Mesto Trnava

Podujatia venované 70. výročiu správy Vrba – Wetzler

OZ Publikum.sk, združenie SVK a Galéria Jána Koniarka pripravili na mesiac apríl cyklus podujatí k 70. výročiu napísania Správy Vrba – Wetzler. Hlavnou osou programu je výstava ONI MY fotografa Šymona Klimana, ktorá bude od 1. do 25. apríla sprístupnená v Synagóge – Centre súčasného umenia.
Dvaja slovenskí utečenci z Osvienčimu Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler podali prvé písomné svedectvo o realite koncentračných táborov. Trnavský rodák Alfréd Wetzler sa o pár mesiacov neskôr, po začatí SNP koncom augusta 1944, pridal k partizánom a zapojil sa tak do protifašistického odboja. V jeho osobe sa nám tak prepája viacero aj dnes aktuálnych a dôležitých tém.
ONI MY je prvá veľká samostatná výstava Šymona Klimana. „Na cykle fotografií Partizánov pracujem už zopár rokov. Zatiaľ som ich však prezentoval hlavne streetartovým spôsobom. V trnavskej Synagóge som konečne dostal možnosť posunúť ich aj do galerijného priestoru,“ povedal o výstave jej autor.

Podrobnosti o výstave nájdete aj na Facebooku:
  facebook.com/events

10. apríla sa uskutoční podujatie OMYL MENŠIEHO ZLA, rovnako v priestoroch Synagógy. V spolupráci s Historickým ústavom SAV prebehne od 17.00 séria krátkych prednášok s diskusiou a po nich približne o 19.00 projekcia dokumentárneho filmu o Mníchovskej dohode pod názvom Mier pre našu dobu? (r. Otto Olejár a Ján Nemec, Veľká Británia, 1988, 100 minút).

Témy prednášok:

  • Jozef Tiso a židovská otázka na Slovensku v rokoch 1938 – 1945 (Ivan Kamenec),
  • Deportácie Židov zo Slovenska v roku 1942 (Ján Hlavinka),
  • Aktivity ilegálnej Pracovnej skupiny na záchranu Židov (Katarína Hradská).

Po Veľkej noci bude program pokračovať 23. apríla o 19.00 projekciou dokumentárneho filmu Zabudnutí muži (r. Otto Olejár, Veľká Británia, 1992, 90 minút) o československých letcoch v službách RAF počas druhej svetovej vojny.
Cyklus podujatí zavŕši SPOMIENKOVÝ VEČER NA ALFRÉDA WETZLERA, ktorý sa uskutoční práve v deň 70. výročia napísania Správy Vrba – Wetzler v piatok 25. apríla so začiatkom o 19.00. Premietneme na ňom dokumentárny film Útek z Osvienčimu (r. Alexander Dunlop, Veľká Británia/USA, 2008, 55 minút) a o Alfrédovi Wetzlerovi nám príde porozprávať Milan Richter, vydavateľ Wetzlerovho románu Čo Dante nevidel.

Ďalšie informácie môžete nájsť na adrese:
oz.publikum.sk/alfred-wetzler-a-partizani

Foto: archív a autor

Projekt Alfréd Wetzler a partizáni pripravilo OZ Publikum.sk v spolupráci so združením SVK, Galériou Jána Koniarka  a s podporou Mesta Trnavy, Správy kultúrnych a športových zariadení mesta Trnavy, tlačiarne Bittner a Historického ústavu SAV. Ďakujeme i mediálnym partnerom Trnava-live.sk, My – Trnavské noviny, Trnavsko a .týždeň.


Zväčšiť mapu

31.3.2014 14:31

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?