Mesto Trnava

Kombinuj a choď! je témou Európskeho týždňa mobility 2018

Mesto Trnava sa aj tento rok zapája do kampane Európsky týždeň mobility (ETM). Od 16. do 22. septembra 2018 nás čaká množstvo pestrých aktivít zameraných na podporu myšlienky trvalo udržateľnej mobility i celého spôsobu života. Témou ETM 2018 je Kombinuj a choď!

Počas tohtoročného týždňa mobility bude v Trnave opätovne mestská autobusová doprava zdarma pre každého, kto sa pri nástupe do autobusu preukáže vodičským preukazom. Trnavský samosprávny kraj podporil kampaň 50-percentnou zľavou na cestovanie prímestskou dopravou.

Zaujímavou bude nepochybne aj prezentácia nového projektu samosprávy s názvom Arboria Bike. Ide o tzv. bikesharing, teda systém výpožičiek zdieľaných mestských elektrobicyklov. Tie sa budú dať vyskúšať každý pracovný deň medzi 12. a 15. hodinou na Trojičnom námestí pri pošte.


Jeden z trnavských zdieľaných elektrobicyklov z projektu Arboria bike

Záujemcovia si budú môcť v nákupnom centre na Kollárovej ulici vyskúšať tzv. ekomerač, ktorý zapožičala Slovenská agentúra životného prostredia. Podľa ekomeraču sa dá zistiť, aký dopad má na životné prostredie práve ich konkrétny spôsob života a koľko planét by ľudstvo spotrebovalo pri takomto spôsobe života.

Počas Dňa bez áut na uzavretej Radlinského ulici, ktorý pripadá tento rok na sobotu 22. septembra, bude MHD zdarma úplne pre všetkých. Celodenný program bude zahŕňať cykloburzu, cyklopotulky po Trnave a premietanie filmov v autobuse, ktoré kladú dôraz na udržateľnú mobilitu a alternatívne spôsoby dopravy. Interaktívne ekohry, maľovanie kruhové objazdu či BikeLab priblížia hravým spôsobom pojem udržateľnosti nielen v oblasti mobility, ale aj v širšom vzťahu k životnému prostrediu.

V nedeľu 16. septembra bude Sad Antona Bernoláka plný nádejných športovcov a aktívnych budúcich dospelých. Bude sa tu konať Detská Tour Petra Sagana a pripravené sú aj interaktívne ekohry pre deti od EkoInocentu.

Pondelok a piatok spríjemnia Fair Trade raňajky pred radnicou. Sú určené pre tých, ktorí prinesú cestovný lístok z hromadnej dopravy, prídu na bicykli, korčuliach či kolobežke. Ponáhľajte sa, počet raňajok je obmedzený! V stredu 19. septembra sa môžete tešiť na obľúbené stretnutie milovníkov cyklistiky – Bercajgel.

Európania milujú rozmanitosť – v jedle, móde, hudbe – tak prečo sa mnohí z nás držia jedného spôsobu dopravy? Tohtoročný Európsky týždeň mobility vyzýva k tomu, aby sme preskúmali mnohé ďalšie možnosti na presun z A do B a premýšľali o najvyhovujúcejšom spôsobe dopravy na daný presun. Tak sa príďte inšpirovať.

V roku 2017 sa do kampane zapojilo vyše 2 500 obcí a miest, a tak sa rok 2017 stal doposiaľ najúspešnejším. Okrem odborných prednášok a workshopov bolo súčasťou programu aj udeľovanie ocenení v Národnej súťaži o cenu Európskeho týždňa mobility. V kategórii Originálna aktivita sa Trnava môže popýšiť získaním prvého miesta. Premena Štefánikovej ulice na pešiu zónu a vytvorenie príjemného priestoru okoloidúcim počas Medzinárodného dňa bez áut prieniesli nielen ocenenie, ale aj motiváciu a povzbudenie do ďalšej práce organizátorov. „Trnava sa snaží stať mestom priateľským k alternatívnym spôsobom dopravy a Európsky týždeň mobility je skvelou možnosťou ako ukázať, že každé naše rozhodnutie ovplyvňuje životy nás i ostatných,“ hovorí Aneta Holešová, koordinátorka Európskeho týždňa mobility 2018 v Trnave.

Podujatie na Facebooku

aktualizované 21. 9. 2018

Pre nepriaznivú predpoveď počasia a očakávaný silný dážď sme sa rozhodli ZRUŠIŤ aktivity v rámci Európsky týždeň mobility 2018 naplánované na Radlinského ulici.
Ulica zostáva 22. 9. 2018 voľne prejazdná.

Naplánované aktivity spolu s uzávierkou Radlinského ulice sa uskutočnia v náhradnom termíne, a to SOBOTU 29. 9. 2018.

 

Lokalita

GPS:
N 48.37679621543973 / E 17.584858241247503

5.9.2018 15:14

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová