Mesto Trnava

Mesto vysadilo cibuľoviny, na jar Trnavu zaplaví rekordné množstvo kvetov

Budúcoročná jar bude v Trnave opäť plná kvetov a farieb. V záhonoch pod zemou už čaká na svoju chvíľu slávy množstvo jarných kvetov, predovšetkým narcisy, tulipány a okrasné cesnaky. A bude ich ešte oveľa viac ako tento rok. Zámerom je pripraviť Trnavčanom a návštevníkom nášho mesta čo najkrajší vstup do prebúdzajúcej sa jari.
 
Časť kvetov vzíde z cibulí zasadených v minulých sezónach, časť z cibulí, ktoré v množstve záhonov a mobilných kvetináčov rôznych tvarov a veľkostí pribudli teraz. Niektoré plochy boli vysadené úplne nanovo, iné sa novými cibuľam len dopĺňali. Najviac ich tento rok pribudlo v záhonoch pri Pamätníku generála Štefánika a pri Evanjelickom kostole, Univerzitnom námestí pri budove Trnavskej univerzity alebo pri soche pápeža Jána Pavla II.
 
Cieľom mesta nie je len jednoducho skrášliť verejný priestor, ale dosiahnuť pritom čo najkrajší farebný efekt, ktorý sa bude meniť v čase. „Používame zmesi cibuľovín, vďaka ktorým najprv rozkvitnú žlté narcisy. Záhony sa postupne prefarbia cez oranžové na červené tulipány. Tento rok sme ich doplnili kultivarmi, ktoré pomôžu v porovnaní minuloročnou výsadbou vytvoriť ešte plnší a plynulejší prechod farieb,“ vysvetľuje Zuzana Ďurišová z referátu správy zelene na Mestskom úrade v Trnave.
 
 
Farby vysadených tulipánových zmesí sú citlivo zladené, efekt podčiarknu aj kvety veľkosťou a tvarom pripomínajúce rozkvitnutú pivonku. Hoci boli prvé pivonkové tulipány vyšľachtené už začiatkom 17. storočia, vo verejných výsadbách sa donedávna objavovali len zriedkavo. V Trnave však prežívajú svoju renesanciu a aj vďaka nim sa už stali jarné záhony v našom meste často fotografovanou atrakciou. 
 
Špeciálnou súčasťou výsadby sú tulipány odrody s názvom Slovakia, ktorú vyšľachtili v Holandsku. „Dvetisíc týchto cibúľ nám Holanďania prostredníctvom holandskej ambasády každoročne venujú ako dar,“ dodáva Zuzana Ďurišová. Polovica z nich tentokrát skrášli Hlavnú ulicu – trnavské korzo.
 
Nadchádzajúca jar v Trnave však bude na kvety ešte bohatšia ako doteraz. Ďalšie tisíce kvetov po prvý raz rozkvitnú vo vynovenom Ružovom parku a na novom Zelenom kríčku. Zaujímalo by vás, ako sa tam také veľké množstvo kvetov zmestí? Nebudeme prezrádzať, berte to ako milé jarné prekvapenie, ktoré pre vás nachystalo vaše mesto.
 

ilustračné foto: Martin Hesko

24.11.2022 13:30

Komentárov: 0