Mesto Trnava

Komunitná klubovňa pribudne aj na Družbe, má už konkrétnu podobu

Projekt s názvom Komunitné klubovne – živé miesta pre mladých pod patronátom mesta postupuje do ďalšej fázy. Po klubovni, ktorá bola v marci tohto roka zariadená na poschodí kultúrneho domu v Modranke, čoskoro vznikne obdobný priestor na sídlisku Družba.
 
Objekt bývalého reštauračného zariadenia obyvateľom Družby známeho ako „šenk Pyžamo“ sa zmení na v poradí druhý komunitný priestor pre mládež. Komunitná klubovňa Pyžamo aktuálne nabrala kontúry v architektonickej štúdii, ktorá bude podkladom pre realizačnú projektovú dokumentáciu. 
 

Návrh novej klubovne na Družbe

Štúdia vo veľkej miere vizuálne prepája verejný a poloverejný priestor, interiér a exteriér. Pavilónový koncept ponúka rôzne priehľady a nadhľady do jednotlivých viacúčelových priestorov, ich variabilitu, prípadne etapizáciu.
Medzi jednotlivými modulmi vzniknú útulné, neformálne zákutia – terasy s posedením a záhradkami. Komunitné dvory k tomu ponúknu dostatok priestoru na oddych, šport, letné kino, piknik, prípadne grilovanie.
Atraktívnym prvkom bude pobytová lávka, ktorá ponúkne výhľady z novej perspektívy. Tento zjednocujúci prvok prepojí nové detské ihrisko s komunitnou klubovňou a zároveň poslúži ako malá tribúna.
 

Prvý krok k novému komunitnému priestoru

Koncom septembra minulého roka sa v tri roky zavretom objekte pohostinstva konala originálna vernisáž autorskej dvojice Martin Kochan & Cyril Blažo. Súčasťou akcie bola debata s mestským kurátorom Adriánom Kobetičom na tému umenia vo verejnom priestore Trnavy a možností, ako by mohol byť priestor na mieste Pyžama využitý v budúcnosti. Mládež sa tak zapojila do vytvárania idey komunitného modelu hneď od začiatku.
 

Projekt klubovní pre mladých v Trnave napreduje

Mesto Trnava našlo inšpiráciu v zahraničí, kde koncept komunitných priestorov pre mladých funguje už roky. Projekt trnavských klubovní vznikol v spolupráci odboru školstva, mládeže a športu Mestského úradu v Trnave, Mestského kultúrneho strediska – Zaži v Trnave, Centra voľného času a samotných tínedžerov, ktorí sa na realizácii podieľali svojimi nápadmi v dotazníku.
 
Trnavskú klubovňu v Modranke rozbiehal skúsený Lukáš Hrošovský, ktorý sa špecializuje na prácu s mládežou na medzinárodnej úrovni. Jeho úlohou bolo nastaviť fungovanie komunitného priestoru a čo chvíľa odovzdá štafetu novému koordinátorovi. Na túto pozíciu je momentálne otvorené výberové konanie, vítaní sú aj dobrovoľníci.
 
 

Vizualizácie novej klubovne na sídlisku Družba:

 
 
 
 
 
 

Pôvodný objekt pohostinstva:

27.5.2022 9:50

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah