Mesto Trnava

Na Potulkách malým Rímom sa opäť vyberieme proti prúdu času

Máte radi prechádzky, naše mesto a jeho históriu? Ak ste na túto otázku odpovedali kladne, práve pre vás sú pripravené tradičné nedeľné letné Potulky Malým Rímom. Naše kroky opäť povedú proti prúdu času za osobnosťami, príbehmi a udalosťami, ktoré tvorili základy našej súčasnosti. Štartujeme v nedeľu 2. júla o 16.30 s kunsthistoričkou Miroslavou Kuracinovou Valovou po stopách zakladateľa slovenského moderného sochárstva Jána Koniarka.

Viac o významnom šľachtickom rode Esterházyovcov a ich vplyve na naše mesto sa dozvieme v nedeľu 9. júla na potulke s Petrom Vagnerom. Mnohí z nás netušia, aké stavebno-historické zaujímavosti skrývajú napohľad obyčajné strechy a krovy budov v centre Trnavy. Ich tajomstvá nám v nedeľu 16. júla poodhalí naslovovzatá odborníčka Daniela Zacharová.

So životom a tradíciami pochovávania členov židovskej komunity nás v nedeľu 23. júla na ortodoxnom cintoríne v Kamennom mlyne oboznámi Emília Izakovičová.

Naša posledná júlová potulka povedie do „domu príbehov a ľudskej pamäti“. O histórii budovy a službách Knižnice Juraja Fándlyho nám porozpráva Jana Brliťová.

Augustové potulky začneme v znamení chladnej ocele a pozoruhodnej industriálnej architektúry. Miroslav Beňák nás zoznámi s príbehom Coburgových závodov, ktoré na začiatku 20. storočia významne ovplyvnili život v našom meste.

Na druhej augustovej potulke v nedeľu 13. augusta sa s autorkou populárnych blogov a článkov z histórie nášho mesta Simonou Jurčovou vyberieme do minulosti Trojičného námestia.

Pamiatkari Daniela Zacharová a Milan Kazimír nám 20. augusta predstavia historickú Trnavu ako tridsaťročnú mladicu. Nie, nejde o omyl, tento rok si totiž pripomíname 30. výročie vyhlásenia mestskej pamiatkovej rezervácie, udalosti, ktorá mala veľký vplyv na ďalšie osudy historického centra mesta.

Posledná augustová potulka nám symbolicky pripomenie septembrový návrat do školských lavíc. O význame Jána Amosa Komenského pre Trnavu bude hovoriť všestranný znalec našej histórie Ferdinand Mak.

Novinkou tohto ročníka potuliek je ich pokračovanie aj v septembri. Posledný letný mesiac začneme s iskrou ukrytou v ušľachtilom moku. Martin Hrubala nám porozpráva o slávnych tradíciách trnavského vinohradníctva a vinárstva, ktoré sa podieľali na prosperite mesta. Nebude chýbať ani malé degustačné minimum, ktoré nám pomôže identifikovať nielen vyššie spomenutú iskru, ale aj osobité vône a chute kvalitných vín.  

Po stopách reforiem cisárovnej Márie Terézie a ich vplyve na život Trnavy sa vyberieme 3. septembra s Emíliou Izakovičovou.

Mimoriadny význam pre život mesta má aj jeho prírodné zázemie, flóra a fauna. Viac o chránenom areáli Trnavské rybníky nám 17. septembra v Kamennom mlyne porozpráva vedúci Katedry biológie Trnavskej univerzity Alfréd Trnka.

Na poslednej potulke 24. septembra nás Emília Izakovičová zavedie do sídla dávnych trnavských richtárov. Viete, kde to je? No predsa priamo na radnici, kde pôsobí aj novodobý primátor. Nedávne zistenie, že najstaršie stredoveké sídlo mestskej samosprávy je dodnes zachované v areáli radnice, bolo prekvapením aj pre odbornú verejnosť. Unikátne západné krídlo radnice sa po rekonštrukcii stalo nositeľom prestížneho ocenenia Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2008 v súťaži Ministerstva kultúry SR. Mimoriadne vzácne sú však aj ďalšie časti radnice. Pozoruhodné poznatky priniesol tohtoročný reštaurátorský prieskum v terajšej kancelárii primátora, ktorá je súčasťou jedného z najvzácnejších stredovekých domov v centre mesta.

Srdečne vás pozývame na spoločné cesty časom do mladšej i staršej histórie Trnavy. Spoznávanie historických súvislostí nám prinesie nielen zaujímavé zážitky, ale aj lepšie porozumenie našej súčasnosti.

1.7.2017 18:33

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte