Mesto Trnava

Podujatie 17. november – Pocta slobode pozýva Trnavčanov do centra mesta zaspomínať si na udalosti našich dejín

Je dôležité pripomínať si hodnotu slobody. Aj tento rok sa myšlienkami prenesieme k udalostiam novembra 1989, keď sa v našej krajine lámala história. V sobotu 17. novembra 2018 sa v Trnave uskutoční celodenný program s názvom 17. november – Pocta slobode, ktorý bude venovaný spomienke na Nežnú revolúciu, významný míľnik v našich dejinách.

Pred 29 rokmi prišli Trnavčania na Trojičné námestie, aby vyjadrili svoj nesúhlas s totalitným režimom. Trnava bola popri Bratislave prvým slovenským mestom, kde sa štrajkovalo už od 23. novembra 1989. O deň neskôr sa tu už konal míting s rečníckou tribúnou na balkóne trnavského divadla.

Sobotný program sa začne koncertami v centre mesta. O 16. hodine vystúpi na Trojičnom námestí Dano Heriban s projektom Čosi úsmevné, po ňom zahrá skupina Korben Dallas, ktorej koncert bude naživo vysielať Trnavské rádio.
Na Nádvorí, priestore súčasnej kultúry, vznikne dočasné pietne miesto, kde môžu návštevníci v tichosti zapáliť sviečku. Videoprojekcia na budove pripomenie brutálny zásah totalitnej moci počas Sviečkovej manifestácie v marci 1988. Jej tridsiate výročie si pripomíname práve tento rok.
Trnavský samosprávny kraj udelí v priestoroch Divadla Jána Palárika po prvýkrát Cenu slobody Antona Srholca, ktorou si uctí osobnosti bojujúce za hodnoty slobody a demokracie. V rámci Noci divadiel odvysiela priamo z jeho dosiek Trnavské rádio výber z krátkych dialógov najlepších českých autorov pod názvom Od Čapka po Havla.
Čítanie krátkych dialógov najlepších českých autorov bude sprevádzané piesňami Marty Kubišovej v podaní Silvie Soldanovej a Moniky Potokárovej.
Program v divadle bude pokračovať až do nasledujúceho rána, pripravená je polnočná prehliadka zákulia, dvor divadla bude miestom spomienky na sto rokov boja za slobodu.
Po polnoci v divadle odštartuje tematická československá Retropárty.

Podujatie 17. november – Pocta slobode pripravili Nádvorie, priestor súčasnej kultúry, Trnavský samosprávny kraj, Mesto Trnava, Divadlo Jána Palárika a Trnavské rádio.

PROGRAM

Trojičné námestie:

16.00 – 17.00 h Dano Heriban, čosi úsmevné (koncert)
17.30 – 18.30 h Korben Dallas (koncert)

Nádvorie, priestor súčasnej kultúry:

15.00 – 00.00 h Sviečková 1988 – pripomienka 30. výročia (videoprojekcia)

Divadlo Jána Palárika:

19.00 h Cena slobody Antona Srholca a talkshow Pred oponou
22.00 h Noc divadiel: #STAGESTREAM
00.00 h Nočná prehliadka a československá Retropárty spojená s prespaním v divadle a dobrými raňajkami v ranných hodinách

Podujatie na Facebooku

5.11.2018 11:13

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?