Mesto Trnava

Od 21. apríla platia racionálne výnimky z povinnosti nosiť rúška, ale poľaviť v dodržiavaní opatrení proti šíreniu koronavírusu ešte nesmieme

Nosenie ochranných rúšok, ktoré zakrývajú nos aj ústa, je dôležitou súčasťou opatrení proti šíreniu koronavírusu. Počas teplých jarných dní sa však pod rúškom ťažšie dýcha. Malé deti, ktoré ešte nechápu, prečo musia znášať túto nepríjemnosť, rúška odmietajú, problémy môžu nastať aj s osobami, ktoré sú chorobne fixované na dodržiavanie vlastných stereotypov. Mnohí ľudia preto privítajú opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorým sa určujú výnimky z tejto povinnosti.
Rúška od utorka 21. apríla nemusia nosiť deti do dvoch rokov a ľudia so závažnými poruchami autistického spektra. Nemusia ich mať ani osoby v uzavretom aute, ak sú zo spoločnej domácnosti, a vodiči verejnej dopravy, ak sú v uzavretej kabíne oddelenej od priestoru na prepravu osôb. Rúška môžu odložiť ľudia zo spoločnej domácnosti aj na výlete v prírode, ale iba vtedy, ak sú od iných osôb vzdialení minimálne 20 metrov. Rovnaké pravidlo platí v prírode aj pre ľudí, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti, ale ich vzájomná vzdialenosť tiež musí byť minimálne 20 metrov.
Všade inde na verejnosti však musíme naďalej rešpektovať opatrenia súvisiace s mimoriadnou situáciou a dôsledne nosiť rúška. Pred ich nasadením si treba umyť ruky mydlom alebo použiť dezinfekciu na báze alkoholu a prekryť ústa aj nos tak, aby medzi tvárou a rúškom neboli medzery.


Na výlete v prírode, keď nie sú nablízku iní ľudia, sa môžem hrať s bračekom bez rúška a nemusia ho mať ani mamina a tatino.

21.4.2020 0:05

Komentárov: 0

 

Kľúčové slová

Chcete vedieť, čo je nové?