Mesto Trnava

Na bicykli v každom veku – to umožňuje nový projekt pre seniorov

Ako vziať na cyklovýlet staršiu osobu, ktorá už nemôže sama vysadnúť na bicykel? A ako môžu dobrovoľníci spríjemniť čas osamelým starším ľuďom? Na obidve otázky prináša odpoveď projekt Cycling Without Age, ktorý prichádza pod názvom Na bicykli v každom veku aj do Trnavy. Stačí k nemu dobrovoľník, tzv. kapitán, pasažier a špeciálny bicykel – rikša.

V piatok 8. apríla 2022 si jazdu na rikši vyskúšali klienti Zariadenia pre seniorov na Ulici Terézie Vansovej. Všetko potrebné im aj zamestnancom ZpS vysvetlili zástupcovia neziskovej organizácie Cycling Without Age.

„Za začiatok sme sa rozhodli tento projekt spustiť v Zariadení pre seniorov. Prvé jazdy s nimi absolvujú sociálni pracovníci a v ďalších krokoch oslovíme aj verejnosť. Chceme, aby sa rikše vezúce seniorov stali súčasťou Trnavy ako Trnavský bikesharing a cargo bicykle pre rodiny s deťmi. Veríme, že nájdeme dostatok dobrovoľníkov, ktorí sa do projektu zapoja, a spoločne potešíme mnoho klientov zariadení sociálnej starostlivosti,“ hovorí viceprimátorka Trnavy Eva Nemčovská.

Kapitáni budú spolu so seniormi podnikať kratšie i dlhšie cyklovýlety po meste. Vďaka kvalitnej sieti cyklochodníkov budú ich jazdy bezpečné a príjemné. Vodičom bude v šliapaní do pedálov rikše pomáhať elektromotor, poľahky teda odvezú aj dvoch pasažierov pohodlne usadených vpredu.

Byť na vzduchu, užiť si jazdu a cítiť vietor vo vlasoch – to sú veci, ktoré sú pre mladších ľudí samozrejmé až obyčajné, pre staršie generácie sú však často už nedosiahnuteľné. Na rikšiach síce aktívne nebicyklujú, no i tak pre nich takýto výlet môže znamenať veľmi veľa. Nejde totiž len o samotné vozenie sa, ale aj o stretávanie sa s novými ľuďmi, spoločne strávený čas, rozhovory a pozornosť, ktorú im niekto venuje. Projekt je prínosný aj pre samotných dobrovoľníkov tým, že búra medzigeneračné rozdiely. To všetko povyšuje túto myšlienku z obyčajného cyklovýletu na aktivitu s hlbším zmyslom a sociálnym rozmerom.

Autorom myšlienky Cycling Without Age je Dán Ole Kassow. Keď jeho otec ochorel, nemohol už vysadnúť na bicykel, veľmi si však prial tento pocit ešte zažiť. Po jeho smrti prišiel Ole na netradičný nápad, ako toto želanie splniť mnohým ďalším seniorom, a jeho nápad sa vďaka nadšeným dobrovoľníkom šíril ďalej. V súčasnosti funguje v 2 500 mestách po celom svete, ku ktorým sa teraz pridáva Trnava.

Pozrite si video o Cycling Without Age
(v angličtine so slovenskými titulkami)

Foto: pv

8.4.2022 17:44

Komentárov: 0

 

Kľúčové slová