Mesto Trnava

Okolo nášho mesta znova vyrastú lesy. Trnava bude spolupracovať s Národným lesníckym centrom na zavedení agrolesníckeho hospodárenia

Primátor Trnavy Peter Bročka a generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra vo Zvolene Peter Balogh podpísali vo Zvolene Memorandum o spolupráci. Národné lesnícke centrum (NLC) a samospráva chcú spoločne obnoviť zabudnutú tradíciu spojenia lesníctva a poľnohospodárstva, ktoré dnes označujeme ako agrolesníctvo, a aplikovať tieto staronové systémy hospodárenia na poľnohospodárskej pôde patriacej mestu.
„Agrolesníctvo by malo byť plnohodnotnou súčasťou hospodárenia – má totiž maximalizovať celkovú produktivitu krajiny. Dreviny nemajú byť iba ozdobou či vetrolamom, ale musia sa vrátiť do poľnohospodárskej krajiny v plnej miere ako normálna súčasť hospodárenia,“ uviedol Peter Balogh z NLC.
Spolupráca bude zahŕňať projekty transformácie veľkoplošných monokultúrnych systémov hospodárenia na agrolesnícke systémy a manažment drevín v lesných porastoch, agrolesníckych systémoch a ostatných prvkoch zelenej infraštruktúry, počíta sa aj s vytvorením agrolesníckych systémov. Rovnako sa bude hodnotiť zdravotný stav a vplyv biotických a abiotických škodlivých činiteľov na dreviny v intraviláne a extraviláne Trnavy.
„Tento systém hospodárenia, ktorý po rokoch na Slovensku opäť nanovo objavujeme, nás zaujal a veľa od neho očakávame. Po viacerých spoločných projektoch s Národným lesníckym centrom sme sa rozhodli ísť do intenzívnejšej spolupráce, ktorá môže územie nášho mesta a kvalitu života v ňom pozdvihnúť na vyššiu úroveň,“ povedal primátor Peter Bročka.
O agrolesníctve sa dnes už na Slovensku takmer nevie, kombinované systémy hospodárenia z našej krajiny postupne ustúpili. Dreviny pritom ako súčasť agrolesníckych systémov významne prispievajú k zlepšeniu pôdnej štruktúry, k ochrane poľnohospodárskej pôdy pred eróziou a značne zvyšujú biodiverzitu všetkých druhov organizmov v krajine. Agrolesníctvo má obrovský potenciál zmierňovať emisie uhlíka a pomáha zadržiavať vodu v krajine, čím zabraňuje suchám a povodniam pri prívalových dažďoch a celkovo zmierňuje klimatické extrémy. Výhodou intenzívnejšieho využívania drevín v agrolesníckych systémoch je aj schopnosť stromov sprístupňovať minerály z väčších hĺbok a dostávať ich na povrch vo forme rozkladajúcich sa listov. Rovnako má agrolesníctvo veľký potenciál udržiavať alebo zvyšovať výnosy a tým dokáže maximalizovať celkovú produktivitu krajiny. Dreviny môžu byť umiestnené vo vnútri parciel poľnohospodárskej produkcie alebo na okrajoch polí.

Viac o agrolesníctve si môžete prečítať aj v Novinkách z radnice, november 2019, s. 6 - 9



Novodobej obnove agrolesníckych systémov na Slovensku pomáha fakt, že pojem agrolesníctvo bol zakomponovaný do viacerých strategických materiálov pripravených rezortom životného prostredia. Agrolesníctvo je súčasťou Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ a bude veľmi podporované v nasledujúcom programovacom období v rokoch 2021 – 2027. Z tohto dôvodu sa predpokladá, že v krátkej dobe budú aj na Slovensku oblasti, kde sa agrolesnícke systémy stanú efektívnym systémom pre poľnohospodársku produkciu.
Národné lesnícke centrum je štátom zriadená príspevková organizácia, ktorá organizačne podlieha Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a metodicky ju usmerňuje Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR.
Pracovníci NLC iniciovali začiatok novodobého vytvárania odborného zázemia pre agrolesníctvo na Slovensku. Ako jediní z celého Slovenska sa pravidelne zúčastňujú európskych agrolesníckych konferencií, čo viedlo k nadviazaniu medzinárodných spoluprác.
Národné lesnícke centrum patrí medzi lídrov venujúcich sa tejto problematike. Sídli vo Zvolene, ktoré je desaťročia centrom lesníctva na Slovensku a v súčasnosti nesie titul Mesto lesníctva.

 

2.7.2020 18:40

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah