Mesto Trnava

Mestská samospráva pripravuje komplexnú obnovu mestského opevnenia

Mesto Trnava pripravuje komplexnú obnovu unikátnej národnej kultúrnej pamiatky – trnavského mestského opevnenia. Už v roku 2021 dala samospráva vypracovať prvú etapu predprojektovej prípravy týkajúcu sa architektúry, ktorá nadväzuje na už spracované koncepčné materiály a zároveň upresňuje predstavu o dotvorení ostávajúcich častí opevnenia tak, aby pokračovali v začatej jednotnej línii obnovy. 

Do osemdesiatych rokov 20. storočia sa obnova sústreďovala najmä na riešenia havarijného stavu alebo odvrátenia hrozby zbúrania niektorých úsekov. Od osemdesiatych rokov sa začala na čiastočne zachované fragmenty nadzemných častí opevnenia využívať ojedinelá metóda obnovy architektonizovanej ruiny. Vďaka profesionalite odborníkov, ktorí ju v tom období aplikovali, sa vyznačuje výnimočnou kvalitou prevedenia z pamiatkového aj architektonického hľadiska.
Po dlhoročných výskumoch bolo možné konštatovať, že stredoveká etapa, ktorá sa v stave ruiny prezentuje, bola koncipovaná ako pravidelný princíp typových veží, bášt a kurtín, rozmiestnených v relatívne rovnakých rozostupoch, rešpektujúcich zásady stredovekej obrany mesta na obdĺžnikovom pôdoryse. Atypické boli iba predbránia a neskoršie barbakany. Z tohto dôvodu sa mohla aplikovať rámcová metóda architektonizovanej ruiny na čiastočne zachované objekty, ktoré boli typové a dali sa obnoviť podľa ostatných zachovaných objektov tohto typu.
V deväťdesiatych rokoch už bolo možné zregulovať princípy obnovy celého mestského opevnenia aj s jeho priľahlými časťami priekop či hradbovej uličky vo vnútri hradieb. Neskôr sa však ukázalo, že tieto regulatívy nie sú dostatočne podrobne navrhnuté na to, aby sa počas realizácie jednotlivých častí zachoval jednotný architektonický princíp. Zároveň bolo zrejmé, že postupným obnovovaním opevnenia sa zvyšovala jeho atraktivita aj nároky na jeho intenzívnejšie využitie v súvislosti s priľahlými územiami a ich väzbami na okolie.
Z týchto dôvodov mesto v roku 2021 zadalo vypracovanie koncepčného materiálu s názvom Predprojektová príprava pre komplexnú obnovu mestského opevnenia v Trnave – časť architektúra (1. etapa), ktorý variantne navrhol jednotné architektonické doriešenie objektov tak, aby intenzívnejšie využili potenciál unikátneho opevnenia, vymedzujúceho historické jadro od ostatnej časti mesta.
Jej predmetom bolo digitálne zameranie celého opevnenia aj s priľahlými územiami v 2D a 3D výstupoch, návrh kategorizácie objektov podľa zvolenej metódy obnovy, návrh odporúčaní a variantné návrhy tých častí opevnenia a jeho priľahlého územia, na ktoré síce je stanovená rámcová metóda pamiatkovej obnovy, ale konkrétna predstava o prezentácii je nejednoznačná. Zvláštny problém predstavovalo dotvorenie južnej časti mestského opevnenia pri City Aréne, kde sa počíta s realizáciou náznaku časti opevnenia prostredníctvom reverzibilného kovového umeleckého diela v architektúre. Miera jeho uplatnenia sa tiež riešila variantne.
Návrhy rešpektovali a čiastočne aktualizovali už spracované Zásady ochrany a obnovy mestského opevnenia, aj Územný plán centrálnej mestskej zóny Trnava. V rámci tejto etapy sa riešili lokality brán, vychádzajúce už z princípov obnovenej Dolnej brány, južný úsek s areálom Západoslovenského múzea a amfiteátra, priestor juhozápadného nárožia pri Evanjelickom kostole a krajskom súde s nevyužitou výpadovou bránkou, a priestor severozápadného nárožia so zaniknutou vežou pri Galérii Jána Koniarka. Súčasťou výstupov je aj vytipovanie tých častí opevnenia, na ktoré je potrebné vyhotoviť príslušné pamiatkové výskumy.
Materiál spracovali špecialisti, ktorí sa dlhodobo zaoberajú problematikou obnovy ruín, ako pilotný projekt Katedry UNESCO pre interdisciplinárnu obnovu architektonického dedičstva v rámci STU Bratislava. Geodetické zameranie zabezpečoval tím docenta Ing. Mareka Fraštiu, PhD. a docenta Ing. Mariana Marčiša, PhD., zo Stavebnej fakulty STU Bratislava a architektonický návrh spracovával v rámci Bellušových ateliérov Fakulty architektúry a dizajnu tím docentky Ing. arch. Jany Gregorovej, PhD., v spolupráci s Ing. Martinom Poliakom a Ing. Jakubom Hanzlom z Katedry architektúry Stavebnej fakulty STU Bratislava a docentkou Ing. arch. Evou Vojtekovou, PhD., z Ústavu konštrukcií v architektúre a inžinierskych stavieb Fakulty architektúry a dizajnu STU Bratislava. Pri navrhovaní využívali princíp metodického navrhovania, cieľom ktorého preniesť pamiatkovú metódu stanovenú v Zásadách ochrany a obnovy do návrhov architektonického riešenia.
Zatiaľ sú naplánované dve etapy vyhotovenia predprojektovej dokumentácie. Predmetom riešenia v ďalších etapách by mal byť okrem iného aj jednotný informačný systém, spevnené plochy prezentujúce hradbovú uličku, obnova priekop formou parkov, vo vybraných polohách aj s náznakom vody. Návrh regulatívov by sa mal skoordinovať aj s návrhom iluminácie, riešením dopravy či funkčným využitím priľahlých priestorov. Počíta sa aj s návrhom materiálov, ktoré sa budú jednotne využívať v rámci obnovy celého opevnenia.
Cieľom mesta je komplexne spracovaný postup, ktorý prispeje nielen k zdarnej prezentácii našej rano-stredovekej pamiatky, ale aj ojedinelého princípu obnovy, zvýrazňujúceho jedinečnosť tohto unikátneho urbanistického systému.

