Mesto Trnava

Na Trnavskej hudobnej jari zaznie aj svetová premiéra

Štyridsiaty siedmy ročník Trnavskej hudobnej jari sa začína v nedeľu 26. apríla v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika, pokračovať bude počas mája a júna koncertmi v Galérii Jána Koniarka, Evanjelickom kostole a Bazilike sv. Mikuláša.
Aj keď sa kontinuita hudobných podujatí neraz prerušila počas turbulentných deväťdesiatych rokov, v prípade klasickej hudby nájdeme zopár príkladov, ktoré potvrdzujú opak. Napríklad festivaly v Trenčianskych Tepliciach alebo v Piešťanoch alebo Bratislavské hudobné slávnosti. Medzi takéto skvosty s vybudovanou tradíciou patrí aj naša Trnavská hudobná jar. Jej dramaturg organista Stanislav Šurin preto veľmi citlivo dbá na výber umelcov i uvádzaného repertoáru. Náhodný nebol ani výber priestorov, ktoré okrem kultúrneho významu spĺňajú náročné kritériá aj z akustického hľadiska.
„Už dlhšie som sa zaoberal myšlienkou koncertu, ktorý by priblížil klasickú hudbu širšiemu publiku. Prvý koncert tohtoročnej Trnavskej hudobnej jari v podaní ansámblu Nothing but Swing Trio 26. apríla v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika bude preto zmesou klasiky, swingu a džezu. Jeho protagonisti využijú vo svojom programe improvizačnú voľnosť týchto štýlov v kombinácii so slávnymi témami hudobných géniov klasiky,“ hovorí Stanislav Šurin, známy aj ako organizátor medzinárodného festivalu Trnavské organové dni. Organizovaniu tohto festivalu a cyklických koncertov zameraných na klasickú a duchovnú hudbu sa začal venovať pred dvadsiatimi rokmi práve v rodnej Trnave. Dnes už podobné podujatia organizuje vo viacerých slovenských mestách vrátane Bratislavy.
„Program Trnavskej hudobnej jari chystám približne rok dopredu. Niekedy dostanem zaujímavú ponuku, ako napríklad koncert s programom svetovej premiéry vokálnej polyfónie z Levoče – diela od Johannesa Schimbrackiusa Organista Waralii v interpretácii zboru Vox aurumque pod vedením Trnavčanky Hany von Schlosser, ktorý sa uskutoční 3. mája v Evanjelickom kostole.
V Galérii Jána Koniarka budú 24. mája znieť Haydnove a Mozartove skladby v interpretácii vznešeného hudobného nástroja – hoboja v podaní rakúskeho hudobníka Gottfrieda Boisitsa. „Tento koncert súboru Varga Quartet sme pripravili v spolupráci s Trnavčankou Katarínou Veselskou, ktorá momentálne študuje hru na husle na Vysokej hudobnej univerzite v Grazi a je členkou tohto telesa,“ hovorí Stanislav Šurin a pripomína, že významnú úlohu zohrá na festivale aj zrekonštruovaný najstarší organ v Trnave v Bazilike sv. Mikuláša, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie organové pamiatky na Slovensku. „Tento nástroj s autentickým zvukom z 18. storočia zaznie sólovo 31. mája počas recitálu organistky Kataríny Hanzelovej a 14. júna na koncerte zoskupenia Cuore Barocco, mladých muzikantov a spevákov, ktorí študovali alebo študujú interpretáciu tzv. starej hudby na európskych hudobných univerzitách. V Bazilike sv. Mikuláša uvedú nádhernú duchovnú hudbu vrcholného talianskeho baroka. S tzv. continuovým sprievodom na historickom organe baziliky zaznejú dobové sláčikové nástroje, pozauny a kvarteto vokálnych sólistov.“
(maju)

TRNAVSKÁ HUDOBNÁ JAR 2015

47. ročník festivalu klasickej hudby

26. apríla o 18.00 h v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika
TRNAVSKÁ HUDOBNÁ JAR 2015
NBS /NOTHING BUT SWING/ TRIO

Klaudius Kováč (klavír), Peter Solárik (bicie), Róbert Ragan (kontrabas)
Diela klasikov – Bach, Mozart, Beethoven v aranžmánoch vynikajúcich džezových muzikantov

3. mája o 18.00 h v Evanjelickom kostole
TRNAVSKÁ HUDOBNÁ JAR 2015
VOX AURUMQUE

Hana von Schlosser, zbormajsterka
Johannes Schimbrackius Organista Waralii
Svetová premiéra


24. mája o 18.00 h v Galérii Jána Koniarka – Kopplovej vile
VARGA QUARTET

Sólista: Gottfried Boisits – hoboj / Rakúsko
J. Haydn, W. A. Mozart

31. mája o 20.00 h v Bazilike sv. Mikuláša
KATARÍNA HANZELOVÁ

Organová hudba 17. a 18. storočia na najstaršom trnavskom organe


14. júna o 20.00 h v Bazilike sv. Mikuláša
CUORE BAROCCO

Mladý súbor starej hudby
Musica da chiesa – Stabat Mater
A. Caldara, D. Speer


 


 

21.4.2015 9:18

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?