Mesto Trnava

Morena to má spočítané, na Kvetnú nedeľu ju utopíme v Trnávke

Ako už býva koncom zimy zvykom, aj tento rok sa trnavská mestská samospráva rozhodla, že je najvyšší čas, aby prišla jar. Na Kvetnú nedeľu 29. marca o pol piatej popoludní v Ružovom parku konečne upálime a pre istotu ešte aj utopíme bohyňu smrti a zimy Morenu a odomkneme prírodu, aby mohol aj v Trnave opäť prevziať vládu nový život.
Kľúče od prírody zabezpečia spevom a tancom už o 15. hodine popoludní v kine Hviezda deti z folklórnych súborov Drienka aTrnavček v pásme Slnko, slnko, pod na naše líčko, dospeláci z divadielka Nezábudka zahrajú jarnú rozprávku O kohútikovi a sliepočke. Ďalšou dôležitou úlohou, ktorú si deti splnia po utopení Moreny v Ružovom parku, bude prinášanie letečka – symbolu jari v podobe zelenej halúzky ozdobenej stužkami, slamenými veľkonočnými ozdobami a maľovanými vajíčkami.
Príchod jari budú deti s dospelákmi usilovne zabezpečovať aj v Kalokagatii na Streleckej ulici, kde sa o 14. hodine otvára dvor veľkonočných remesiel s výrobou veľkonočných ozdôb, maľovaním vajec, pletením šibákov a varením praženice.
Ak by vás zaujímalo, prečo je aj v Trnave zvykom zabezpečovať príchod jari vyššie opísanými metódami a nie všeobecne záväzným nariadením mesta, môžete si prečítať viac o zvykoch vítania jari a veľkonočného týždňa v článku etnologičky Západoslovenského múzea Anety Vlčkovej-Cintulovej Šibi – ribi, masné ryby... alebo veľkonočné tradície na okolí Trnavy. 

Lokalita

GPS:
N 48.37345382221497 / E 17.588559689688054

17.3.2015 15:34

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová