Mesto Trnava

Na bicykli v každom veku: Hľadáme dobrovoľníkov na cyklojazdy so seniormi na rikši

V Zariadení pre seniorov na Ulici Terézie Vansovej mala prednedávnom premiéru tzv. rikša – špeciálny bicykel určený na pohodlné vozenie starších osôb. Za riadidlami sedí vodič bicykla, ktorému v jazde pomáha elektromotor. Seniorov zatiaľ vozili sociálni pracovníci, už čoskoro sa však tento projekt s názvom Na bicykli v každom veku otvorí aj pre dobrovoľníkov z radov verejnosti. 

Tým, ktorí vezmú seniorov na cyklojazdu po meste, sa hovorí piloti. Môžu sa nimi stať záujemcovia, ktorí vlastnia platný vodičsky preukaz a absolvujú úvodné školenie. Počas zhruba dvoch hodín sa naučia narábať s rikšou, spravia si testovaciu jazdu a zoznámia sa s personálom zariadenia a samozrejme, so svojimi pasažiermi. Samotné cyklojazdy si potom budú plánovať spoločne vo vopred dohodnutých termínoch.  


Foto: Petra Vráblová

„Ideálne je, ak sa piloti so svojimi seniormi stretávajú pravidelne, nielen jednorazovo či raz za čas. Lepšie si tak k sebe nájdu cestu a vytvoria bližší vzťah. Ten je totiž v tomto projekte veľmi dôležitý, nejde len o samotné bicyklovanie,“ vysvetľuje Petra Vráblová zo Zdravého mesta Trnava.

Hlavnou myšlienkou projektu je prepájať generácie – bicykel je pri tom iba nástrojom. Pre starších ľudí s obmedzenou pohyblivosťou je možnosť prevetrať sa na cyklovýlete isto vítaným spestrením, ešte väčším prínosom je však možnosť stretnúť nových ľudí a tešiť sa z pozornosti, ktorú im venujú. Projekt Na bicykli v každom veku má významný sociálny rozmer tým, že búra medzigeneračné rozdiely a vťahuje seniorov do života a kontaktu s ľuďmi.

Podľa združenia Cycling Without Age, ktoré za nápadom cyklojázd pre seniorov stojí, sú hlavnými princípmi tejto iniciatívy veľkorysosť, pomalosť, spoločné rozhovory a vytváranie vzájomného vzťahu bez ohľadu na vek.  

Záujemcovia o pozíciu kapitána sa môžu prihlásiť prostredníctvom online formuláru.


Pozrite si video o Cycling Without Age
(v angličtine so slovenskými titulkami)

6.5.2022 9:51

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?