Mesto Trnava

Pilotná trnavská klubovňa pre mládež už funguje

Sen sa stal realitou, v Modranke sme rozbehli pilotný komunitný priestor pre mládež, ktorý dostal názov Trnavská klubovňa. Asi neexistuje lepší liek na dlhé obdobie sociálneho dištancu než spoločný priestor, kde sa mladí stretnú po vyučovaní na kus reči, ping pong, kalčeto alebo stolové hry. Týmto sa však výpočet prínosov klubovne len začína.
 
Návštevníci klubovne si tu spolu s koordinátorom nastavujú pravidlá, zariaďujú si kuchynku, vymýšľajú projekty na záhradu a čo je najcennejšie – učia sa aktívne zapojiť do života v komunite. 
Mladí ľudia od 11 rokov tu budú spoločne vytvárať útulné a vnímavé prostredie, kde nájdu pomoc pri zariaďovaní priestorov, pri písaní projektov a získavaní grantov pre svoje nápady.  
 
Klubovňa zariadená na poschodí kultúrneho domu v Modranke nie je ojedinelou aktivitou, ale súčasťou väčšieho projektu s názvom Komunitné klubovne – živé miesta pre mladých pod patronátom mesta.
 
Projekt je inšpirovaný zahraničím a vznikol v spolupráci s odborom školstva, mládeže a športu MsÚ, Centrom voľného času a samotnými teenagermi, ktorí sa na realizácii podieľali svojimi ideami prostredníctvom dotazníka. 
 
Trnavskú klubovňu vedie skúsený koordinátor Lukáš Hrošovský, ktorý sa špecializuje na prácu s mládežou na medzinárodnej úrovni. Jeho misiou je nastaviť fungovanie komunitného priestoru tak, aby si ho časom spravovali tínedžeri samostatne. 
 
A čo bude ďalej? „Po rozbehnutí komunitného priestoru v Modranke sa plánujeme presunúť v Trnave medzi paneláky a vytvoriť niečo podobné i pre ľudí na Družbe, ktorých potreby sme už tiež zisťovali v dotazníku,“ povedal iniciátor projektu a riaditeľ Mestského kultúrneho strediska Zaži v Trnave Peter Cagala.
 
Sledovať dianie v klubovni v Modranke môžete aj prostredníctvom oficiálneho profilu @trnavskaklubovna na Instagrame.
 
 
 
 
foto: Zaži v Trnave

11.4.2022 14:21

Komentárov: 0