Mesto Trnava

Nová výstava Galérie výklad sa dotýka ekologických a enviromentálnych problémov

Galéria Výklad prináša novú výstavu s názvom Ako sa do hory volá? II., ktorej autorkou je Oľga Paštéková. Ide o voľné pokračovanie výstavy, ktorá bola prezentovaná v Galérii mesta Bratislavy (apríl - jún 2018). Výstava potrvá od 12. februára do 4. marca 2020. Vernisáž sa bude konať 12. 2. o 18.00 h na Hlavnej 10 v Trnave.

Projekt sa dotýka ekologických a environmentálnych problémov. Autorka vo svojej tvorbe dlhodobo reflektuje vzťah človeka k jeho okoliu, a to najmä k faune a flóre, príčiny a dôsledky jeho správania. Ako sa do hory volá? - je známe príslovie, ktoré platí a asi každý si vie doplniť druhú časť. Príroda môže byť bez nás, ale my bez nej nie.

„V aktuálnej výstave sa však autorka pohráva so zobrazením animálnych stvorení mimo tradičných i aktualizovaných naratívov a to veľmi redukovaným gestickým rukopisom. Spoločne s dematerializáciou prevedenia samotných zvierat, ktoré vo výsledku pripomínajú sliny rozzúrených jedincov, prišlo aj k oživeniu použitej farebnej palety. Zobrazenia zvierat sa tu vo svojej ambivalentnej obrysovej (ne)prítomnosti stávajú stopami, indexmi živelnej sily, existenčného strachu a bezprostrednej slobody zároveň. Pohlcujú celú obrazovú plochu úzkych vysokých platní z priemyselne spracovaného prírodného materiálu. V rámci silnejúceho občianskeho a enviromentálneho aktivizmu by sa mali dostať do popredia otázky prehodnocujúce vzťahy v rámci nášho regionálneho ekosystému. Kto je vlastne les? Ako veľmi sme si ho už domestifikovali? A čo sa z neho vlastne naspäť ozýva?“ dodáva kurátorka výstavy M. Urbanová.

Oľga Paštéková (*1984, Bratislava, SK) je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (ateliéry prof. Csudaia, prof. Popoviča, prof. Fischera). Študovala aj na viedenskej Akadémii umení u prof. D. Richtera. Primárne sa pohybuje na bratislavskej a viedenskej výtvarnej scéne, no vystavovala aj v Česku, Nemecku či v Belgicku.
 

10.2.2020 14:12

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?