Mesto Trnava

Národné cyklistické centrum môže nielen zlepšiť podmienky pre rozvoj cyklistického športu na národnej úrovni, ale aj priniesť Trnave nové ekonomické stimuly

Slovenský zväz cyklistiky a Mesto Trnava podpíšu memorandum o spolupráci na projektovej príprave a realizácii Národného cyklistického centra v Trnave. Súhlas s týmto krokom odhlasovali 7. decembra 2021 poslanci mestského zastupiteľstva. Podpis memoranda by sa mal uskutočniť do 31. januára 2022.

Projektu multicyklistického komplexu národného významu pre profesionálnych, amatérskych, voľnočasových aj zdravotne znevýhodnených športovcov sa vďaka spolupráci s mestom črtajú nové začiatky.
„Veľmi sa tešíme, že sme našli v meste Trnava a v Petrovi Bročkovi spojenca a obhajovateľa významu budovania kvalitných športovísk. Tie sú úplným základom pre rozvoj športu na vrcholovej, aj na amatérskej a voľnočasovej úrovni. Cyklistika v Trnave mala silnú tradíciu aj v minulosti, a ústretový prístup sme tu nachádzali vždy aj v týchto rokoch, či už pri organizácii spoločného šampionátu v cestnej cyklistike v roku 2019 alebo ako etapového mesta pretekov Okolo Slovenska. Preto som vďačný za ponuku, ktorá prišla od vedenia mesta Trnava aj v otázke Národného cyklistického centra, a ďakujem poslancom za „zelenú“ v podobe súhlasu s memorandom o vzájomnej spolupráci na tomto projekte,“ povedal prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara.
Podľa jeho slov sa nedá počítať so športovými úspechmi v budúcnosti, ak nemáme kvalitný priestor na výchovu športovcov.
„Stačí sa pozrieť na zázemie, ktoré majú víťazi vzácnych kovov. Anglicku, Taliansku, Nemecku, USA, každej krajine, ktorá investuje do kvalitných športovísk, sa investícia vracia v podobe úspechov jej športovcov. My sme v posledných rokoch mali ojedinelé „kométy“ ako Peter Sagan či Petra Vlhová, no je to naozaj výnimka, nie pravidlo.“
Ďalším dôležitým krokom bude získanie mandátu na zastupovanie v tejto veci od Konferencie Slovenského zväzu cyklistiky. „S tým by sme okamžite mohli rozbehnúť rokovania na získavanie financií, či zadania na úprave štúdií a projektovej dokumentácie, ktoré sme mali pripravené na predchádzajúcu lokalitu,“ dodal Peter Privara. 
„Mesto Trnava dlhodobo vytvára podmienky pre šport, ponuku na rozvoj športovej infraštruktúry sme dali v otvorenej prezentácii všetkým slovenským športovým zväzom aj na Konferencii o podpore športu národného významu, ktorá sa nie náhodou konala v Trnave. Vďaka podpisu memoranda budeme môcť rokovať so zväzom a ministerstvom o podmienkach, za akých bude štát ochotný Národné cyklistické centrum zafinancovať. Ak sa tento projekt podarí uskutočniť, prinesie nielen významné zlepšenie podmienok pre rozvoj cyklistického športu na celonárodnej úrovni, ale aj ďalšie ekonomické stimuly pre celý sektor služieb v našom meste,“ povedal primátor Trnavy Peter Bročka. 
 

13.12.2021 15:40

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?