Mesto Trnava

Podporte jednoduchým krokom udržateľnú mobilitu

Počas septembra a októbra sa kampaň Európskeho klimatického paktu venuje téme udržateľnej mobility. Pri príležitosti Európskeho týždňa mobility a Európskeho roku železníc si kampaň dala cieľ zvýšiť povedomie o opatreniach v oblasti klímy súvisiacich s udržateľnou mobilitou, poukázať na to, ako ľudia, firmy a mestá naprieč Európou menia svoje zaužívané spôsoby prepravy.


Zapojte sa do výzvy, životné prostredie to potrebuje

Jedna štvrtina všetkých vyprodukovaných emisií skleníkových plynov v Európskej únii pochádza z dopravy. Cestná doprava je hlavnou príčinou znečistenia ovzdušia v mestách. To významne ovplyvňuje životné prostredie i kvalitu našich životov. Každý z nás však môže pre zmenu urobiť jednoduchý krok. Začať chodiť viac peši, jazdiť na bicykli, cestovať mestskou hromadnou dopravou či vlakom a menej lietať.

Aj takéto malé kroky dokážu znížiť negatívne dopady na životné prostredie. Môžete ich urobiť už dnes, len tak pre seba, alebo sa môžete registrovať prostredníctvom platformy k ostatným, ktorým záleží na budúcnosti našej planéty. Inšpirujte sa ich nápadmi a pozrite sa, ako prijali výzvu v oblasti udržateľnej mobility:

Svoj „prísľub“ - podporu tejto myšlienky môžete zdieľať na sociálnych sieťach s označením #ClimatePactMovement.

O Európskom klimatickom pakte

Európsky klimatický pakt je súčasťou Európskej zelenej dohody, projektu Európskej komisie, ktorý pomáha Európe dosiahnuť cieľ stať sa do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na svete. Vďaka kombinácii opatrení  na úrovni vládnych politík a opatrení na úrovni jednotlivcov môže celá spoločnosť spolupracovať na spoločnom cieli – zmierniť dopad na klímu a zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre našu planétu. Európska komisia prijala návrhy, ktorých cieľom je znížiť automobilové emisie do roku 2030 o 55% a do roku 2035 dosiahnuť nulové emisie z nových áut.

zdroj: TS European Climate Pact