Mesto Trnava

Odpadové hospodárstvo v Trnave prešlo výraznými inováciami. Environmentálne prijateľné hospodárenie s odpadmi vyžaduje nové prístupy

Spoločnosť FCC Trnava spravuje odpadové hospodárstvo pre Mesto Trnava aj priľahlé mestá, obce, priemyselné, logistické, obchodné a komerčné centrá a živnostníkov v regióne. Disponuje rozsiahlym parkom nákladných a špeciálnych vozidiel pre rôzne typy odpadu, zberným a kontajnerovým systémom a vlastnými zariadeniami na triedenie a úpravu odpadov.

Pomocou inovatívnych riešení nakladania s odpadom šetrí primárne zdroje. Odpad, pre ktorý už nie je možné zabezpečiť udržateľné využitie, následne zneškodňuje spôsobom šetrným k životnému prostrediu. Zodpovednosť k životnému prostrediu a trvalá udržateľnosť sú kľúčovými hodnotami firmy.

FCC začala budovať zberné dvory v spolupráci s mestom už v roku 1997
Do roku 2013 bolo v Trnave vybudovaných 8 zberných dvorov. Trnava tak patrila k mestám s najvyšším počtom zberných dvorov na obyvateľa. V súvislosti s novými potrebami obyvateľov mesta sa ich počet znížil na aktuálnych 6. Zberný dvor na ulici Jána Bottu bol prebudovaný na úspešné zariadenie re-use centra Back2Life s cieľom popularizácie a  podpory cirkulárnej ekonomiky v meste. Zberný dvor na Sasinkovej ulici bol z dôvodu nutnosti vybudovania kruhového objazdu v tejto lokalite zrušený. Spoločnosť FCC však v spolupráci s mestom hľadá vhodnú lokalitu na vybudovanie komplexného zberného dvora novej generácie.

V Back2Life centre našlo nový domov takmer 12 000 vecí, znamená to cca 4,5 t použiteľných vecí, ktoré by inak skončili v odpade
V júni 2021 FCC Trnava v spolupráci s Mestom Trnava otvorila brány Re-use centra Back2Life. Občania sem môžu priniesť nepotrebné veci, a zároveň si vybrať niečo užitočné pre seba. Ponuka produktov vyniká nízkou cenou a rôznorodosťou. Prevádzka podporuje cirkulárnu ekonomiku v meste a občania aj prostredníctvom B2L centra môžu prispieť k ochrane životného prostredia. Predmet, ktorý by možno skončil na skládke, poslúži ešte niekomu inému. Pre ďalšie zveľadenie a spríjemnenie prostredia Back2Life centra  pre zákazníkov, vysadila FCC Trnava na pozemku pred centrom záhon trvaliek. S podporou finančných prostriedkov zo zisku B2L a s podporou Mesta Trnavy bola vybudovaná Zdieľaná dielňa - priestor, ktorý v sebe prepája komunitu, princípy cirkulárnej ekonomiky, vzdelávanie a ochranu životného prostredia. Časť prostriedkov z re-use centra použilo Mesto Trnava aj na viaceré zelené opatrenia, vrátane výsadby stromov.

Moderné polopodzemné kontajnery sa stali realitou Trnavy už v roku 2017
V rokoch 2017 až 2019 vybudovala spoločnosť FCC pre mesto na vlastné náklady 20 stojísk v celkovej hodnote 372 485 €, za roky 2019 až 06/2022 financovala FCC Trnava aj projekčnú činnosť nových stojísk v hodnote 42 917 € a jej náklady na obstaranie špeciálnych vozidiel na výsyp polopodzemných kontajnerov boli 440 000 eur. Mesto Trnava vybudovalo spolu 70 stojísk, pričom ďalších 11 je vo výstavbe, v celkovej hodnote viac ako 1,8 mil eur. Aktuálne je v Trnave prevádzkovaných 95 stojísk (5 stojísk vybudovali súkromné spoločnosti) s celkovým počtom 498 polopodzemných kontajnerov spolufinancovaných mestom, spoločnosťou FCC Trnava a súkromnými spoločnosťami. V projektovej príprave je dobudovanie sídliska Linčianska, Koniarekova, Podjavorinská, ako aj ďalších lokalít, v ktorých je vybudovanie PPK zmysluplné.

V januári 2021 sa začal v Trnave zber kuchynského odpadu
V súlade s platnou legislatívou bol zavedený zber kuchynského odpadu v meste. Už počas roku 2021 sa vyzbieralo 838,40 t odpadu a za prvý polrok 2022 451 t odpadu. Zavedenie zberu kuchynského odpadu sa u občanov stretlo s pozitívnym ohlasom.

Záhradný odpad a vianočné stromčeky do kompostu
V spolupráci s Mestskými službami Mesta Trnava vykonáva FCC Trnava dvakrát ročne mobilný zber konárov a orezov zo stromov zo záhrad  rodinných domov. Okrem odberu biologicky rozložiteľných vianočných stromčekov na zberných dvoroch, vykonáva FCC v prípade požiadavky Mesta každoročne aj mobilný zber vianočných stromčekov zo sídlisk. Vo vybraných lokalitách mesta zabezpečuje FCC Trnava v spolupráci s Mestskými službami aj jarný a jesenný zber objemného odpadu.

Kompost pre potreby mesta aj pre súkromné osoby
Zvoz biologicky rozložiteľného odpadu sa úspešne zaviedol v rodinných domoch už v roku 2017. Občania službu plne využívajú a z vyzbieraného odpadu sa vyrába kompost využiteľný pre potreby mesta, v záhradách obyvateľov aj v sadoch pestovateľov. Už v decembri 1999 bola spustená prevádzka tzv. hrobľovej kompostárne. Povolené množstvo odpadov zhodnotených za rok predstavuje 15 000 ton, pričom ročná kapacita výroby je 4 000 ton kompostu v štyroch cykloch.

Mestu pribudne najmodernejšia kompostáreň
V súvislosti s potrebami mesta aj občanov, sa aktuálne realizuje zámer rozšírenia kapacity kompostárne na celkovú kapacitu 25 000 ton biologicky rozložiteľných odpadov za rok. Predpokladaná celková produkcia kompostu bude 7 000 ton ročne. Podstatná časť vyrobeného kompostu ostane na území mesta a bude využitá pre jeho potreby – sadové úpravy, rekultivácia skládky a podobne. Časť kompostu bude mesto poskytovať na predaj súkromným firmám, veľkoobchodu pre záhradnícke činnosti aj súkromným osobám ako certifikovaný kompost.

Vzhľadom na rastúce množstvo vyzbieraného biologicky rozložiteľného odpadu v zvozovej oblasti ide o veľmi dôležitý a zmysluplný projekt. Mesto realizuje rozšírenie kompostárne z fondov. Aktuálne realizovaná kompostáreň GORE_COVER je plne integrované kompostovacie riešenie spracovania organického odpadu. Technológia je založená na úsporách budúcich nákladov, je efektívna pri inštalácii aj prevádzke a poskytuje optimalizovanú kontrolu procesov výroby vysokokvalitného kompostu a efektívnu kontrolu pachov a emisií. Tento typ kompostárne je schválený a overený vo viac ako 150 kompostárňach v 20 krajinách. Na Slovenku ide o prvú realizáciu tohto druhu. GORE Cover spĺňa najprísnejšie regulačné požiadavky na svete. Jedinečná konštrukčná flexibilita umožňuje spracovávať rôzne vstupné materiály, či už ide o zelený odpad, potravinový odpad, organické látky oddelené zo zdrojov, biopevné látky a podobne.

Nová investícia do prevádzky mechanicko-biologickej úpravy odpadu
Vybudovanie technológie je v súlade s legislatívnym smerovaním odpadového hospodárstva na Slovensku. Mesto reaguje na legislatívne požiadavky, ktoré sa týkajú povinnej úpravy odpadu pred skládkovaním. Súčasťou komplexného areálu odpadového hospodárstva v Trnave bude technológia mechanicko-biologickej úpravy odpadu pre dovážaný zmesový komunálny odpad na skládku s kapacitou zariadenia 59 000 ton ročne. Trnava predpokladá, že s výstavbou začne v druhom polroku 2022, pričom uvedenie do prevádzky by malo byť začiatkom roku 2023. Realizácia si vyžiada investíciu vo výške približne cca 4,5 milióna eur.

