Mesto Trnava

miniTrnava 2018 mala úspech, hru na mesto si užili tisícky detí

Trnavská samospráva vlani predstavila unikátny projekt miniTrnava, ktorý prilákal tisícky návštevníkov nielen z Trnavy, ale aj zo širokého okolia. Reakcie na pilotný ročník boli skvelé a hoci sa malo mesto detí opäť otvoriť až v roku 2019, pripravili sme ho už toto leto. Od 9. do 27. júla 2018 sa deti vo veku od 8 do 15 rokov každé ráno menili na miniTrnavčanov, ktorí si vo svojom mestečku postavenom v priestoroch Mestského zimného štadióna skúšali rôzne povolania, pracovali a zarábali i míňali výplatu v špeciálnej mene trnka, nadväzovali nové priateľstvá a naučili sa i mnoho o tom, ako to chodí v dospeláckom svete.

„Naším zámerom bolo vytvoriť minimesto, ktoré by deti zaujalo tak ako minulý rok, ba dokonca by bolo ešte lepšie. Myslím, že sa nám to podarilo – mali sme ešte viac stanovíšť, nové aktivity a vďaka skúsenostiam z prvého ročníka išlo všetko ľahšie, čo nám dodalo väčší priestor na kreativitu,“ hovorí koordinátorka projektu Katarína Haršányiová z odboru vzdelávania, športu a kultúry Mestského úradu v Trnave.

V miniTrnave fungovala vlastná banka, úrad práce, univerzita, radnica a mestský úrad, v tzv. remeselnej uličke našlo svoje miesto šperkárstvo, krajčírstvo, stolárstvo a dizajn, mali sme tu detských opravárov, technikov, smetiarov i mediálne hviezdy, ktoré pracovali v miniTrnavskej televízii a novinách, ba dokonca sa každú stredu doobeda hlásili z éteru Trnavského rádia. Čulý ruch panoval aj v kvetinárstve, laboratóriu, v zábavnom parku, kine či v herni. Pravidelnými aktivitami boli vystúpenia divadla a tanečnej akadémie, talkšou, športové hry a ako v riadnom meste, aj tu sa konali voľby starostu a mestskej rady.

„Keď sme minulý rok miniTrnavu zatvárali, deti nám hovorili, že sa nevedia dočkať ďalšieho ročníka. A skutočne, mnohé z nich sa k nám tento rok vrátili. Okrem nich však prišli stovky nových miniobčanov, návštevnosť už na druhý deň prekonala hranicu tristo detí. Spolu s rodičmi a návštevníkmi prešlo bránami miniTrnavy 2018 vyše 4 200 ľudí, teda takmer o osemsto viac než vlani,“ informuje Veronika Majtánová z Kancelárie primátora. Spolu s Katarínou Haršányiovou a dvomi externými spolupracovníčkami Gabrielou Ručkovou a Veronikou Rakúsovou tvorili aj tento rok organizačný tím miniTrnavy.

Ako uvádza Gabriela Ručková, „aj tento ročník bol úspešný a môžeme povedať, že pre trnavské deti sa už stala peknou súčasťou ich prázdnin. Okrem Trnavčanov sme tu však mali i deti z Holandska, Francúzska, Írska, Izraela, Číny a mnohých ďalších krajín.“

Nezastupiteľnú rolu mala počas troch júlových týždňov päťdesiatka vedúcich jednotlivých stanovíšť. Tí prešli niekoľkomesačným procesom workshopov a školení pod vedením G. Ručkovej, aby si osvojili koncept hry. Základnou myšlienkou hry na mesto totiž je, že deťom nediktujeme, ako sa čo má robiť, ale vytvárame im bezpečné prostredie na vlastné rozhodnutia. Schopnosť vedieť sa dohodnúť, pracovať v tíme, riešiť prípadné konflikty a prebrať zodpovednosť za svoje konanie určite zužitkujú aj v ozajstnom živote.

Odozva od detí a ich rodičov opäť ukázala, že projekt tohto druhu a rozsahu má zmysel. Druhý ročník miniTrnavy je za nami, o ďalšom vývoji hry na mesto budeme informovať na našom webe a facebookovej stránke miniTrnava – mesto detí.

30.7.2018 13:27

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová