Mesto Trnava

miniTrnava sa deťom postará o nezabudnuteľné zážitky, šanca navštíviť ju je ešte do piatku 4. augusta

Mesto detí s názvom miniTrnava, ktoré začiatkom júla vyrástlo v priestoroch Mestského zimného štadióna, pritiahlo za dva týždne svojho fungovania stovky návštevníkov. Deti vo veku od 8 do 15 rokov sa v ňom menia na miniTrnavčanov, ktorí v pracovné dni od 8. do 16. hodiny vykonávajú rôzne povolania podľa vlastného rozhodnutia, zarábajú za ne mzdu v špeciálnej mene trnka (miniTRNavská KorunA) a užívajú si svoj zárobok na rôznych atrakciách, ktoré miniTrnava ponúka.


Občania prichádzajú na Matriku

Do mesta detí majú prístup povolený len deti, dospelí v ňom smú stráviť iba 30 minút na základe návštevníckych víz, ktoré dostanú na Matrike. Môžu pozorovať dianie na jednotlivých stanovištiach, nesmú však zasahovať do hry. Ak si prajú ostať v areáli dlhšie, usadia sa v Návštevníckej zóne, odkiaľ je výhľad na hernú plochu.

A je sa veru na čo pozerať. Po meste premávajú dva detské vysokozdvižné vozíky prevážajúce náklad, funguje tu Mestská hliadka v zelených vestách, ktorá dbá na dodržiavanie poriadku, predavač novín hlasno ponúka najnovšie číslo miniTrnavského (dvoj)denníka, počuť zvuk hrnčiarskeho kruhu, kde sa formuje nový džbán či miska, pred Bankou sa tvoria rady, keď občania čakajú na preplatenie svojho výplatného šeku, v Zábavnom parku vymýšľajú nové aktivity, v Dizajne a dielňach vznikajú originálne ručne robené výrobky, pri Markete stojí skupinka detí a premýšľa, čo si za zarobené trnky kúpi, v Kine práve premietajú film...


Výber zamestnania na Úrade práce

miniTrnava je obor. Aspoň deťom sa tak musí javiť, pretože sa rozprestiera na veľkej ploche tréningovej hokejovej haly, ba i na poschodí pri vchode, kde našlo svoje miesto Divadlo, Tanečná akadémia a Stravovanie Papajko. To je jedným z najobľúbenejších stanovíšť, na ktorom sa dá míňať výplata. Pod dozorom profesionálneho kuchára, no úplne samostatne, varia a pečú deti vlastné dobroty. Každý deň pripravujú nové menu. Z Papajka sa šíri vôňa palaciniek, medovníkov, pizza rožtekov, štrúdle, úspech mala aj smotanová torta či jednohubky s medovou nátierkou a hruškou.


V Papajkovi sa každý deň chystajú chutné dobroty

V miniTrnave zažijete voľby starostu a členov Mestskej rady, vystúpenia Tanečnej akadémie, tombolu a Slávnosti hier organizované Mestským úradom i rôzne iné podujatia, ktoré si vymýšľajú, organizujú aj moderujú deti samy. Aby prilákali divákov, vyhlasujú program dňa do mikrofónu, točia upútavky do miniTrnavskej televízie, kupujú si inzertný priestor v miniTrnavských novinách, spoľahlivo však funguje aj ústne podanie, a priestor pred pódiom, kde sa podujatia odohrávajú, je vždy plný miniobčanov rôzneho veku.


Vedenie mesta detí v druhom týždni

Úspech mala aj balónová bitka, ktorú usporiadal Zábavný park – hádzanie balónikov s vodou vonku pred halou padlo deťom v horúci letný deň dobre. To však nebolo nič v porovnaní s guľovačkou, ktorá sa konala pár dní na to! Jednoducho sme použili sneh z rolby, ktorá upravuje vedľajšiu ľadovú plochu, a mali sme nefalšovanú guľovačku pri teplote 36 stupňov. To sa nedá zažiť len tak.


miniTrnavská televízia v akcii

Je fascinujúce, ako rýchlo deti pochopili princíp hry a vdýchli miniTrnave život. Hoci môžu vystriedať zamestnanie už po polhodine, niektorí z nich pracujú na tom istom mieste aj viac dní, pretože sa našli v povolaní kuchára, vedúcej Remeselníckej dielne či bankovej úradníčky. Inštitúcie a pracoviská spolupracujú – Papajko nakupuje od Záhradkárstva bylinky do limonád, Laboratórium im dodáva špeciálne ochutené paličky, ktoré zafarbia limonádu napríklad na modro, a Kino si zas v Papajkovi dáva robiť popkorn (dodávky kukurice prvý týždeň zabezpečovala Taxislužba, neskôr si deti vymysleli Poštu). Univerzita školí uchádzačov do Mestskej hliadky, Dizajn zhotovil oranžové šatky pre reportérov novín a dalo by sa pokračovať...


Zhromaždenie miniobčanov

Každý deň v miniTrnave je iný. Zažili sme spolu tematické dni venované medu či bylinkám (spojené s prednáškami na tieto témy, špeciálnym menu a tematickými výrobkami z dielní), celý druhý týždeň bol venovaný farbám. Napríklad v pondelok sme prišli oblečení v žlto-modrom, na utorok padla bielo-ružová kombinácia – jednoducho, v miniTrnave nuda nehrozí.

Kto sa k nám chce pridať, má šancu navštíviť mesto detí ešte do 4. augusta na Mestskom zimnom štadióne. Vstup je zadarmo a netreba sa prihlasovať vopred. Tešíme sa na všetkých nových miniTrnavčanov!

Fotogaléria na oficiálnej facebookovej stránke miniTrnava - mesto detí:

 

Pozrite sa, ako sa žije v meste detí :) Foto: Matúš Koprda

Posted by Mesto Trnava on 20. júl 2017

 

Lokalita

GPS:
N 48.37482928991864 / E 17.596767249273626

31.7.2017 15:35

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová