Mesto Trnava

Participatívny rozpočet pre Trnavu 2018 sa začal, dvere pre vaše nápady sú otvorené

Túžite po komunitnej záhrade, chcete zorganizovať podujatie, či máte iný zaujímavý nápad, ktorý by ste chceli zrealizovať, no chýbajú vám financie? Participatívny rozpočet pre Trnavu je tu práve pre tých, ktorí majú chuť aktívne sa zapojiť do diania v meste. Samospráva spúšťa už tretí ročník a zaujímavé nápady môžu aj tento rok dostať zelenú. Na občianske projekty je tento rok vyčlenených 50 tisíc eur, pričom maximálna výška príspevku je päťtisíc eur. Stretnutia participatívnych komunít, teda tematických skupín, do ktorých môžete vstúpiť so svojimi návrhmi, sa začínajú už 2. mája 2018.

Novinkou tohto ročníka participatívneho rozpočtu je, že okrem finančnej podpory občianskych projektov mesto vyčlenilo aj ďalších 150 tisíc eur na tzv. zadania. Ide o investičné akcie, ktoré sú finančne náročnejšie a majú dlhodobejší prínos pre život v meste – môže ísť napríklad o opravy chodníkov či ciest, budovanie cyklochodníkov, revitalizáciu verejných priestorov či výstavbu detských ihrísk. Zadania realizuje mestský úrad, avšak návrhy môžu podávať samotní občania, pričom musia preukázať podporu ďalších minimálne 20 obyvateľov mesta. Maximálna výška podpory je 50 000 eur na jedno zadanie.

Využite príležitosť a príďte na stretnutie, kde môžete prezentovať svoje nápady. V tomto ročníku máme otvorené štyri tematické skupiny, ktoré sa budú počas mája schádzať v priestoroch radnice na Hlavnej 1.

Prvé kolo stretnutie sa uskutoční v týchto termínoch:

2. mája o 17.00 h: participatívna komunita SOCIÁLNE TÉMY

2. mája o 18.30 h:  participatívna komunita KULTÚRA A ŠPORT

3. mája o 17.00 h: participatívna komunita VEREJNÝ PRIESTOR A ZELEŇ

3. mája o 18.30 h: participatívna komunita Rôzne

Cieľom stretávania sa občanov v participatívnych komunitách je tvorba a rozvíjanie námetov, z ktorých sa postupne vyformujú konkrétne projekty. Jednotliví autori návrhov sa stanú koordinátormi svojich projektov, následne ich odprezentujú širokej verejnosti a budú sa uchádzať o jej podporu počas jesenného hlasovania. Víťazné projekty budú zrealizované  v roku 2019.  

Participatívny rozpočet nie je v Trnave neznámy pojem. V minulosti sa vďaka nemu podarilo zrealizovať viacero zaujímavých projektov: v parkoch pribudli piknikové stoly, šachové stoly s taburetkami, zorganizovali sa kultúrne podujatia určené rôznym vekovým kategóriám,  pribudlo petangové ihrisko, vznikla kniha s rozprávkami žiakov základných škôl a podporilo sa široké spektrum aktivít v našom meste.

„O participatívnom rozpočte som sa dozvedela prostredníctvom sociálnych sietí. Nášmu nápadu sme obetovali veľa voľného času, ale sme radi, že sme zapojili, pretože peniaze od mesta nám pomohli rozbehnúť projekt, ktorý si dnes žije vlastným životom,“ hovorí Martina Pavlíková zastrešujúca Jazykovú kaviareň, v ktorej sa nielen Trnavčania, ale i návštevníci mesta stretávajú a konverzujú spolu v cudzom jazyku.

„Neľutujeme, že sme sa zúčastnili participatívneho rozpočtu, lebo ľudia sa aj vďaka tomu dozvedeli, čo robíme. Bola to pre nás taká malá reklama, zároveň sme spoznali prácu iných neziskových organizácii a občianskych združení,“ hodnotí participatívny rozpočet Katarína Pažítková z Trnavskej arcidiecéznej charity. Ich projekt Chlieb pre ľudí bez domova vlani získal najväčšiu podporu verejnosti.

Veríme, že aj v tomto roku občania prídu s pestrými nápadmi, ktoré obyvateľov Trnavy zaujmú. Dvere sú otvorené pre jednotlivcov i neziskové organizácie a občianske združenia.


Víťazný projekt prvého ročníka Participatívneho rozpočtu pre Trnavu s názvom Mobiliár mestskej promenády priniesol do Sadu Antona Bernoláka štýlové piknikové sedenia.


Projekt Vedomá Trnava učil verejnosť recyklovať, upcyklovať, triediť odpady a predovšetkým, vytvárať ich čo najmenej.


Revitalizácia átria v malometrážnych bytoch premenila neupravený priestor na príjemné miesto určené na relax.


Vďaka Tančiarni pre seniorov sa tí skôr narodení mohli pravidelne stretávať pri hudbe a tanci aj v zimných mesiacoch.

26.4.2018 0:46

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová