Mesto Trnava

Participatívny rozpočet umožní občanom aktívne sa podieľať na rozhodovaní o použití časti verejných financií

Mesto Trnava v týchto dňoch predstavuje nový projekt v názvom Participatívny rozpočet. Ide o demokratický nástroj, ktorý občanom umožňuje aktívne sa podieľať na rozhodovaní o tom, akým spôsobom budú použité verejné financie. Vytvára sa tak nový priestor pre občianske aktivity, návrhy a riešenia s cieľom zvýšiť kvalitu života v našom meste. 

Participatívny rozpočet (PR), ktorého zavedenie avizoval primátor Peter Bročka už vo svojom volebnom programe, má korene v Brazílii a v súčasnosti úspešne funguje aj v mnohých mestách Európy. Trnava je jedným z mála slovenských miest, ktoré tento model spúšťajú, resp. využívajú.  

Na počiatku procesu sú návrhy a podnety zo strany občanov z rôznych oblastí spoločenského života ako šport, kultúra, životné prostredie, mládež, seniori a ďalšie. Prostredníctvom mechanizmov PR sa postupne spracujú na projekty, z ktorých vzíde niekoľko víťazných a tie budú následne zrealizované. Výška Participatívneho rozpočtu pre tento rok je 20 000 €. Zapojiť sa môže každý občan vo veku nad 15 rokov s trvalým alebo prechodným pobytom v Trnave vrátane študentov.

„Participatívny rozpočet je ďalším zo spôsobov, ako môžeme pomôcť kreatívne meniť svoje okolie. Prvý ročník začíname s menším balíkom peňazí, ale v prípade záujmu verejnosti sa v budúcnosti  určite nájdu prostriedky na jeho navýšenie,“ uviedol primátor.

Bližšie informácie o Participatívnom rozpočte 2016 predstaví Peter Bročka na tlačovej konferencii vo štvrtok 18. februára 2016. Ďalším krokom bude 1. verejné stretnutie určené pre širokú verejnosť, ktoré sa uskutoční 23. februára 2016 o 17. hodine v zasadacej miestnosti mestského zastupiteľstva na Hlavnej ulici 1 v Trnave. Jeho cieľom je predstaviť tento projekt občanom, vysvetliť jeho fungovanie a motivovať ich k tomu, aby prichádzali s nápadmi pre zlepšenie fungovania nášho mesta, samosprávy a komunity.


Viac informácií o Participatívnom rozpočte sa dozviete aj na web stránke projektu pr.trnava.sk a na facebookovej skupine .

Tlačová správa Participatívneho rozpočtu

Lokalita

GPS:
N 48.376550353905095 / E 17.585239114927617

17.2.2016 16:22

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Kľúčové slová

Chcete vedieť, čo je nové?