Mesto Trnava

Jedinečný kalendár Modranky oživuje históriu mestskej časti

Ján Rezbárik, historik – amatér, vzdelaním prírodovedec, niekoľko rokov zbieral staré rodinné fotografie. Časom sa k nim pridávali ďalšie a ďalšie dobové fotky od obyvateľov Modranky až vznikla bohatá zbierka, možno aj unikátnych fotografií zachytávajúcich ducha minulosti. 
 
Fotografie priebežne digitalizoval. Zozbieral a spísal k nim sprievodné texty, ku ktorým si hľadal cestu prostredníctvom obecných kroník a rôznych zápisov v Štátnom archíve v Trnave.
 
 
„Ľudia sú pominuteľní, ale fotky zostávajú. Aj preto som sa rozhodol ich zbierať, spisovať ich príbehy a zachovať tieto spomienky aj pre ďalšie generácie,“ priblížil dôvod svojich aktivít Ján Rezbárik, autor prvého historického kalendára zachytávajúceho minulosť obyvateľov Modranky, ktorej je hrdým obyvateľom.
 
Tento unikátny nástenný kalendár na rok 2024 má 13 listov, na nich 23 dobových fotografií. Vyšiel v náklade 500 kusov. Zberateľ ho vydal pod hlavičkou svojho občianskeho združenia Pro Moderdorf. Kalendár zachytáva bežný život obyvateľov Modranky aj historické udalosti. Dočítate sa v ňom napríklad aj o významných osobnostiach a rodákoch, o Dobrovoľnom hasičskom zbore i o tamojšej Lurdskej jaskyni. „Nechcel som si nechať tie fotky len tak doma v šuplíku, práve naopak. Chcel som sa s nimi podeliť, aby sa naša história dostala do širšieho povedomia obyvateľov,“ vysvetľuje Ján Rezbárik. „Ohlasy na kalendár sú veľmi dobré a mňa to naozaj teší. Okrem toho, že sa ľuďom páči, ozývajú sa mi aj takí, ktorí na fotografiách spoznávajú seba alebo svojich príbuzných," neskrýva nadšenie.
 
 
Týmto kalendárom to nekončí. J. Rezbárik má fotografií stovky kusov, aj na ďalšie kalendáre, ak bude o ne záujem. Plánuje vydať aj monografiu, ktorá zveční rodinnú zbierku týchto vzácnych fotografií v knižnej podobe. Vydanie kalendára nie je lacná záležitosť, priznáva, preto sa spolieha aj na sponzorov a ich ochotu podporiť činnosť občianskeho združenia, ktoré za vydaním kalendára stojí.
 
Historický kalendár Modranka 2024 je na predaj, cena zaň je však dobrovoľná. Ak máte záujem kúpou podporiť tento projekt, kontaktujte Jána Rezbárika e-mailom na adrese jan.rezbarik@gmail.com.
 

7.2.2024 8:44

Komentárov: 0