Mesto Trnava

Nové detské ihrisko v Kamennom mlyne je už hotové

Nové detské ihrisko v Kamennom mlyne bude odovzdané do používania v piatok 27. apríla o 10. hodine. Komplexná obnova sa dotkla nielen samotného objektu, ale aj okolitého územia s cieľom vytvoriť príjemné, inšpiratívne a kultivované prírodné prostredie vhodné na detské hry a oddych dospelých.
Na území ihriska boli vybudované nové spevnené plochy z minerálneho betónu. Spevnené boli aj krajnice jestvujúcej komunikácie. Priestor nadobudol dynamický charakter vďaka terénnej modelácii z navezenej zeminy, na ktorú sú osadené jednotlivé hracie prvky – závesná dvojitá hojdačka s plošinou, preliezačka tee pee, šmykľavka inštalovaná na svah, povrazový rebrík, sieť na šplhanie, kývacia klada, rúčkovacie laná, stojky z guľatiny ukončené vyrezanou hlavou vtáka, kolotoč, pružinová hojdačka, hracia tabuľa – ruleta a drevené piano – zvonkohra. Súčasťou ihriska je nové ohnisko so sedením a oplotenie pri vodnom náhone a pribudol aj nový mobiliár v podobe štyroch lavičiek, odpadkového koša so strieškou, odpadkového koša na triedený odpad, ôsmich stojanov na bicykle a informačného panela.
Na ploche takmer trištvrte hektára sa uskutočnili nové sadové úpravy. Druhová skladba použitých drevín vychádza z prirodzenej druhovej skladby tejto lokality. V areáli sú doplnené kostrové dreviny a rozvoľnené skupiny krov tak, aby plocha ostala pohľadovo otvorená voči Kamennej ceste. Na mieste pôvodných ovocných drevín bol nanovo založený ovocný sad z okrasných jabloní a na oživenie sú doplnené aj ďalšie kvitnúce druhy – päť okrasných čerešní a dva ľaliovníky. V okolí detského ihriska je podrast zo zmiešaného trávovo-bylinného spoločenstva s názvom Indiánske leto – zmes druhov trvaliek, okrasných tráv a cibuľovín, ktorá celoročne poskytuje estetický efekt. Trávnaté plochy sú komplexne obnovené, jarnú a jesennú kvitnúcu krásu im dodajú nízke cibuľoviny.
Dovedna tu bude 33 stromov, 335 krov, 1 897 pôdopokryvných drevín, 112 výplňových a skupinových rastlín, 88 pôdopokryvných rastlín a 2 840 cibuľovín v trávniku.
Celkové náklady na stavbu sú 72 245 eur.

26.4.2012 2:32

Komentárov: 7

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

...uz ta trva narastla?uz sa mozu deti hrat a postat si v rade na jedneho hupajuceho konika?....trapas.Pozrite si ihrisko za soc.poistovnou s kamienkam,..to je skutocne vyuite ihrisko prichystane pre deti.

Jana M.

25.7.2012 19:05

 

Dobrý deň, trávnatý povrch na ihrisku je zasiaty, ale potrebuje ešte čas na vyklíčenie, rast a zahustenie. Pre samosprávu nebolo ľahké rozhodnúť o tom, či dokončené ihrisko uzavrieť dovtedy, kým trávnik nevyrastie, alebo ho otvoriť pre verejnosť už 1. mája, kedy sa dalo očakávať, že do Kamenného mlyna príde veľa Trnavčanov s deťmi. Samospráva sa rozhodla ihrisko sprístupniť hneď, aj napriek riziku poškodenia budúceho trávnika. Poškodenie spôsobené zašliapaním a suchom budú opravené dodatočne.

admin webredaktor

11.5.2012 11:59

 

Som veľmi sklamaná novým ihriskom v kamenáči. Je absolútne nevhodné pre malé deti. Hojdačky bez operadiel, biely kamienkovo-práškový povrch sa usadil všade, boli sme špinaví ako keby sme prišli z kameňolomu. Minikolotoč umiestnený v hline (!) si možno niektorí ani nevšimli. Pieskovisko zrušené. Tak zasa sa Trnava vyznamenala. V mojom okolí som nenašla rodičov malých detí, ktorým by sa toto ihrisko páčilo.

eva kralcakova

7.5.2012 7:20

 

Boli ste tam dnes pozriet???Oni tam fakt zevraj zasiali travu a ihrisko uzavreli, aby ta trava mohla rast,...sranda, nie?takze....ihrisko je nepouzitelne.A takych hupajucich konikov by tiez mohli este aspon dvoch dorobit.....Cita to tu niekto?Co ste to len porobili???Investujte tie peniaze naozaj a dorobte to.Vdaka

Jana M.

5.5.2012 19:33

 

Tiez si myslim, ze to ihrisko ti "dospelaci"riadne zbabrali!!!Kopec prachu a na najmensich,...na tych uplne zabudli.Pieskovisko by sa do toho 72-tis.rozpoctu urcite este zmestilo, ci nie?Alebo hupacka pre nasich najmensich, taka, aby z nej nespadli...Som velmi, velmi sklamana a moji znami tiez.

Jana M.

5.5.2012 10:19

 

Ihrisko sme boli otestovat - ale som teda neuveritelne sklamaná. Stale sme tam hladali tých 72 tis.€. Okolie je síce upravené krásne, držím palce, aby to takto vydržalo čo najdlhšie, ale ihrisko je uplne nevyhovujuce. Deti boli špinavé, zaprášené, rodičia po čase rezignovali s upozornovaním, pretože zistili, že tie deti za to vlastne nemožu, že to zase raz dospelí nezvládli.

Marcela Kalivodová

3.5.2012 12:15

 

Nové detské ihrisko je síce fajn, ale ten povrch, na ktorom sa majú deti hrať je HROZNÝ!!!!! Myslím, že by bolo vhodné pouvažovať o trávnom koberci, pretože ten hlinený povrch je neuveriteľne prašný. A to už nehovorím o tom ako to bude vyzerať po daždi (blato, ...). Ak je to myslené tak, že ten trávnik je zasiaty a má vyrásť, tak to asi ťažko.

Lula B

1.5.2012 10:30

 

Súvisiaci obsah