Mesto Trnava

Nezabúdajte v extrémnych teplotách na pitný režim

V priebehu zajtrajška sa bude denná teplota pohybovať v rozmedzí 28 až 35 °C. Očakáva sa výskyt extrémnych teplôt, ktoré môžu dosahovať pocitovo až 40°C.


Zásady, ktoré je potrebné počas horúčav dodržiavať


Pitný režim

Dodržiavanie pitného režimu je nevyhnutné nielen v týchto horúčavách, ale aj v chladnejších dňoch. Dospelý človek by mal v pravidelných intervaloch a menších dávkach denne vypiť najmenej 3 litre tekutín (najvhodnejšia je čistá voda). Potrebné je vyhýbať sa nápojom s obsahom kofeínu, cukru a alkoholu.

Vhodný odev

Odev by mal byť podľa možnosti vzdušný, s voľným strihom, z prírodných materiálov vo svetlých farbách. Počas pobytu mimo domova je potrebné používať pokrývku hlavy a chrániť svoj zrak slnečnými okuliarmi.

Slnenie

Na priame slnenie sú vhodné len skoré ranné a neskoré popoludňajšie hodiny. Potrebné je vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu v časovom rozmedzí od 10 do 16 hodiny. Pri opaľovaní je nutné používať kvalitné krémy s vysokým ochranným faktorom pred UV žiarením.Fyzické aktivity

Pri fyzickej práci je dôležité dopriať si pravidelné prestávky a nezabúdať na pravidelný pitný režim. Namáhavé činnosti je najvhodnejšie vykonávať len v skorých ranných, alebo neskorých popoludňajších hodinách. Starší a chronicky chorí ľudia by mali obmedziť svoje aktivity na minimum a z domovov vychádzať, pokiaľ je to možné, len ráno alebo večer.
Zabezpečenie domovov a pracovísk

Miestnosti by mali byť zatienené pred priamym slnečným žiarením žalúziami alebo roletami. Aby sme predišli teplotnému šoku, rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou v miestnostiach, kde je dostupná klimatizácia, by nemal presahovať 5 až 7 stupňov Celzia.

foto: pixbay.com

27.7.2020 9:54

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?