Výstupmi z linky na mechanicko-biologickú úpravu odpadov budú viaceré frakcie. Energetické frakcie z procesu úpravy odpadov možno následne upraviť na palivo z odpadov - výroba tuhých alternatívnych palív (TAP). V rámci prevádzky MBÚ bude možné ročne vyrobiť 17 000 až 41 000 ton materiálu na výrobu TAP. Po realizácii zámeru dôjde k zníženiu množstva odpadov ukladaných na skládku. Toto množstvo by malo podľa odhadov predstavovať o polovicu menej ako v súčasnosti.

FCC Trnava digitalizuje kanály na komunikáciu so zákazníkmi
Prostredníctvom služby Odpadonline si občania Trnavy môžu objednať kontajner z pohodlia domova a zaistiť tak bezpečnú a rýchlu likvidáciu odpadu odkiaľkoľvek.

V roku 2020 bola spustená aplikácia VYLOŽ SMETI pre mobilné telefóny, ktorá je určená pre informovanie občanov v rodinných domoch o termínoch vývozu odpadov v Trnave. Obľúbená aplikácia upozorní občana, kedy bude FCC Trnava robiť odvoz odpadu v mieste ich bydliska.

V roku 2022 spúšťa Mesto Trnava v spolupráci s FCC službu MOJE SMETI – automatickú evidenciu a váženie smetných nádob. Služba umožňuje mestu prostredníctvom inovatívnych digitálnych technológii získať komplexný prehľad o zozbieranom odpade a zároveň motivuje občanov k jeho dôslednejšiemu triedeniu.

FCC Trnava bližšie k deťom
FCC Trnava vyvíja aktivity na podporu triedeného zberu v meste pri príležitosti Dňa Zeme pre školy a centrá voľného času. Podporuje triedený zber v projekte miniTrnava a školský zber papiera na základných školách.


Deň Zeme na Trojičnom námestí

Trnava je jedno z prvých slovenských miest zapojených do projektu Komunálny materiálový kruh
Projekt Circular Shield spája separovanie odpadu a obehovú ekonomiku. V jeho centre je výroba papiera z celulózy získanej regeneráciou zozbieraných kartónových nápojových obalov známych ako tetrapaky. Výrobky z takto zhotoveného papiera potom môžu používať školy a inštitúcie v mestách obciach, kde boli obaly zozbierané.

Okrem dlhodobých projektov inovácií technológií, FCC Trnava zaisťuje aj aktuálne potreby mesta v oblasti odpadového hospodárstva. FCC Trnava finančne podporila nákup a umiestnenie nádob na triedený zber papiera a plastov do rodinných domov vo všetkých mestských častiach. Spolupracuje pri realizácii  jarného a jesenného upratovania pivníc na sídliskách prostredníctvom pristavenia veľkokapacitných kontajnerov. Počas pandémie Covid-19 zabezpečovala organizáciu zberu, odvozu a zneškodnenia odpadu z testovania obyvateľov mesta.

Odpad je cenným zdrojom energie a druhotných surovín
FCC Trnava v spolupráci s Mestom Trnava dlhodobo a aktívne podporuje modernizáciu odpadového hospodárstva v regióne a napĺňanie legislatívnych požiadaviek a potrieb v tejto oblasti. Cieľom inovatívnych riešení FCC je predchádzať vzniku odpadu a podporiť jeho opätovné využitie. Premena odpadu na energiu je finálnym stupňom komplexného systému odpadového hospodárstva Skupiny FCC na Slovensku.


Polopodzemné kontajnery

TS: FCC Slovensko, foto: Peter Vopát, Anna Tamajková

11.8.2022 9:39

Komentárov: 0