Mesto Trnava

Pomastite brucho šiškami, slaninkou a ducha fašiangovou zábavou

V sobotu 10. februára roztancujú pešiu zónu pravé Trnafské fašangi. Pridajte sa do sprievodu masiek, vyhodíme si pred obdobím pôstu z kopýtka na ľudovú nôtu, ochutnáme sladké aj slané fašiangové menu a spoločne pochováme basu.

Fašiangová zábava

od 10.00 h ráno sa mesto prezlečie do sobotnej fašiangovej nálady. K chutným zabíjačkovým šmakom budú hrať hutné trombóny a trúbky. Dychová hudba Grinavanka to hneď na úvod rozbalí v tradičnom štýle. O 11.00 h ju vystrieda moderná cimbalovka Fidlicanti z Horných Orešian, ktorí ako stužtička, farebná pentlička, radi spájajú staré s novým, či tradičné so súčasným. 

Maškari sa hotujú

Pri radnici sa od rána rozložia tvorivé dielne, na ktorých si deti aj rodičia budú môcť počas dňa vyrobiť veselé papierové škrabošky na tvár a pridať sa o 15.00 h do poobedného sprievodu. Tóninu aj rytmus pochodu masiek budú udávať trnavské folklórne súbory Trnafčan, Drienka a Trnavček. V minulosti kraľovali v sprievodoch masky medveďa, kozy, turoňa či slamenníka, ale ako poznáme detské osadenstvo sprievodu „maškár“, pripoja sa určite hrdinovia z Labkovej Patroly či Trollov. Všetky „maškari“ sú vítané.

V poobednom čase nás čaká už poriadna Fašangovica. Otvorí ju Ľudová hudba Vieska a ukončí obrad pochovávania basy, ktorý je aj podľa starých zvykov začiatkom pôstneho obdobia a pomyselnou bodkou za veselicami. Každý rok vyprevadí basu na „onen“ svet iný folklórny súbor. Tento rok sa rozlúčky s basou zhostí Dedinská folklórna skupina Verešvaran.

„Zomrela basa nám, chudera milá,
lebo nám všetkým tú radosť robila.
O je, o jemine, ten pôst však pominie,
o je, o jemine  aj ten však pominie“.


Celý program tohtoročných Trnafských fašangov nájdete v kalendári podujatí.

Trnavské fašangi - plagát

Zdroj: Mestské kultúrne stredisko – Zaži v Trnave

5.2.2024 14:41

Komentárov: 0