarmočné dni v piatok 10. septembra o 20.00 h v Mestskom amfiteátri odštartuje dvojkoncert Richarda Müllera a trnavskej skupiny Hudba z Marsu na Rozlúčke s letom. Cez víkend nás privíta Stredovek pod hradbami v Sade Antona Bernoláka. Začiatok bude oba dni o 10. hodine, v sobotu sa návštevníci zabavia večernou tancovačkou do 22. hodiny a v nedeľu budú brány podujatia otvorené do 19. hodiny.

Stredoveký život počas jedného víkendu môže byť príjemným vybočením z rušného novodobého sveta. Drevený kolotoč, stredoveká kuchyňa, bretónska tancovačka, tradičné remeslá i možnosť vyskúšať si rytierske brnenia či streľbu z kuše umožní všetkým zažiť stredovek na vlastnej koži. Obľúbené podujatie, ktoré má v Trnave už dlhoročnú tradíciu, prinesie okrem toho aj novinku – živú simuláciu stredovekého mestečka pod hradbami.
„Vyskúšajte si život remeselníka alebo aké je to byť kočovným obchodníkom s karavánou. Možno vás naopak zláka dobrodružstvo a necháte sa naverbovať do mestskej posádky, ktorá sa stará o poriadok v uliciach," hovorí Matej Juran zo Zaži v Trnave – Mestského kultúrneho strediska, ktoré podujatie organizuje.

Mesto Trnava v tieto dni vracia do ulíc aj úspešnú GPS hru Mocný opasok so špeciálnymi interaktívnymi živými výstupmi hercov pri jednotlivých stanovištiach. Podujatie je vhodné pre celú rodinu a ponúka vyriešiť záhadu Mocného opasku a nájsť kľúč od Dolnej brány. Hrať sa bude dať v sobotu aj v nedeľu od 15.00 do 18.00 h, začína sa pri mestskej veži. 
„Jednotlivé stanoviská budú okorenené o interaktívne herecké vstupy plné vtipu, ponaučenia aj akcie. Hra spája históriu, technológiu, inštalácie v životnej veľkosti, rôzne hádanky a prekvapenia, napínavý príbeh a prechádzku peknými uličkami. Stačí mať telefón s pripojením na internet, nabitú baterku a pohodlné topánky," uvádzajú otvorcovia hry.

Príležitostí, ako stráviť v centre mesta príjemný čas, bude ešte viac: „V piatok a v sobotu si budú môcť všetci jarmočníci užiť pohľad na Trnavu z mestskej veže v predĺžených otváracích hodinách od 10.00 do 19.00 h," pozýva Alexander Prostinák, zastupujúci výkonný riaditeľ OOCR Trnava Tourism. Posledná prehliadka sa začne o 18.30 h.

Počas jarmočných dní v Trnave nebudú chýbať stánky ľudových remeselníkov na pešej zóne na Hlavnej ulici, v Sade Antona Bernoláka a v časti od Radlinského po Kollárovu ulicu. Na parkovisku na Dolnopotočnej ulici budú (nielen) najmenších návštevníkov čakať kolotoče.

„Sme radi, že sa nám tento rok podarilo pripraviť vhodnú alternatívu Tradičného trnavského jarmoku, ktorá je v súlade s aktuálnymi nariadeniami a zároveň poskytne Trnavčanom aj návštevníkom možnosť zabaviť sa. Stánky s remeslami budú fungovať v režime ambulantného predaja, pri podujatiach budeme rátať účastníkov, no vďaka tomu, že sme ako okres v zelenej farbe, môžeme umožniť vstup každému. Stále však návštevníkov prosíme o obozretnosť a rešpektovanie preventívnych hygienických opatrení," hovorí viceprimátor Trnavy Tibor Pekarčík. 


Stredovekí rytieri a lukostrelci sa v promenáde predvedú v plnej paráde.


Na kolotočoch sa povozíme od štvrtka až do nedele.


Do historického centra Trnavy sa vráti aj Mocný opasok.


Chýbať nebudú ani remeselníci.
 

Foto: Zaži v Trnave, Marek Martinek, Martin Hesko

7.9.2021 13:22

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová