Mesto Trnava

Mobilný záhon ostane na Trojičnom námestí a prvé teplejšie dni budúceho roka privíta tisíckami jarných kvetov

Zrušenie adventných trhov, ktoré si vynútila pandémia koronavírusu, zarmútilo hádam každého Trnavčana. Ale, ako sa hovorí, na všetkom zlom je aj niečo dobré. Platí to aj v tomto prípade. Mobilný záhon na Trojičnom námestí, ktorý musel byť každý rok na jeseň rozobraný, aby neprekážal stánkom s vianočným tovarom, ostáva na svojom mieste a budúcu jar privíta tisíckami rôznofarebných kvetov.
Na krídlach záhona obrátených do námestia zabralo priestor po letničkách približne tritisíc tristo voňavých rôznofarebných hyacintov, v strede je tisíc cibuliek tulipánov. Polovicu z nich tvoria nám už známe tulipány Slovensko, ktoré mestu Trnave opäť darovalo Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva na Slovensku, druhú polovicu plnokveté tulipány, krásou podobné pivóniám. Na krídlach záhona otočených k divadlu ostanú ozdobné trávy a perovskie, ktoré sa na jar prebudia v záplave žltých narcisov. Po odkvitnutí nahradí jarné cibuľoviny nová výsadba letničiek a trvaliek.
A to nie je všetko. Na demonštráciu svojej jarnej krásy sa už pripravuje takmer štyridsaťtisíc ďalších kvetinových cibuliek na trvalých záhonoch v historickom centre mesta. Ďalšou päťstovkou tulipánov Slovensko od holandského veľvyslanectva znova rozkvitne srdce za sochou Antona Bernoláka.
Na jar tohto roku bolo toto srdce vyjadrením vďaky zdravotníkom, ktorí nasadzujú všetky sily a riskujú za nás vlastné zdravie v boji proti koronavírusu, na budúcu jar bude vyjadrením podpory projektu Roma Spirit. Tulipány, ktoré sú pre celý svet jedným zo symbolov Holandska, sú pre Holanďanov aj symbolom boja za ľudské práva. Zástupcovia Veľvyslanectva Holandského kráľovstva na Slovensku preto veria, že svojím darom pomôžu upriamiť pozornosť na 12. ročník oceňovania osobností a organizácií, ktoré sa aktívne podieľajú na zlepšení situácie Rómov na Slovensku a na jar bude srdce z kvitnúcich tulipánov pripomínať myšlienku tohto projektu.

Foto: pixabay

Aktualizované 9. 11. 2020, 14.00 h

4.11.2020 20:56

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?