Mesto Trnava

Na Trojičnom námestí už stojí vianočný strom, začínajú sa prípravy na Advent v Trnave, s ohľadom na covid v trochu skromnejšom rozsahu

Vianočný strom opäť zaujal svoje miesto na Trojičnom námestí. So svojimi dvanástimi metrami síce tento striebristý smrek pichľavý z Horných Orešian nepatrí k našim vianočným výškovým rekordérom, ale krásou sa iste môže rovnať s ktorýmkoľvek stromom na námestiach slovenských miest.

Málokto dnes už vie, že po prvý raz bol vianočný strom na Trojičnom námestí inštalovaný v roku 1924 a dnes tu stojí približne šesťdesiaty druhý raz. Nesedia vám počty? Správne, lebo približne po roku 1971 (podľa dobovej fotografie v knihe Jozefa Šelestiaka Premeny Trnavy vo fotografii) v čase tzv. normalizácie po vstupe okupačných vojsk Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska bol vianočný strom presunutý na Hlavnú ulicu (v tom čase Ulicu Februárového víťazstva). Rovnako ako Súsošie sv. Trojice, ktoré sa po obnovení samosprávy vrátilo na Trojičné námestie v čase adventu 21. novembra 1993, v roku 2006 sa tam vrátil aj trnavský vianočný strom.
Súčasne s inštalovaním vianočného stromu sa začínajú aj ďalšie prípravy na Advent v Trnave. Počet ochorení na covid v posledných dňoch rýchlo stúpa, preto musí byť toto podujatie trošku skromnejšie koncipované než sa pôvodne predpokladalo. Na námestí bude stáť dvadsaťjeden predajných stánkov usporiadaných do obdĺžnika so vstupom od Hviezdoslavovej ulice a východom pri vianočnom strome. Aby nákupy a ochutnávky tradičných špecialít Trnavčanom a návštevníkom mesta priniesli len príjemnú predvianočnú atmosféru, v priestore so stánkami bude nutné dodržiavať prísnejšie ochranné opatrenia.
„Vzhľadom na nepriaznivý vývoj pandemickej situácie a s tým súvisiace aktuálne vyjadrenie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave z 11. novembra 2021, v ktorom RÚVZ konštatuje, že vianočné trhy sú hromadným podujatím, sme nútení pristúpiť k zmene avizovanej organizácie plánovaného ambulantného predaja počas Adventu 2021 v Trnave. Z tohto dôvodu budú vianočné trhy organizované ako hromadné podujatie pri dodržaní ustanovení vyhlášky 253/2021 V. v. SR Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok. Pre tento typ podujatia sme museli zvoliť režim, pri ktorom budú mať vstup na podujatie len plne očkované osoby. Táto situácia nás veľmi mrzí, robili sme všetko preto, aby sme mohli Advent v Trnave usporiadať v podobe, ktorú sme pôvodne avizovali,“ povedala vedúca odboru komunálnych služieb mestského úradu Zuzana Bodišová.

Inštalovanie vianočného stromu na Trojičnom námestívianočný strom na Trojičnom námestí
Smrek pichľavý si síce v plnej miere svoje meno zaslúži, lebo na dotyk nie je príjemný, ale krásou predčí mnohé iné ihličnany.

Foto: Petra Vráblová  
 

18.11.2021 15:51

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová