Mesto Trnava

miniTrnava sa po roku vracia, mesto detí bude ešte väčšie a pestrejšie

Mesto Trnava v lete 2017 predstavilo projekt, aký na Slovensku ešte nebol. Mesto detí s názvom miniTrnava prinieslo jedinečný koncept hry na mesto a stretlo sa s obrovským úspechom. Hoci malo mať podujatie pôvodne dvojročný cyklus, trnavská samospráva sa vďaka skvelej spätnej väzbe od detí i rodičov rozhodla zopakovať ho aj v tomto roku.

Druhý ročník miniTrnavy sa uskutoční od pondelka 9. do piatku 27. júla 2018 v priestoroch Mestského zimného štadiónu. Počas troch prázdninových týždňov bude mesto detí otvorené v pracovných dňoch od 8.00 do 15.30 hod. Vstup je zadarmo, netreba sa prihlasovať vopred, jedinou podmienkou je vek od 8 do 15 rokov a to, aby dieťa vedelo čítať, písať, počítať a pohybovať sa v miniTrnave samostatne. Ak sa chce do mesta detí prísť pozrieť rodič, musí na miniTrnavskej matrike požiadať o návštevnícke víza, nesmie však zasahovať do hry. V miniTrnave totiž o všetkom rozhodujú deti – volia si starostu, usporadúvajú mestské zhromaždenia a samy si vyberajú, ako tu strávia deň.

Možnosti sú široké – v miniTrnave je radnica, banka, obchod, kino, remeselné a kreatívne dielne, zábavný park, kníhviazačstvo, šperkárstvo, záhradníctvo, univerzita, laboratórium a rôzne iné inštitúcie, kde sa dá zarobiť i minúť výplata v špeciálnej mene trnka (miniTRNavská KorunA).

„Tohtoročná miniTrnava bude ešte väčšia a pestrejšia. Vymýšľame nové veci, o ktorých si myslíme, že deti zaujmú. Chceme sa zamerať najmä na rozvoj manuálnych zručností, preto budú naši miniTrnavčania môcť pracovať s drevom, vyrábať predmety z hliny na ozajstnom hrnčiarskom kruhu, vyskúšať si šitie na šijacom stroji, tvoriť výrobky z druhotných surovín a venovať sa rôznym aktivitám, ku ktorým sa možno bežne nedostanú,“ hovorí koordinátorka projektu Katarína Haršányiová z odboru vzdelávania, športu a kultúry Mestského úradu v Trnave. „Vlani privítala miniTrnava denne zhruba 250 detí. Za celé tri týždne projektu prešlo našou Matrikou viac než 3 500 návštevníkov, pričom väčšina z nich sa k nám opakovane vracala. Deti boli hrou fascinované a veľmi nás teší, že sme si získali aj sympatie a podporu rodičov, ktorí tento nápad skutočne ocenili. Mali sme dokonca aj rodiny, ktoré do Trnavy docestovali z opačných kútov Slovenska, len aby mohli zažiť mesto detí na vlastnej koži,“ dodáva.

Okrem lákavých noviniek nastala tento rok ešte jedna dôležitá zmena – z dôvodu novej právnej úpravy ochrany osobných údajov je potrebné, aby pri prvom vstupe do hry podpísal zákonný zástupca dieťaťa Súhlas so spracovaním osobných údajov, prípadne aby ho dieťa prinieslo podpísaný z domu. Tlačivo je možné stiahnuť v elektronickej podobe alebo vyzdvihnúť si ho na informáciách radnice na Hlavnej 1. Bez podpísaného Súhlasu nebude možné vpustiť dieťa do hry.
Po úvodných formalitách však už deťom nebude nič brániť v tom, aby si miniTrnavu opäť užívali plnými dúškami, spoznávali nových kamarátov, získavali nové vedomosti a zručnosti a nezabudnuteľné zážitky. Mať takmer na polovicu leta zabezpečený pestrý, zábavný a zmysluplný program je na nezaplatenie.

Aktuálne informácie z mesta detí budeme prinášať na adrese facebook.com/miniTrnava a na webovej stránke mini.trnava.sk.

27.6.2018 7:43

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová