Mesto Trnava

Na Trojičné námestie príde vyše tisíc hostí z ďalekých krajín. Ich novým domovom bude mobilný záhon, na ktorom vykúzlia kvitnúcu nádheru

Trojičné námestie je pripravené na príchod hostí, ktorí nemusia dodržiavať preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Mesto Trnava im už zriadilo prechodné bydlisko na takmer dvesto dvadsiatich metroch štvorcových plochy námestia, ktorú obsadia bez rúšok a dezinfekčných prostriedkov a vzhľadom na ich množstvo aj bez dodržiavania bezpečnej dvojmetrovej vzdialenosti. Treba však priznať, že mestská samospráva v tom problém nevidí. Práve naopak, počíta s tým, že približne tisícdvadsať letničiek, trvaliek a popínaviek sa čo najskôr rozrastie, zapojí, a po roku opäť vyčaruje novú farebnú mozaiku mobilného záhona v srdci historického centra Trnavy.

Pretože záhony kvitnúce od jari do jesene sú už neodmysliteľnou súčasťou obrazu nášho mesta a pohľad na ne prospieva psychike, mestská samospráva sa rozhodla neprerušiť túto novodobú tradíciu ani v náročnom čase korony. Skladbu letničiek skomponovali zamestnanci odboru územného rozvoja a koncepcií z druhov, osvedčených v uplynulých rokoch a siahli aj po nových rastlinách, ktoré by mali tiež dobre znášať trnavské letné horúčavy.
Sýtoružovú farbu dodajú záhonu begónie, nad nimi sa ako motýliky budú vznášať nenáročné rôznofarebné krasuľky, kontrast protistojacich farieb prinesú modré šalvie s oranžovými aksamietnicami a farebné prechody zjemnia nežné hviezdičky isotomy. Novinkou a farebnou spojkou bude hosť z Južnej Ameriky – lantana s ružovo-žltými kvetmi, ktorá sa u nás pestuje ako neúnavne kvitnúca letnička, ale v krajinách svojho pôvodu, kde nehrozí mráz, je to vždyzelený krík dorastajúci aj do výšky dospelého človeka.
Nových návštevníkov z ďalekých krajín privítame aj medzi trvalkami. O farebné ochladenie a dynamiku línií sa počas horúceho leta postará oceľovomodré proso prútnaté s hnedo-ružovými kvetmi, ktoré pochádza zo Severnej Ameriky. Možno až z Tibetu k nám príde perovskia, pôvabný poloker s modrosivými lístkami a hustými kvietkami levanduľovej farby, ktorým určite žiadna trnavská včela neodolá. Aby čo najlepšie vynikli, zelený podklad im vytvorí krátko strihaný trávnik. Nevšednú zmes letničiek a trvaliek, ktorá by nemala stratiť šťavu ani v trnavských letných horúčavách, zjemní holandská omáčka. Nie, nepoplietli sme dohromady článok o atraktívnych trvalkách s receptom na slávnu omáčku, ktorá aj z obyčajných vajíčok vyčarí kulinársky zážitok. Priezvisko Sauce Hollandaise nesie trvalka Anthemis, po slovensky jednoducho ruman, s kvietkami pripomínajúcimi malé volské oká či margarétky. Nebudú chýbať ani naši dobrí známi echinacea, ľaliovky a voňavý kocúrnik, plochým štetcom namočeným do tmavočervenej hodí do kompozície niekoľko svižných ťahov tráva imperáta z Južnej Ázie, kostrava z Pyrenejí poukladá k dreveným laviciam tmavozelené vankúšiky a k pergolám sa privinie osvedčený purpurový alebo trojfarebný povojník.


Aj takéto detaily nám čoskoro záhon ponúkne: Jemnú ružovú krasuľku a babôčku bodliakovú hodujúcu na šalvii.

Foto: V Majtánová, pixabay

8.5.2020 1:29

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?