Mesto Trnava

Na Trnavských organových dňoch sa predstavia umelci zo zahraničia, prvý koncert bude v nedeľu 31. júla

Zažiť trnavskú Baziliku sv. Mikuláša a jej vzácne organy rozozvučané hudbou svetových majstrov, budú môcť návštevníci festivalu Trnavské organové dni. Úvodný koncert 27. ročníka medzinárodného festivalu sa uskutoční v nedeľu 31. júla o 20.00 h v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave. Skladby J. S. Bacha či A. Vidakoviča zahrá mladá organistka Tea Kulaš z Chorvátska. 

V medzinárodnej zostave umelcov, ktorí odohrajú svoje koncerty počas augustových a septembrových nedieľ, nebude chýbať zastúpenie Ukrajiny, Poľska, Španielska a Talianska.

Festival Trnavské organové dni je jedinečný tým, že umelci svoje skladby odohrajú na vzácnych historických organoch z roku 1783 a 1912, ktoré sa nachádzajú v interiéri gotickej Baziliky sv. Mikuláša,” hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism. Baziliku z prelomu 13. a 14. storočia si tak hostia festivalu budú môcť vychutnať tak, ako ju zažívali veriaci a poslucháči pred celými storočiami.

Druhý koncert, ktorý sa uskutoční v nedeľu 7. augusta, bude patriť Dmytrimu Morozovovi so speváčkou Olenou Shiryaevou z Charkova.

V auguste sa predstaví aj slovenský organista Martin Bako, ktorý zahrá romantickú hudbu jubilujúceho C. Francka, a hudobný súbor Cantores Bratislavensis prednesie vlastné improvizácie na liturgické skladby Stanislava Šurina.

V rámci svojho slovenského turné na festivale vystúpi španielsky organista Juan Paradell-Solé, ktorý pôsobí vo vatikánskej Bazilike sv. Petra a Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme. Jeho koncert sa uskutoční v nedeľu 21. augusta,” hovorí organizátor festivalu Stanislav Šurin.

Som veľmi rád, že sa nám každoročne podarí pritiahnuť do Trnavy tie najväčšie hviezdy organovej hudby,“ hovorí Peter Cagala z Mestského kultúrneho strediska Zaži v Trnave, ktorý je jedným zo spoluorganizátorov festivalu Trnavské organové dni.

Už tradične sa na podujatí predstaví aj Cirkevno-hudobný spolok pri Bazilike sv. Mikuláša, ktorý v súčasnosti vedie mladý taliansky dirigent Daniele Ruzzier. Tento rok sa spolu s ním ako sólista predstaví poľský organista a organár Jerzy Kukla v nedeľu 28. augusta.

Prvý septembrový víkend bude patriť symfonickému repertoáru talianskeho organistu Fabia Macera a záverečný koncert bude dialógom vokálneho súboru s organom a barokovými husľami. „V podaní Voci allegre zaznie jedna z najslávnejších renesančných omšových kompozícií Missa Papae Marcelli od G. P. da Palestrina,” dodáva Stanislav Šurin.  

Záverečným vystúpením bude inštrumentálna hudba z obdobia 17. a 18. storočia v podaní huslistu Miloša Valenta a organistu Stanislava Šurina.

Začiatok koncertov je naplánovaný vždy o 20.00 h a predaj vstupeniek sa uskutoční na mieste 30 minút pred koncertom. Cena vstupného je 7 eur/na osobu, dôchodcovia a študenti 4 eurá, ZŤP 1 euro.

Hlavným organizátorom festivalu je Bachova spoločnosť na Slovensku, spoluorganizátormi mesto Trnava – Zaži v Trnave, oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism, Štátny archív v Trnave a Farský úrad sv. Mikuláša Trnava-mesto. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a finančne tiež Mesto Trnava, Ministerstvo dopravy a regionálneho rozvoja SR, Poľský inštitút v Bratislave a Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva v Bratislave. 

TRNAVSKÉ ORGANOVÉ DNI 2022

Začiatky koncertov o 20.00 h.

nedeľa 31. júl 2022

TEA KULAŠ / HR      

J. S. Bach, A. Vidakovič, F. Lučič, K. Odak                                                

nedeľa 7. august 2022                     

DMYTRO MOROZOV, organ / UA

OLENA SHIRYAEVA, spev / UA

T. da Celano, L. Daquin, J. S. Bach, G. F. Händel, G. Caccini, L. Nidermayer, L. Boëllmann

nedeľa 14. august 2022

MUSICA SACRA MODERNA

CANTORES BRATISLAVENSES

MARTIN BAKO, organ / SK

C. Franck, M. Bako, S. Šurin                                           

nedeľa 21. august 2022

JUAN PARADELL-SOLÉ / ES – VAT

J. Schneider, G. Ph. Teleman, J. S. Bach, P. A. Yon, M. E. Bossi, J. M. Usandizaga, C. Franck

nedeľa 28. august 2022

JERZY KUKLA, organ / PL

CIRKEVNO-HUDOBNÝ SPOLOK PRI BAZILIKE SV. MIKULÁŠA / SK    

DANIELE RUZZIER, dirigent / IT – SK                    

J. Sibelius, F. Novoviejski, M. Skoryk, C. Franck    

nedeľa 4. september 2022

FABIO MACERA, organ / IT 

B. Pasquini, A. Lucchesi, G. Fauré, C. H. Rinck, C. Franck, L. Vierne                                

nedeľa 11. september 2022 

MISSA PAPAE MARCELLI

VOCI ALLEGRE

ANDREJ RAPANT, zbormajster

MILOŠ VALENT, barokové husle / SK

STANISLAV ŠURIN, organ / SK

J. Ph. Krieger, J. Schop, S. Capricornus, G. Frescobaldi, F. X. Biber, G. P. da Palestrina

Zdroj foto: Región Trnava

21.7.2022 10:58

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?