doc. Ing. arch. Jana Gregorová, PhD.
Ing. arch. Peter Purdeš

Ukážky zrealizovanej metódy architektonizovanej ruiny aplikovanej na mestskom opevnení
Ukážky zrealizovanej metódy architektonizovanej ruiny aplikovanej na  veži V8, novotvaru pri obnove veže V2 na Horných baštách a veže V6 na Michalskej ulici

vizualizácia návrhu reverzibilného kovového umeleckého diela v rámci veže V18
Vizualizácia návrhu reverzibilného kovového umeleckého diela v rámci veže V18 pri City Aréne


Návrh reverzibilného kovového umeleckého diela naznačujúceho zaniknuté opevnenie pri veži V19 medzi City Arénou a Kalokagatiou

Návrh obnovy veže V12 s výpadovou bránkou a variantmi náznaku padacieho mosta, s pešími trasami po teréne aj v rámci ochodze
Návrh obnovy veže V12 s výpadovou bránkou a náznakom padacieho mosta, s pešími trasami po teréne aj na ochodzi

Súčasný stav severozápadného nárožia s fragmentom veže V1
Súčasný stav severozápadného nárožia s fragmentom veže V1 

Varianty návrhu nárožnej veže V1 Varianty návrhu nárožnej veže V1
Varianty návrhu nárožnej veže V1 

Návrh obnovy veže V10 aj s náznakom zaniknutej kurtíny
Návrh obnovy veže V10 aj s náznakom zaniknutej kurtíny 

Návrhy prezentácie Hornej a Lovčickej brány
Návrhy prezentácie Hornej a Lovčickej brány

 

21.1.2022 13:27

Komentárov: 0