Mesto Trnava

Mestskí policajti pomáhajú aj pri záchrane života

V meste odvádzajú mravčiu prácu, vybavia stovky oznámení a podnetov od občanov, v službe sa musia popasovať s rôznymi neľahkými úlohami a veľakrát pomohli ochrániť zdravie i ľudský život. Príslušníci Mestskej polície mesta Trnava bývajú často na mieste udalosti prví, vyhodnocujú situáciu v náročných podmienkach a zasahujú v situáciách, keď rozhoduje čas.

„V prípade, že prídeme na miesto skôr než sanitka, poskytujeme zraneným prvú pomoc až do príchodu zdravotníkov. Nenahrádzame profesionálnu záchrannú službu, ale robíme všetko pre to, aby sme zvýšili ich šancu na prežitie a uzdravenie,“ hovorí náčelník Mestskej polície mesta Trnava Ivan Ranuša.

Mestská polícia v súčasnosti disponuje dvomi defibrilátormi, ktoré dokážu pomôcť v prípade zástavy srdca, keď ide doslova o sekundy. Náhlu zástavu srdca prežije menej ako 5 % postihnutých, ak je však defibrilátor pripojený do troch minút, šanca na prežitie stúpa až na 75 %.

„Samotná myšlienka zakúpenia defibrilátorov pre poriadkový útvar mesta vznikla z bezprostrednej praxe, pretože sme sa často stretávali s prípadmi, kedy bolo potrebné zavolať záchrannú službu. Tieto prenosné defibrilátory sú umiestnené v sídle mestskej polície na Trhovej 2 a sú dostupné Hasičskému a záchrannému zboru, Policajnému zboru SR a taktiež verejnosti pre prípad potreby,“ upresňuje I. Ranuša.

Poloautomatický externý defibrilátor AEDiPAD je vhodný aj na používanie nevyškolenými osobami. Používateľovi poskytuje jednoduché a jasné hlasové pokyny krok za krokom. Využíva sa pri ventrikulárnej fibrilácii a rýchlej ventrikulárnej tachykardii, čo sú dve najčastejšie príčiny náhlej zástavy srdca. Tento stav môže nastať bez varovania u človeka akéhokoľvek veku a jediným efektívnym riešením je aplikácia defibrilačného šoku.

Okrem problémov so srdcom dokážu príslušníci mestskej polície podať prvú pomoc aj v rôznych iných kritických situáciách –  pri poruchách vedomia, dusení sa, kŕčových stavoch, zlomeninách, krvácaní, šoku a podobne. Sú školení pod dohľadom kvalifikovaného inštruktora, aby nadobudli teoretické znalosti i praktické zručnosti.

Tento rok zasahovali príslušníci mestskej polície pri záchrane ľudského života a zdravia v 45 prípadoch. Vo väčšine z nich na miesto zásahu následne privolali Rýchlu zdravotná pomoc – išlo prevažne o zranenia spôsobené pošmyknutím, resp. pádom či už z dôvodu náhlej nevoľnosti alebo požitia alkoholu.

V rámci hliadkovej služby našla MsP za rok 2020 zatiaľ 84 osôb pod vplyvom alkoholu a 38 z nich odviezla priamo na adresu trvalého bydliska. Mestskí policajti pritom varujú, že nadmerné požitie alkoholu býva nebezpečné najmä v zimných mesiacoch, keď hrozí podchladenie.

Rôzne prípady, ktoré Mestská polícia mesta Trnava riešila, sú zaznamenané na webe trnava.sk i v Denníku mestskej polície. A ak majú prípady šťastné konce, poďakovanie od občanov je už len čerešničkou na torte:

„Dobrý večer, neviem, kde to napísať (zainteresované strany nemajú Facebook), tak píšem rovno vám, lebo mestská polícia je pod mestom. Dnes sa nám stala malá nehoda – 12-ročný syn si pri bicyklovaní zlomil ruku a vyzeralo to strašidelne. Veľmi nám pomohla okoloidúca pani a mestskí policajti, ktorí náhodou tiež šli okolo. Ich psychická podpora, venovaný čas a pomoc, kým som k synovi prišla, a kým ho odviezla sanitka (lebo ja som po vzhliadnutí zranenia nebola veľmi užitočná) boli na nezaplatenie a som šťastná a vďačná, že v Trnave sú stále správni ľudia. Medaila sa asi za takéto prípady nedáva, ale aspoň morálne ohodnotenie si zaslúžia. Vážim si ich prácu. Samozrejme, vďaka aj personálu pohotovosti a lekárovi, ktorý z ruky v tvare Z spravil znovu I. Nech sa o týchto inštitúciách vraví, čo chce, ja mám znovu len dobré skúsenosti a verím, že stále tu pracujú ľudia, ktorí sú aj citliví aj odborní.“

(Poďakovanie príslušníkom mestskej polície Tomášovi Langovi a Róbertovi Mäsiarovi od matky zraneného chlapca, redakčne upravené)


Náčelník MsP pri kurze prvej pomoci

Foto: Mestská polícia mesta Trnava

14.10.2020 12:43

Komentárov: 0